Jiří Suchý a Jiří Šlitr: PŮLNOČNÍ PÁRTY S+Š

„Půlnoční párty byla jediným programem, který jsme hráli pod samopaly. Bylo to v roce 1968 v armádním studiu Československého rozhlasu střeženém českými vojáky před okupanty.“

Jiří Suchý

Dosud nevydané rozhlasové nahrávky z roku 1968.

1. Půlnoční párty S+Š č. 1 | první část ……………………………… 28:04

2. Půlnoční párty S+Š č. 1 | druhá část …………………………….. 30:04

vysíláno 2. 11. 1968

3. Půlnoční párty S+Š č. 2 | první část ……………………………… 30:59

4. Půlnoční párty S+Š č. 2 | druhá část ……………………………. 26:48

vysíláno 9. 11. 1968

5. Půlnoční párty S+Š č. 5 | první část ……………………………… 30:39

6. Půlnoční párty S+Š č. 5 | druhá část ……………………………. 29:09

vysíláno 30. 11. 1968

BONUSY

nahrávky ve snížené technické kvalitě, originální rozhlasové záznamy se nedochovaly

7. Půlnoční párty S+Š č. 3 | první část ……………………………… 26:51

8. Půlnoční párty S+Š č. 3 | druhá část …………………………….. 26:34

vysíláno 16. 11. 1968

9. Půlnoční párty S+Š č. 4 | první část ………………………………. 17:07

10. Půlnoční párty S+Š č. 4 | druhá část ……………………………… 19:12

vysíláno 23. 11. 1968

11. Půlnoční párty S+Š č. 6 | první část ……………………………… 30:43

12. Půlnoční párty S+Š č. 6 | druhá část …………………………….. 27:18

vysíláno 14. 12. 1968

Vydavatelství Radioservis představuje u příležitosti stého výročí narození Jiřího Šlitra CD Půlnoční párty S+Š, dosud nevydané nahrávky z podzimu 1968, kdy se v rozhlasovém studiu potkávali Jiří Suchý a Jiří Šlitr s publikem a živě vysílali program plný písniček, vyprávění a her.

Kořeny vzniku pořadu spadají do roku 1967. Jiří Šlitr tehdy strávil několik měsíců na světové výstavě Expo 67 v Montrealu, kde v rámci Kinoautomatu Radúze Činčery uváděl pořad pro děti a také hudební program Stars of Prague, v němž představoval československé pěvecké hvězdy jako Hanu Hegerovou, Juditu Čeřovskou nebo Karla Gotta. Přitom zde pozorně sledoval aktuální umělecké trendy a opakovaně jezdil také do sousedních Spojených států, kde jej mimo jiné zaujal typ hudebního večera, o němž se posléze po návratu do republiky zmínil i v rozhovoru pro Kulturní tvorbu: „Když jsem byl v Americe, tak jsem tam na to narážel v každé hospodě, v takových těch tingl-tanglech, šantánových podnicích, kde lidi pijí jen pivo a na stole tam mají buráky – a to je všechno, nic jiného se tam nedostane. Ale je tam pianista a bendžista a obsluhují holky v korzetech, eventuálně v těch lepších lokálech je holka na houpačce u stropu, houpá se jako ozdoba – a nic se tedy neděje, než že ti muzikanti hrají písničky a lidi je zpívají, národní písničky, pochodové písničky, šlágry, a je to tak úžasná atmosféra a je to tak spontánní, že nevím, jestli tu někdy někde v Praze něco takového bylo…”

V archivu Českého rozhlasu se dochovaly pouze tři z odvysílaných dílů (1, 2 a 5), které proto zařazujeme přednostně v kvalitní podobě. Po zbylých třech pátral spisovatel Lukáš Berný spolu s Ondřejem Suchým, Růženou a Jaroslavem Majerčíkovými a s nemalou pomocí Davida Hertla z Českého rozhlasu.

Zejména díky archivům Bohuslava Smítky, Iva Bílého a Věry Kyliesové se podařilo objevit několik záznamů, jež sice mají notně sníženou audio kvalitu, nicméně zařazujeme je také jako cennou archivní památku práce Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Tyto záznamy si vyžádaly několik zásahů. Ačkoliv v roce 1968 všechny díly působily jako živé vysílání, ve skutečnosti byly zpravidla o den dříve přetáčené a následně krácené. Slyšíme v nich někdy ne úplně citlivé zásahy střihu a v některých případech se naopak drobné části díky střihům záznamů opakovaly. První díl byl při premiéře z neznámého důvodu vysílán pouze do písně Blues o světle. Následná skladba Kytky se smály byla vypuštěna, přičemž další tři písně (Honky tonky blues, Trojský kůň a Propil jsem gáži) byly i s mluveným slovem S+Š dodatečně použity při tvorbě čtvrtého dílu (byly tam vstřiženy po bloku skladeb Jaroslava Jakoubka). Zcela totožnou nahrávku písně Propil jsem gáži prodlouženou o finální track prvního dílu Spánek má strýčka portýra znovu režie použila jako finále také šestého dílu.

V našem záznamu uslyšíte kompletní nahrávku prvního dílu se všemi zmíněnými písněmi, jež se v této podobě reprízovala, resp. prvně vysílala 5. ledna 1969 pod upraveným názvem Nedělní párty S+Š. Z toho důvodu vypouštíme totožnou (ovšem zvukově nekvalitní) část nahrávky v díle čtvrtém. Stejně tak jsme vystřihli opět totožnou verzi písně Propil jsem gáži z dílu šestého, byť zde pro dojem ucelenosti dílu ponecháváme závěrečné zopakování skladby Spánek má strýčka portýra, kterou S+Š i v jiných případech s oblibou používali jako finále.

Zdroj: Radioservis

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama