OKO OSMÝ PŘÍPAD MARTINA SERVAZEOKO

Nový temný thriller Bernarda Miniera s osmým případem Martina Servaze čtenáře tentokrát zavede do filmového prostředí. Oblíbený vyšetřovatel se tentokrát podívá na kloub vraždám podle skutečných hororů. Kniha Oko (XYZ, 549 Kč) vychází v překladu výborného Jiřího Žáka.

Osmý případ z bestsellerové série Bernarda Miniera Oko nasměřuje práci vyšetřovatele Martina Servaze do hororových filmových scén.

Na samotě v horách žije slavný režisér hororových filmů Morbus Delacroix. Přestože propadl šílenství a misantropii, jeho jméno fanoušky děsivých filmů nepřestává fascinovat. A pak dojde k sérii odporných vražd, které by klidně mohly mít původ v jeho tvorbě. A právě to je první vodítko kriminalisty Martina Servaze, kterého během vyšetřování v ponurém prostředí továrny na hororové filmy možná čeká možná největší záhada jeho kariéry… Inspirací Bernardu Minierovi bylo více než 200 hororových filmů a hlavního hrdinu knihy tak mohou čtenáři najít v mnoha slavných scénách. Autor se k hororu dostal ještě jako velmi mladý: „Moje první setkání s hororem bylo v televizi: šlo o francouzský seriál Belphégor. Bylo mi 5 let a schoval jsem se za talíř, protože jsem měl zrovna jíst! Pak jsem měl šok, když jsem shlédl Vymítače ďábla. To byla absolutní facka, která dokázala, že to, co nevidíme, může být ještě děsivější než to, co se zobrazuje.“ Seznam hororů, které podle něj stojí za shlédnutí, také připojil na konec knihy.

Ve svém novém thrilleru s hororovou zápletkou mimo jiné poukazuje na problematiku násilí ve filmovém umění a na to, jak jeho zobrazování může ovlivnit naši psychiku. Na druhou stranu se zastává názoru, že umělecké dílo by nemělo být obviňováno za jeho zvrhlou percepci diváky.

O knize také říká, že jde o jednu z jeho nejjednodušších: „Od chvíle, kdy jsem měl postavu Morbuse Delacroixe, kultovního, poněkud prokletého režiséra hororových filmů, všechno ostatní přišlo přirozeně, protože o svém umění, o kinematografii, ve svých filmech má tolik co říct… Měl jsem i Juditu, mladou studentku, která se má naopak hodně co učit, co dostávat. Díky této dvojce jsem držel v ruce skoro celé klubíčko, jen jsem musel tahat za nit.“

Na závěr svým čtenářům vzkazuje: „Čeká vás vyšetřování, spousta zvratů, spousta překvapení…“

O autorovi:

Bernard Minier vyrůstal na jihozápadě Francie, své dětství strávil v Pyrenejích. Studoval na univerzitě v Toulouse, odkud pochází také hlavní hrdina několika jeho thrillerů Martin Servaz. Více než dvacet let žije nedaleko Paříže, je ženatý a má dvě děti. Než Minier v roce 2011 překvapil francouzské čtenáře i kritiku detektivním románem Mráz, živil se jako celní úředník. Opožděný, a možná proto vyzrálý debut získal několik cen, například cenu čtenářek časopisu Elle (v kategorii detektivek) a zejména významné ocenění Prix Polar, udělované na festivalu detektivní literatury v Cognacu. Mráz byl přeložen do několika světových jazyků včetně angličtiny a vznikl podle něj také francouzský televizní seriál Glacé. Úspěch mezi čtenáři i kritiky sklízejí i další Minierovy knihy. Ty v Česku vychází v brilantním překladu Jiřího Žáka.

Zdroj: XYZ

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama