JEDINÝ NA SVĚTĚ BÁRY ZMEKOVÉ/ NOVÉ ALBUM JE PŘELOM

Bára Zmeková je uznávaná zpěvačka a skladatelka, držitelka mnoha prestižních hudebních cen i nominací. Její věhlas a popularita na alternativní scéně v posledním období zásadně přesáhly hranice naší republiky a díky svým osobitým projektům čím dál víc koncertuje po celém světě.

Bara Zmekova__Petr Zmek

Nové album s názvem Jediný na světě přináší 11 skladeb, ve kterých hrají důležitou roli osobní výpověď a české texty, v nichž se autorka obrací k prožitkům, vzpomínkám a svým životním zkušenostem. Skladby jsou žánrově i tematicky doširoka rozkročené od zdánlivě jednoduše znějících písní až po obrazotvorné a experimentálně laděné zvukové plochy.

YT:

Nahrávka vznikala od ledna 2023, kdy Bára Zmeková přijela do gotické budovy v Úštěku a poprvé usedla k historickému pianu Steinway & Sons z roku 1892. Zde trávila zimní dny a noci prací na nových skladbách, zkoumáním rozpracovaných textů, experimentováním se zvukem hlasu, piana a syntezátorů.

Bára Zmeková_Michal Škoda 

„Setkání s tak krásným starým nástrojem a jeho příběhem bylo neskutečně inspirující a samotný fakt, že jsem mohla na hudbě pracovat ve dne v noci, mi přinesl obrovskou pracovní i tvůrčí svobodu. Bylo to dobrodružství, v němž jsem mohla posouvat vlastní hudební hranice i dovednosti a hledat v temných místech jakousi lehkost, která se dá sdílet. I díky tomu jsou písně rozmanité, a když album poslouchám, je to jako vzpomínka na spoustu příběhů a mně drahých lidí a míst,“ prozrazuje ke vzniku novinky Bára Zmeková.

Bara Zmekova__Petr Zmek
Bara Zmekova__Petr Zmek

Zmeková si přizvala i mnoho hudebních přátel, mezi kterými jsou především stálí tvůrčí členové kapely Viktor Dořičák, Michal Mihok, Nina Marinová, Ondřej Vychodil či nově multiinstrumentalista Pavel Šmíd, ale také vzácní hudební hosté jako zpěvačka Lenka Dusilová, Petr Tichý s kontrabasem, Tomáš Liška s basovou kytarou či v Austrálii žijící violoncellistka Francesca Mountfort. Za výjimečným vizuálním zpracováním alba stojí výtvarnice a ilustrátorka Spradka a grafická designérka Anna Wdowka z grafického studia Artbureau Prague.

Bára Zmekova_Michaela Sošková

K vycházející novince je naplánované i turné, které Zmeková zahájí křtem v pražském Paláci Akropolis 17. dubna. Následovat bude 18. 4. Kabinet Múz Brno, 19. 4. Jazz Tibet Club Olomouc a 20. 4. Klub Provoz Ostrava. Album vydá Tranzistor label na LP, CD i digitálně.

Multilink album: https://lnk.to/BaraZmekovaJedinyNaSvete

Předprodej Akropolis: https://1url.cz/NuOpL

Zdroj: Tranzistor label

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama