Gajdošíková, Štáfek a Révai vás dostanou domů. Ať jste kdekoli. V pátek začínají Extraktoři. Nový špionážní seriál z dílny Voyo Originál

„Stát je povinen pomáhat svým lidem v zahraničí,“ zazní hned v úvodních epizodách šestidílného špionážního thrilleru Extraktoři. Jejich práce není vidět. Jsou to ale ti, kteří pomáhají českým občanům dostat se v bezpečí domů v případech, kdy se za hranicemi Česka ocitnou v nebezpečí. Víc jak měsíc strávili filmaři v Turecku, kde je čekalo náročné natáčení „pod dozorem“ místní policie. Série z dílny Voyo Originál má premiéru v pátek 27. října. V hlavních rolích se objeví Pavla Gajdošíková, Jan Révai, Jakub Štáfek, Jitka Schneiderová a další. Autorem námětu je investigativní novinář a publicista Jaroslav Kmenta, kameramanem držitel osmi Českých lvů, legendární Vladimír Smutný.

„Kdy jste naposledy viděli český špionážní thriller. Žánr, kde je každý detail důležitý. Kde se musíte pozorně dívat, abyste si postupně poskládali tajenku celého řešení. Kdy osudy obyčejných lidí jsou závislé na odvaze jiných lidí, pohybujících se na hranici zákona, ve složité spolupráci se státem i organizovaným zločinem,“ říká k žánru seriálu ředitel vývoje obsahu TV Nova a Voyo Michal Reitler.

Extraktoři spolupracují s mezinárodními vládními organizacemi a pomáhají řešit problémy, které nelze z různých důvodů vyřešit úplně oficiální cestou. Příběh inspirovaný skutečnými událostmi stojí na pečlivě rešeršovaných faktech a znalostech z prostředí tajných služeb a vysoké politiky. V tomto ohledu tvůrci využili hned několik odborných poradců a konzultantů, aby výsledná podoba byla maximálně autentická. Zkušený je i tvůrčí tým v čele s režisérem Romanem Kašparovským, za kamerou stojí osminásobný držitel Českého lva Vladimír Smutný, pod scénářem jsou podepsaní Jaroslav Kmenta, Evita Naušová a Jan Stehlík. „Seriál vznikl na základě reality, vycházel jsem ze zkušenosti, která se v tomto oboru dělá. Nejsme samozřejmě v Americe nebo v jiné velké zemi, kde mají opravdu speciální týmy podpořené například nějakou vojenskou technikou. Jsme malá země, která si musí občas vypomoct nějakými specialitami, tak trochu ‚na český způsob’. To, co se v seriálu objeví, je esence reality skloubená s uměleckou licencí,“ říká autor námětu Jaroslav Kmenta.

Nově vzniklé jednotce velí plukovnice Leona Váchová v podání držitelky Českého lva a Ceny české filmové kritiky Pavly Gajdošíkové. „Leona je bulteriér. Když se do něčeho zakousne, tak nepustí. A pravdu chce dokázat za cenu úplně všeho. To je pro lidi z jejího osobního života nebo okolí mnohdy možná problematické. Pro některé možná může vypadat až necitlivě. Ale myslí to dobře a za pravdou a svým cílem si jde absolutně. Nenechá se zdevastovat ani tím, že ji v našem případě hraje 154 cm vysoká holka, a vlastně ani tím, že je to holka.“ Jejími operativci, kteří se vydávají na náročnou záchrannou misi jsou Petr a Ted – Jan Révai a Jakub Štáfek. „Četl jsem scénář a ten byl perfektní. Navíc jsem fanoušek Jaroslava Kmenty, který se podílel na námětu, a tak do sebe všechno perfektně zapadlo. Při natáčení Extraktorů se dbalo hodně na to, aby vše působilo věrohodně. Aby to nebyla pohádka. A i když se nám podařilo s Honzou Révaiem propašovat nějaké humorné věci, protože od začátku mezi námi byla chemie, muselo to působit autenticky, civilně,“ popisuje natáčení Jakub Štáfek a Jan Révai jej doplňuje: „Nejdřív jsem nevěděl, co přesně slovo extraktoři znamená, kdo to reálně je. A když jsem to zjistil, tak jsem si uvědomil, že já jsem chtěl vždycky někoho zachraňovat. Já jsem hodně dobrodružné povahy, tak bych tomu mohl propadnout. Ale pokládal jsem si otázku, jak dlouho to člověk může vydržet. Jak dlouho to může dělat jako zaměstnání?“

Kreativní producentkou Voyo je Lenka Szántó, která stála například za úspěšnou sérií z dílny Voyo Originál Jitřní záře. „Hemingway řekl, že literatura má být pravdivější než pravda. A já se tím řídím, když pracuji na projektech, které jsou inspirované skutečnými událostmi. Není podstatné, jak ten a ten člověk vypadal nebo jak se jmenoval. Podstatné je to, že se v Česku dají uplácet vysoce postavení politici. Že i do vzdáleného regionu mohou vyrazit pracovníci tajných služeb a mohou tam uspět při hledání a vysvobozování českých občanů. A také to dělají. Podstatné je, že tam pracují bez jakéhokoli krytí či zásadní podpory, ať už bojové, logistické, nebo informační, a jsou schopni pracovat na vlastní triko. Takové lidi v Česku máme, není to fikce. Tyto zásadní kontury příběhu zůstaly.“

Po sériích založených na skutečných událostech, životopisných sériích, Stand-up Comedy, nebo komediálních seriálech, Extraktoři rozšíří spektrum nabídky Voyo o žánr špionážního thrilleru. „Před rokem 89 byl u nás žánr špionážních filmů tabu, STB o sobě nikde nic netroubila a neměla ani zájem poskytovat informace. Takže kdybyste se do toho začali vrtat, mohli jste skončit ve vězení. Pokud chcete udělat kvalitní špionážní seriál není to úplně levná záležitost. Takže pro nás byla výzva, dostat se do rozpočtu, a přitom zachovat akčnost a dechberoucí výpravu. Myslím, že se nám to podařilo, ale nebylo to jednoduché. Dokonce jsme se dostali i do kontaktu s bezpečnostní službou, jak v České republice, tak i v Turecku při natáčení,“ uzavírá producent Adam Dvořák.

námět: Jaroslav Kmenta // režie: Roman Kašparovský // scénář: Jan Stehlík, Jaroslav Kmenta, Evita Naušová, // producent MOVIE s.r.o: Adam Dvořák // kreativní producentka Voyo: Lenka Szántó // dramaturgie: Lenka Szántó // výkonný producent MOVIE s.r.o : David Rauch // vedoucí produkce: Veronika Finková // výkonný producent Voyo: Jiří Hauzner // kamera: Vladimír Smutný // zvuk: Jan Paul, Marek Hart // hudební skladatel: Michal Novinski // architekt: Václav Novák // kostýmní výtvarnice: Michaela Horáčková Hořejší // masky: Milan Vlček // střih: Adam Dvořák // hrají: Pavla Gajdošíková, Jakub Štáfek, Jan Révai, Ján Koleník, Jitka Schneiderová, Sofie Anna Švehlíková, Gabriela Heclová, Michaela Petřeková, Jiří Štrébl, Lukáš Roman Zach, Duy Anh Tran a další.

Zdroj: TV Nova

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama