Den veganství 2023: Veganů u nás přibývá, zůstávají ale malou menšinou

Na prvního listopadu připadá Světový den veganství, který byl poprvé vyhlášen v roce 1994 jako oslava půlstoletí od založení britské Veganské společnosti. Zároveň připomíná také ustálení samotného pojmu vegan, který se tedy používá již osm desítek let. Platforma Bolt se při této příležitosti rozhodla zhodnotit veganskou nabídku v rámci svojí služby Bolt Food. Ta je především čím dál širší, v Praze narostla od loňského října o 32 procent. Aktuálně je v Česku přes Bolt Food na výběr ze 42 podniků tohoto druhu, a to především ve hlavním městě. V Brně je přes Bolt Food sice k dispozici třikrát méně veganských restaurací než v Praze. Jenže moravská metropole má jen o něco víc než čtvrtinu obyvatel Prahy, v přepočtu na hlavu tak z tohoto srovnání vychází lépe.

Počet čistě vegetariánských restaurací na Bolt Food je oproti těm veganským více než dvojnásobný, v aplikaci jich lze v tuto chvíli najít 94. Objem objednávek z vegetariánských podniků je ovšem v úhrnu zhruba čtyřnásobný oproti veganským restauracím. Vysvětlení je nasnadě – podle různých průzkumů omezuje konzumaci masa jen desetina z nás a zcela se bez něj obejde kolem 4 procent populace, zatímco vegansky se stravuje zhruba každý stý Čech či Češka.

„Veganství i vegetariánství přitom patří mezi nejúčinnější způsoby, jak snížit svoji ekologickou stopu, zejména dopady intenzivního zemědělství na naši krajinu. Není však třeba se masa ani mléka zříkat úplně, stačí si tu a tam obohatit jídelníček rostlinnou stravou. Například prostřednictvím naší aplikace, ve které mají veganské a vegetariánské podniky své nezastupitelné místo. Udržitelnost a ohleduplnost k našemu světu totiž představují základní hodnoty, ze kterých platforma Bolt vychází. Což platí na poli osobní dopravy stejně, jako na talíři,“ vysvětluje Marek Maxa, Country Manager Bolt Food pro Českou republiku.

Nejoblíbenějším veganským podnikem v rámci aplikace Bolt Food je pražské Mooi 100% Rostlinné bistro, které loni ve svojí kategorii získalo Zlatou brokolici, ocenění udělované uživateli aplikace Bolt Food. Mezi nejpopulárnější bezmasé podniky patří také Vegalité, stálice brněnské gastro scény spojující restauraci a hudební klub.

Aplikace Bolt Food je dostupná na Google Play i App Store, a v Česku si jejím prostřednictvím lze objednat ze dvou tisícovek restaurací v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích či Hradci Králové.

O Boltu

Bolt je evropskou superaplikací, jejíž misí je dělat dopravu po městě dostupnější, bezpečnou a udržitelnou. Platforma Bolt již slouží 150 milionům zákazníků ve 45 zemích a více než 400 městech napříč Evropou a Afrikou. Bolt usiluje o urychlení přechodu od vlastnění automobilů k sdílené mobilitě, a nabízí lepší alternativy včetně odvozu autem, sdílení automobilů a elektrických koloběžek, stejně jako doručování jídel a potravin.

Zdroj: Bolt

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama