Velkofilm o ukrajinském Robinu Hoodovi vstupuje do kin na Den nezávislosti Ukrajiny

Dobrodružný film Dovbuš režiséra Olese Sanina nás převede na počátek 18. století do temných časů karpatských zemí. K vykonávání vůle a rozkazů panovníka slouží zvláštní vojenský oddíl tzv. opričnici. V centru snímku stojí opričnik Oleksa, ukrajinský Robin Hood, který vytvoří skupinu zbojníků, jež bojují za svobodu, svou vlast a spravedlnost. Film nyní představuje trailer a symbolicky vstupuje do kin na Den nezávislosti Ukrajiny a to 24. srpna 2023.

Čím více Dovbušova legenda sílila, tím větším postrachem bohatých a mocných byl. Hrdina však odolával jak pokusům o dopadení, tak o zabití. Mocipáni tedy museli vymyslet nový plán, ve kterém se pokusili využít Dovbušovy slabiny. Tou je jeho dávná láska. V hlavní roli neohroženého hrdiny se představí Sergej Strelnikov, kterého znají čeští diváci z úspěšné kriminální minisérie České televize Princip slasti, kde ztvárnil vedle Karla Rodena a Malgorzaty Buczkowské, kriminálního vyšetřovatele.

Film ale nabral kvůli válce na Ukrajině zpoždění. Sám režisér Oles Sanin (filmy Mamaj, 2003, ukrajinský kandidát na Oscara, Průvodce, 2014, kasovní trhák na Ukrajině a nominace na Grand Prix ve Varšavě, Bod zlomu, 2017, kandidát na Oscara za nejlepší dokumentární film) na filmu pracoval ze Lvova a štáb se připojoval z dalších měst, dokonce i z Mykolajivu a okupovaného Chersonu. „Je to příběh o nás a zároveň pro všechny. Životy všech se “před” a “po” únoru 2022 změnily a já doufám, že na plátně dnes každý uvidí příběh o sobě. Dělali jsme to s čistým srdcem a dlouho jsme hledali možnosti, jak film dostat k divákům. A všichni jsme šťastní, že máme konečně datum premiéry – 24. srpen – den, kdy se Dovbuš stal nesmrtelným. Den, kdy jeho příběh začal inspirovat ostatní,” říká režisér.

Na natáčení Dovbuše se podílelo více než 1500 komparzistů a ve štábu pracovalo 120 lidí. Natáčení probíhalo v přírodních lokacích (lesy, řeka, horská louka), na stávajících hradech a tvrzích, v restaurovaných objektech i na kulisách postavených od základů. Nicméně kvůli konfliktu na Ukrajině se musela také přeložit premiéra snímku. “Premiéra se měla uskutečnit v květnu 2022,” uvedl producent Maxim Asadchiy ze společnosti Pronto Film. “Práce na dokončení filmu probíhaly ještě v únoru 2022, ale pak začala válka a květnová premiéra musela být zrušena. Abychom mohli film dokončit, museli jsme z Kyjeva do Lvova převézt zařízení na barevné korekce. V Kyjevě to tehdy bylo ještě velmi nebezpečné. Část prací na VFX se musela přesunout do Polska. A část práce byla dokončena v Dněpru a Mykolajivu v přestávkách mezi ostřelováním,” dodal. Ukrajinská produkční společnost Pronto Film má více než 18 let zkušeností s produkcí filmů, televizních seriálů, reklam a poskytováním služeb zahraničním projektům na Ukrajině i v zahraničí. Mezi její nejúspěšnější projekty patří například krátký film DAD’S SNEAKERS (2021) režisérky Olhy Zhurby (oficiální výběr MFF Locarno) a film OLGA (2021) Elieho Grappeho, oceněný na Týdnu kritiky v Cannes za nejlepší scénář. Ten vypráví o talentované ukrajinské gymnastce, která musí v patnácti letech řešit složitou životní situaci, a to je exil. Jejich nejambicióznější ukrajinský projekt doposud je právě epické dobové drama Dovbuš a tvůrci si nepřejí nic jiného než ho uvést v kinech po celé Ukrajině.

Hlavním mediálním partnerem filmu je Blesk pro Ukrajinu.

Film do široké kinodistribuce vstupuje 24.8. 2023 v distribuci společnosti DONART.

Zdroj: DONART

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama