Eviden v německém Jülichu vybuduje modulární datové centrum pro první evropský exascale superpočítač

Na zakázce bude pracovat i český tým specialistů 

Společnost Eviden získala od Superpočítačového centra v německém Jülichu zakázku na vybudování modulárního datového centra, které bude hostit superpočítač EuroHPC JUPITER, první evropský exascale systém, jenž bude dodávat a instalovat konsorcium Eviden-ParTec. Na implementaci se bude podílet i český tým společnosti Eviden, stejně jako na samotném superpočítačovém systému JUPITER.   

Společnost Eviden spojí dohromady sadu přibližně 50 předpřipravených modulů, mezi nimiž je 20 IT kontejnerů, 15 kontejnerů pro napájení a 10 logistických kontejnerů (hala, dílna, sklad a další), na ploše 2 300 m², a vytvoří tak kompletní datové centrum na klíč. Modularita přináší dlouhodobou flexibilitu, protože umožňuje průběžnou aktualizaci a výměnu jednotlivých modulů nezávisle na zbytku systému. „U současných systémů trvá demontáž zastaralého systému a modernizace datového centra týdny i měsíce, což způsobuje dlouhodobou nedostupnost. U nového systému postačí vyjmout modul a nahradit jej jiným modulem s modernizovanou konfigurací IT. Totéž platí pro subsystémy napájení a logistiky,“ vysvětluje Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data ze společnosti Eviden. 

Moduly se kompletně vyrobí ve Francii 

Eviden, přední evropský dodavatel HPC systémů, dokáže díky modularitě systému dodat komplexní řešení datového centra pro HPC s třetinovým snížením nákladů a o polovinu kratší dobou dodání. Racky JUPITER HPC, vyrobené v továrně společnosti Eviden ve francouzském Angers, budou integrovány do kontejnerů spolu s chlazením, napájením, sítěmi a kabeláží přímo v tovární hale ještě před dodáním zákazníkovi. Tento klíčový krok výrazně urychluje proces instalace a snižuje riziko potřeby dodatečných úprav po příjezdu k zákazníkovi.  

Nové modulární datové centrum a superpočítačový systém JUPITER vnímáme jako potvrzení, že Evropa má z technologického hlediska co nabídnout. Celý tento projekt posiluje evropskou nezávislost na zámořských technologiích a přináší nové možnosti pro rozvoj vědy a výzkumu,“ komentuje Jaroslav Vojtěch. 

Teplo vyrobené superpočítačem JUPITER se využije k vytápění areálu 

Klíčovým parametrem moderních HPC systémů je celková ekologická účinnost. Modulární datové centrum pomáhá snižovat spotřebu energie, zlepšit recyklaci použitého materiálu a zlepšit celkovou energetickou účinnost. Díky technologii Free cooling společnosti Eviden integrované s patentovaným přímým kapalinovým chlazením superpočítače nabídne teplo generované superpočítačovým systémem kapacitu pro opětovné využití v rámci výzkumného centra Jülich.  

JUPITER bude pravděpodobně nejvýkonnější superpočítač s umělou inteligencí na světě. Jeho modulární počítačová architektura umožňuje mimořádně vysokou úroveň energetické účinnosti. Obrovský výpočetní výkon je však spojen s nároky na dodávky energie, které dosud nemělo žádné vědecké datové centrum v Německu. Jsem rád, že modulární datové centrum nyní umožní velmi rychle vytvořit takovou infrastrukturu, která nabídne i možnost využití tepelné energie vzniklé při chlazení k vytápění areálu v Jülichu.” doplňuje Prof. Dr. Dr. Thomas Lippert, ředitel Superpočítačového centra Jülich. 

Zdroj: Eviden

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama