Začátek školního roku jako nová příležitost. Jak si ho užít?

Konec prázdnin. Ranní vstávání. Spousta úkolů a povinností. I to přináší návrat dětí do školních lavic. Zkuste to letos jinak a zaměřte se na to, jak si nadcházející období zpříjemnit. Máme pro vás pár tipů, které můžete snadno uplatnit v každodenním životě.

Dopřejte si prázdniny po celý rok

Poslední srpnové týdny už řada rodičů zvolna chystá své děti na běžný režim. Končí ponocování, procvičují se školní znalosti z loňského roku. Co si ale naopak do všedních dní přenést také pár příjemných návyků z prázdnin? Alespoň na každý druhý víkend si zkuste naplánovat výlet nebo jiný program, na který se budete opravdu těšit. Nemusí jít o nic finančně nebo jinak náročného. Vyberte si s dětmi cíl procházky, návštěvu volně přístupných památek nebo zamiřte na některou z podzimních akcí ve vašem okolí. Dětem můžete nachystat bojovku nebo jinou hru. Spojte se s přáteli a o zábavu budete mít postaráno jak při přípravách, tak při samotné realizaci.

Drobné radosti si dopřávejte i v průběhu pracovního týdne. Mohou mít podobu rituálů, které vám umožní trávit více času společně. Pokud jste ranní ptáčata, a i před školou a prací v pohodě stíháte snídani, sejděte se u ní a připomeňte si, na co se každý z vás daný den nejvíce těší a proč. Když vaše dítko ve čtvrtek končí ve škole dříve a nemá žádný kroužek, využijte toho a podnikejte něco společně. Choďte plavat nebo doma zorganizujte tvořivé odpoledne, kdy vyrobíte tu podzimní dekoraci, tu dárek pro někoho z blízkých, kdo brzy slaví narozeniny…

Cestou ze školy nebo z práce se alespoň na chvilku zastavte tam, kde je vám i vašemu dítěti dobře – ať už jde o park, knihovnu nebo třeba obchodní centrum. Pokud jde o kroužky, nedopřávejte je jen svým dětem, ale i sobě. Najděte si alespoň jednou týdně čas na něco, co bude bavit a rozvíjet i vás. Zamyslete se, po čem opravdu toužíte a co by vás opravdu bavilo, a tomu se věnujte. Když nemáte hlídání, zkuste alespoň online kurz, kterých je teď hodně.

Zůstaňte fit

Léto přináší spoustu přirozených příležitostí k pohybu. A pro děti také více času, který od září znovu tráví ve škole. Nenechte se ale změnou režimu a příchodem chladnějšího a deštivějšího počasí odradit. Kdykoliv můžete, jděte alespoň část cesty pěšky. Nechte se strhnout energií svých ratolestí a neváhejte popoběhnout, třeba při pouštění draka. Aby pro vás byl pohyb zábava, zkoušejte nové sporty, třeba v rámci akcí pro veřejnost poblíž vašeho bydliště.

Nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu. V parných dnech po nich kvůli osvěžení častěji sáhnou i lidé, kteří je s příchodem podzimu z jídelníčku zase pozvolna vynechávají. Obecně se doporučuje alespoň pět menších porcí denně, přičemž porcí se rozumí například menší jablko nebo hruška. Mimochodem, v souvislosti s vitamínem C, který podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, si většina z nás představí citrusy. Ještě bohatší na tento vitamín je ale například rakytník řešetlákový, který dozrává právě ve druhé polovině srpna a v září.

Zdrojem devíti základních vitamínů od A po E je tekutý doplněk stravy Salus Floradix Kindervital. V jeho složení najdete i vápník, který je potřebný pro udržení normálního stavu kostí i zubů a podporuje také správnou činnosti svalů. Nechybí ani výtažky z bylin, konkrétně z kořene karotky, plodu anýzu a koriandru, nati potočnice lékařské a kopřivy, listu špenátu či květu heřmánku. Pro děti je pochopitelně důležitá i příjemná chuť. K ní přispívají koncentráty ovocných džusů, například z hroznového vína, jablka, ananasu a meruněk.

Po návratu z prázdnin v přírodě, kde nebyla vždy po ruce tekoucí voda, raději dětem znovu připomínejte pravidelné mytí rukou. Byť se zdá být automatické, mnoho dětí (a nejen jich) na něj poměrně často zapomíná. Vy zase nezapomínejte pravidelně měnit ručníky. Ty, které slouží k osušení rukou, je vhodné prát vždy zhruba po dvou dnech.

Buďte si blíž

Zkuste vylepšit i důležité drobnosti v komunikaci s dětmi. Když se vrátí ze školy, neptejte se jen na známky a na to, co bylo k obědu. Zjistěte, co zajímavého prožili, co se jim podařilo, co nového se dozvěděli, ale také co řešily, případně co je trápí. Dejte zkrátka dětem prostor, aby vám samy řekly, co jim den přinesl a jak ho můžete dál prožívat co nejpříjemněji, třeba i společně. Nechte se jimi inspirovat a hledejte společně nové a nové příležitosti, jak vykročit z šedi všedních dní. S trochou fantazie a chuti strávíte krásný čas i při přípravě večeře nebo psaní domácího úkolu. Vezměte nový školní rok jako výzvu a pusťte si do života více kreativity a radosti.

Hlavně klid

Pokud byste přeci jen potřebovali vzpruhu, zkuste doplnit hořčík. Tento stopový prvek totiž kromě jiného blahodárně působí na nervovou soustavu a psychiku. V dobře vstřebatelné formě ho přináší tekutý doplněk stravy Salus Floradix Magnesium. Protože značka Salus dlouhodobě sází na sílu přírody, nechybí ani ve složení tohoto přípravu byliny jako fenykl, heřmánek a další. Více informací o tomto i dalších doplňcích stravy najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Zdroj: www.floradix-zelezo.cz

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama