Cestování, Kultura a Napětí: Petr Frey a Jeho Brazilská Literární Odysea

Vášeň pro brazilské prostředí a kulturu si v sobě Petr Frey pěstuje už odmalička. Rodné místo Rio de Janeiro má v jeho srdci výjimečné zastoupení do dneška a při každém návratu do Ria v sobě tento pocit prohlubuje. Říká se, že příběh často bývá odrazem autorovy osobnosti a díky tomu ho čtenáři mají šanci lépe poznat. Jak Petr Frey smýšlí při psaní a kde čerpá inspiraci pro své knihy se dočtete v tomto článku.

Inspirace ukrytá v brazilské literatuře

Blízkost k Brazílii a její kultuře si v sobě Petr Frey nese už od dětství. Vzpomíná, jak jeho první slůvka zazněla v portugalštině a jak vyrůstal na knihách Paula Coelha, ke kterým se rád vrací dodnes. „Taky je mi Coelho blízký svým životním příběhem, který obsahuje hippies, drogy, muziku, magii, katolicismus, prostě taková ta zoufalá i vítězná hledání sebe sama,“ doplňuje Petr Frey, https://www.petrfrey.store/. Ze současné brazilské literatury si oblíbil spisovatelku a novinářku Vanessu Barbaru a její prvotinu „Brazilské noci”, ve které se hlavní hrdina po tragické události učí vidět nadšení, vášeň a radost v místech, kde je doposud nenacházel. Při čtení čerpá Petr Frey jednak spisovatelskou inspiraci a zároveň se snaží věnovat seberozvoji, za účelem zpestření svých přístupů k životu.

Kromě prózy si jeho obdiv získal i naprosto jedinečný brazilský fenomén nazývaný „Poezie na provázku“- Cordel. „U krámků na ulicích najdete malé veršované sešitky připevněné kolíčkem. Jejich autoři píší o všem možném, a hlavně vyprávějí příběhy,“ líčí Frey.

Cestovatelské okénko v příběhu

Kouzlo při cestování Brazílií spočívá jednoduše v tom, že vždy bude co objevovat. Díky její různorodosti a ohromné rozloze má stále svá tajemství. „Říká se, že v Amazonii zřejmě žijí komunity, které se nikdy nesetkaly s naší civilizací. To je, myslím, dost vzrušující záležitost,“ komentuje Frey. S tímto konceptem se snaží pracovat i při psaní. Například v jeho napínavém thrilleru „Mise Rio“ čtenář v průběhu celého děje poznává pestrá zákoutí Ria de Janeira a Brazílie s pocitem, že možnosti objevování nových míst jsou nekonečné.

Drogové gangy a nadějné vyhlídky

Cestovatelskou složku své knihy Petr Frey prokládá realistickými pasážemi, ve kterých reflektuje dlouhodobou situaci brazilských gangů. Zvýšená kriminalita a vliv drogových gangů ve favelách i státních strukturách jsou v Brazílii neustále horkým tématem. „Řekl bych, čím dále od favel a velkých měst, tím je bezpečněji. Brazilci jsou sami o sobě velmi vstřícní a přátelští,“ dodává Frey. Autenticita životního prostředí v příběhu je pro autora klíčová jednoznačně proto, aby si čtenář mohl vytvořit ucelenou představu o prostoru, ve kterém se celá napínavá zápletka odehrává. Avšak Frey doufá, že v budoucnu brazilský klenot ještě víc zazáří, pokud dojde k poklesu počtu lidí, kteří se dostali do vleku místních gangů nebo propadli drogové závislosti a minimalizuje se tím kriminalita v Brazílii.

Knižní tip: Mise Rio

Titul „Mise Rio” je napínavým thrillerem s dějem zasazeným do exotického prostředí Rio de Janeira. Tento příběh vás provede kosmopolitními uličkami města a zároveň vám odhalí temná zákoutí brazilských favel, kde panuje vysoká kriminalita. Nicméně kniha nabízí mnohem víc než jen napětí, je to dojemný příběh o otcovské lásce, v němž se hlavní hrdina Henry, ovdovělý bývalý architekt, vydává do Ria s jediným cílem – zachránit svou dceru Pavlínu, uvězněnou kvůli drogovému obchodu. S odhodláním a pomocí svých přátel Henry podstupuje nebezpečnou cestu boje proti korupci a zločinu, aby osvobodil svou dceru a přinesl spravedlnost do města.

Zdroj: Petr Frey

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama