NOČNÍ NÁVŠTĚVNÍK

Ostřílený kriminalista s geniální myslí Lincoln Rhyme řeší svůj další případ v knize Noční návštěvník (Domino, 449 Kč). Tentokrát se musí utkat nejen s prohnaným zločincem, který své oběti okrádá o pocit bezpečí, ale i s faktem, že dostal vyhazov od policie.

V New Yorku řádí nebezpečný zločinec, který si říká Zámečník. Je přímo fascinován zámky a umí si poradit s jakýmkoli bezpečnostním systémem. Když po nocích vniká do cizích obydlí, prozatím svým obětím bere jen klid. Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová ale vědí, že ho musí zastavit dřív, než své útoky vystupňuje a prolije nevinnou krev. Jejich pátrání je ovšem přerušeno, když Rhyme kvůli jinému případu přijde o pozici policejního konzultanta. S okamžitou platností musí ukončit veškerou spolupráci s newyorskou policií pod pohrůžkou, že pokud on či jeho kolegové příkaz poruší, bude to pro ně mít dalekosáhlé následky. Jenomže udržet geniálního kriminalistu mimo akci není tak jednoduché – je odhodlaný Zámečníka dopadnout, i když mu za to hrozí pobyt ve vězeňské cele.

Jak by vám bylo, kdyby se někdo v noci vplížil k vám domů? Narušil váš prostor, ve kterém se chcete a máte cítit v bezpečí, chráněni, v klidu? Kde je to jen vaše? Kdyby vám přerovnal věci, pozoroval vás, jak spíte, v šuplíku se spodním prádlem zanechal vzkaz? Právě to se stalo ženě, jejíž případ začínají vyšetřovat Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová. Pachatel se do bytu vloupal i přes bezpečnostní zámek, který by nikdo neměl být schopen překonat. A brzy je jasné, že mladá žena nebude jeho jedinou obětí a že ve městě New York řádí nový nebezpečný zločinec.

Noční návštěvník je v pořadí již patnáctým případem Lincolna Rhyma, kterého stvořil uznávaný a oceňovaný spisovatel Jeffery Deaver. Čtenářsky oblíbenou sérii vydává Domino od roku 1998. Hodnocení série na databázi knih je vysoké – od 80 do 90 %.

I tato kniha má podobný styl jako předchozí – kratší kapitoly posunují děj svižně kupředu. Jsme svědky skvělé detektivní a dedukční práce hlavních postav. Kromě toho je v tomto díle napětí umocněno i faktem, že Rhyme je z případu odvolán a vyšetřuje ho neoficiálně.  V knize se vracejí všechny hlavní postavy, které si už čtenáři oblíbili v předchozích dílech – samozřejmě Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová, kteří jsou nyní manželé, jejich spolupracovníci Lon Sellitto, Mel Cooper, Ron Pulaski, Rhymův ošetřovatel Thom a další.

Deaver nám představuje nového psychopatického zločince, který svým obětem krade především pocit bezpečí ve vlastním domově. Čtenáři budou mít potřebu večer před spaním minimálně třikrát zkontrolovat všechny zámky a možná ani pak nebudou klidně spát. 

Datum vydání: 18.5. 2023. Knihu přeložil Jiří Kobělka.

O AUTOROVI:

Jeffery Deaver je autor mezinárodních bestsellerů. Jeho knihy se prodávají ve 150 zemích a byly přeloženy do pětadvaceti jazyků. Deaver odsloužil dvě období jako prezident organizace Mystery Writers of America, mezi jejíž členy se řadí Agatha Christie, Ellery Queen, Mary Higgins Clark a Walter Mosely. MWA Jefferyho jmenovala Velmistrem. Je autorem více než čtyřiceti románů, tří povídkových sbírek, naučné knihy o právu a napsal také texty písní jednoho country alba. Jeho knihy posbíraly všechny významné ceny nebo nominace. Titul Příští oběti byl asociací International Thriller Writers zvolen knihou roku a na stejnou cenu byly nominovány také thrillery Rozbité okno a Edge. Titul Zahrada bestií získal od anglické Crime Writers Association ocenění Steel Dagger. Deaver byl také osmkrát nominován na Edgar Award. Získal tři ocenění za celoživotní dílo – od Bouchercon World Mystery Convention, časopisu Strand Magazine a v Itálii obdržel cenu Raymonda Chandlera. Podle jeho knihy Dívčí hrob natočilo HBO film s Jamesem Garnerem a Marlee Matlin v hlavních rolích; podle thrilleru Sběratel kostí vznikl ve studiu Universal Pictures film s Denzelem Washingtonem a Angelinou Jolie v hlavních rolích. Stanice Lifetime odvysílala adaptaci titulu Ďáblova slza a NBC nedávno odvysílalo devítidílnou sérii Lincoln Rhyme: Hunt for the Bone Collector. V loňském roce u nás vyšly dva díly ze série s Lincolnem Rhymem – Ostrý řez a Sběratel kůží. V roce 2019 se na pulty knihkupectví dostala Hra na nikdy – první díl nové série, ve které se čtenářům představil kočovný lovec odměn Colter Shaw.

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama