České lvy poprvé ovládla televizní tvorba. Nejvíce sošek si z udělování výročních cen ČFTA odnáší minisérie Volha

Cenu pro nejlepší film udělili členové České filmové a televizní akademie snímku Bratři režiséra Tomáše Mašína a sošky za nejlepší režii a nejlepší herečku v hlavní roli si odnesla černá komedie Přišla v noci režisérského tandemu Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček. Oba distribuční filmy vznikly v koprodukci České televize. Nejvíce ocenění ale získal televizní seriál Volha. Televiznímu projektu se tak vůbec poprvé v historii podařilo v celkovém počtu cen zvítězit nad filmovou tvorbou.

„Mé gratulace samozřejmě míří k tvůrcům filmu Bratři a pak především Simoně Pekové za ztvárnění Valerie v hororově laděné komedii Přišla v noci, která si odnesla Českého lva i za nejlepší režii,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček a dodává: „Co mě ale upřímně těší, je fakt, že letošní ročník Českých lvů patřil z významné části televizní tvorbě. Minisérie Volha získala rekordní počet cen, ale také proměnila nejvíce nominací, pět ze šesti.“

Volha, velký příběh malého práskače, je adaptací románu Karla Hynie a lze ji vnímat jako fiktivní, ale svéráznou historii Československé televize.Série režiséra Jana Pachla sleduje eskapády Standy Pekárka, šoféra vozícího v 70. a 80. letech zaměstnance televize, navozuje atmosféru dobové Prahy pomocí včleněných archivních záběrů a průběžně odkazuje ke skutečným osobnostem a pořadům, ale v mantinelech komediální stylizace.

„Byli jsme si vědomi, že postavit pětidílnou minisérii na záporném hrdinovi chce odvahu. Zároveň jsme ale věděli, že normalizační sedmdesátá léta, kdy se dařilo hrdým buranům jako je Standa Pekárek, si zaslouží pozornost,“ přibližuje úspěch seriálu kreativní producent Josef Viewegh a doplňuje„I proto nás těší, že si příběh omezeného egocentrika našel nejen své diváky, jeho sledovanost se na prvním programu České televize pohybovala nad miliónem diváků, ale uspěl i odborné poroty a lze ho považovat za vítěze sobotního udělování výročních cen. Více sošek nikdo jiný neobdržel.“

Pětidílná Volha získala první místo ve své kategorii televizních seriálů, ale odnesla si i ocenění v kategorii nejlepší herec v hlavní roli, kde zvítězil Kryštof Hádek, a jako nejlepší herec ve vedlejší roli byl oceněn Tomáš Jeřábek za ztvárnění Pepy Horáčka. Volha uspěla také v kategoriích nejlepší masky a nejlepší kostýmy.

Projekty, které vznikly s účastí České televize, získaly celkem 19 Českých lvů. Kromě už zmíněné Volhy si čtyři sošky odnesl vědeckofantastický snímek Bod obnovy, dvě ceny vztahové drama Němá tajemství a černá komedie Přišla v noci, po jedné sošce obdržely dokument Všechno dobře dopadne, animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo a krátký film Atestace. Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize si odnesl mezinárodně oceňovaný film Hranice, který natočila Agnieszka Holland. Dvě nestatutární ceny si koprodukce České televize odnáší za nejlepší filmový plakát k snímku Němá tajemství a Cenu filmových fanoušků Bod obnovy.

Zdroj: Česká televize     

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama