Legendární Sluha dvou pánů v novém kabátě.

Sluha dvou pánů - 1.čtená zkouška rež. Jakub Tabery divadlo Járy Cimrmana

Audioknižní provedení dává více prostoru příběhu z Benátek i přirozenosti mladého Truffaldina

Jedno z vrcholných děl commedia dell’arte se dočkalo audioknižního zpracování. Zachování podstatných prvků žánru založeného na řadě vizuálních efektů znamenalo mnoho úprav, které podtrhují dynamiku situace, temperament postav i atmosféru místa. Originální je také pojetí hlavní postavy, které se zhostil Kryštof Hádek. Hvězdné obsazení spolu s působivým hudebním doprovodem a autentickými zvukovými kulisami přispívají k intenzivnímu posluchačskému zážitku. Audiokniha Sluha dvou pánů je od 24. července 2023 v nabídce Audioteky, z jejíž dílny pochází.

Úprava textu spočívala v převodu jinak poměrně výrazného vizuálního stylu barokního divadla do čistě zvukové podoby. Některé části tak byly zcela vynechány, a naopak se vytvořil velkorysejší prostor pro popis a zvuk. Ubyla i část grotesknosti. Místo ní se tvůrci zaměřili na samotný příběh z Benátek.

Strhující energie a hvězdné obsazení

Stěžejní pro zvýraznění hlavních atributů komedie plné zvratů, legračních záměn a lásky je tempo stále živých a aktuálních dialogů. Nahrávalo se proto najednou s kompletním osazenstvem, aby na sebe interpreti mohli přirozeně reagovat. Místo do tradičního studia zamířil realizační tým do zkušebny Žižkovského divadla Járy Cimrmana, kterou kompletně vybavil a uzpůsobil potřebám natáčení. To probíhalo v koncertním uspořádání, kdy herci u mikrofonu stojí, a mohou se tak volněji pohybovat, což bylo u hry plné živelných gest nezbytné.

Sluha dvou pánů – 1.čtená zkouška rež. Jakub Tabery divadlo Járy Cimrmana

V hlavní roli Truffaldina podává skvělý výkon Kryštof Hádek. Postava, kterou mají čeští diváci v živé paměti v podání Miroslava Donutila, je v audioknižním pojetí představena poněkud odlišně. Režisér Jakub Tabery se rozhodl více podpořit přirozenost a civilnost Truffaldina coby mladíka, který se snaží všem pomoci, ale pokaždé se něco pokazí. Pozoruhodné je i obsazení dalších rolí. Coby Beatrice se představí Erika Stárková. Pantalone ožije v podání Ivana Trojana. Florindovi propůjčil hlas Vladimír Polívka a doktorovi Miroslav Táborský. Posluchači se mohou těšit i na Natálii Drabiščákovou, Elišku Zbrankovou, Jana Medunu a Martina Zahálku.

Benátky na dosah

Herecké výkony podtrhuje hudba, kterou přímo pro tento projekt složil hudebník a zvukař Vojtěch Komárek. Zčásti ji nahrálo smyčcové kvarteto. Za originálními audio kulisami pro vytvoření co nejvěrnější atmosféry se režisér s technikou vydal přímo do Benátek. Jak sám zmiňuje, jezdí do nich již mnoho let a stále se tam setkává se světem Goldoniho her. Mnohá zákoutí města na laguně podle něj dodnes vypadají, jako by kolem právě proběhl Truffaldino s jedním z dopisů. To vše se do výsledné podoby díla promítlo. Dotažené je totiž do nejmenších detailů, třeba v podobě zvuku bzučící mouchy.

„Dramatizace se u nás staly pevnou součástí edičního plánu v kategorii Superprodukce. Vydáváme jak nové, moderní divadelní hry, které jsou aktuálně uváděné na českých jevištích, tak i klasické kusy. Goldoniho hra Sluha dvou pánů je bezesporu titul, který se řadí do zlatého fondu světové dramatiky, proto jsme ho chtěli lidem nabídnout i v audioknižním provedení,” říká za Audioteku Pavel Hurta, ředitel obsahu a produkce.

Poslech nové audioknihy Sluha dvou pánů vám zabere příjemnou hodinu a půl. Titul je k zakoupení na www.audioteka.cz. V rámci členství je k dispozici v Audioteka Klubu.

O Audiotece

Audioteka je největší platforma s audioknihami v České republice. Na tuzemském trhu oslavila v říjnu 2022 jedenáct let existence. Vedle české klasiky, detektivek, sci-fi, fantasy a cestopisů přináší posluchačům také faktografická díla, biografie i tituly zaměřené na seberozvoj a zdravý životní styl. Poslech na míru umožňuje aplikace Audioteka s řadou vylepšených funkcí, díky nimž si posluchači audioknihy vychutnají i bez připojení k internetu. Více o novinkách, službách i titulech najdete na www.audioteka.cz

Zdroj: Audioteka

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama