Král milostných balad Engelbert Humperdinck vystoupí už 2. září 2024 podruhé v pražské Lucerně

Znáte písničky Karla Gotta Požehnej, Bože můj a Zavřu teď krám s básněmi a hit Lucie Bílé Trouba? Asi ano, ale asi nevíte, kdo je spojuje. Je to slavný americký zpěvák Engelbert Humperdinck (88). Narodil se v roce 1936 v indickém Madrásu a všechny tři uvedené písničky pocházejí z jeho repertoáru.

Nesmiřitelnými popovými soky a současně přáteli jsou od druhé poloviny minulého století Tygr z Walesu (84) a Engelbert Humperdinck. Každý z nich absolvuje ročně kolem 150 koncertů, oba mají pořád zástupy příznivců. Tom Jones je ale u nás mnohem populárnější než Engelbert Humperdinck, který u nás poprvé koncertoval v pražské Lucerně až v dubnu 2022. Král milostných balad Engelbert Humperdinck vystoupí už 2. září 2024 podruhé v pražské Lucerně. Tentokrát v rámci svého celosvětového turné Poslední valčík – Turné na rozloučenou. Dlouho se zdálo, že oba už pomalu ale jistě mizí ze scény, ale teď jsou oba opět na výsluní. Ale není to to jediné, co je spojuje.

Jejich životním přítelem, autorem a hlavně manažerem, bez něhož by se nikdy nedostali tam, kde jsou, byl Gordon Mills. Z Thomase Jonese Woodwarda udělal podle Fieldingova románu Toma Jonese, z Arnolda George Dorseyho pro změnu Engelberta Humperdincka. A to podle německého skladatele, jehož opera Perníková chaloupka se hrála v pražském Národním divadle ve třicátých letech minulého století a dětem se při ní rozdával pardubický perník. Potomci slavného německého operního skladatele Engelberta Humperdincka si už před léty soudně vymohli, aby zpěvák nemohl používat jméno jejich slavného předka, a tak vystupuje teď pouze pod jménem Engelbert.

Gordon Mills ale současně udělal z Jonese a Humperdincka velké konkurenty. To když je spojil s britským hitmakerem, skladatelem Lesem Reedem, který obohatil repertoár obou zpěváků mnoha hity, které zpívají dodnes. Jak Mills, tak Reed, museli být tehdy v permanentním stresu, neboť oba zpěváci si pochopitelně pečlivě hlídali, zda Les Reed tomu druhému z nich nenabídne lepší píseň.

Další skutečností, která přispěla k rivalitě mezi Engelbertem Humperdinckem a Tomem Jonesem, bylo Engelbertovo skvělé imitátorství, kterým na svých koncertech bavil sebe i publikum. Bez problémů zvládl Jerryho Lee Lewise, Deana Martina, Elvise i Franka Sinatru. Nejraději ovšem imitoval – Toma Jonese! Udělal to taky přede dvěma lety v Lucerně!

Jak Tom Jones, tak Engelbert Humperdinck, jsou dodnes sexuálními symboly pro ženy hned několika generací. Jejich vystoupení jsou planoucími vášněmi proslulá, ba přímo nabitá. Zatímco Tom fanynkám tu a tam i dnes na koncertě věnuje francouzský polibek, Engelbert s tím dávno přestal, protože jednou chytil pořádnou rýmu. A taky na něho partner jedné líbané ženy řval, že jestli okamžitě nepřestane, zastřelí ho.

Engelbert poctěné dámě rychle pošeptal, ať svého přítele příště vezme na koncert Toma Jonese. Tom si ještě dnes, když je v dobrém rozmaru, nechává na jeviště házet kousky dámského prádla a klíče od hotelových pokojů, Engelbert už ale přijímá jenom květiny, které pak rozesílá do nemocnic a domovů důchodců. „Žádný muž“, zanaříkal po Jonesově koncertu v Miami jeden z jeho návštěvníků, „by neměl brát na koncert Toma Jonese manželku. Jsem rád, že jsem dneska nechal doma aspoň dceru“. Sociologové se shodují v tom, že Tom Jones vždycky nejvíce přitahoval starší ženy. Polovina ho chce prý zahrnovat mateřskou péčí a zatímco ta druhá polovina… Při Engelbertově písních příslušnice něžného pohlaví zavírají oči a představují si, že je Engelbert zpívá o nich a jen a jen pro ně.

Tom Jones a Engelbert Humperdinck jsou multimilionáři, ale současně pořádní skrblíci. Tom si nechal od svých fan klubů zaplatit Hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy, Engelbert voskovou figurínu do lasvegaského Muzea Madamme Tussaud. Naprosto odlišné vztahy pak udržují se zástupci sedmé velmoci. Tom si drží novináře od těla, Engelbert je naopak vyhledává. A když dělá interview, klidně u toho cvičí s činkami, či dělá kliky. Nebo nudí novináře svými básněmi. Tom o své fyzičce přesvědčuje spíš na koncertech a dodnes prý denně a za každého počasí uběhne pět kilometrů, Engelbert přiznává, že už má problémy se sluchem a v mládí si dva roky léčil tuberkulózu. Ač si všichni navzájem konkurovali, nezávisle na sobě se oba přátelili s Elvisem Presleyem. Převzal Elvis od Toma karatistické výkopy, nebo si nechal po Engelbertově vzoru narůst ve své době tak módní kotlety? Dnes už je to jedno. Ovšem fanoušci zpěváků o tom vedou dlouhé spory pořád.

Tom Jones se oženil v šestnácti, Engelbert Humperdinck v sedmadvaceti. Ani jeden z nich se nikdy nerozvedl. A jejich děti? Ti jsou součástí jejich pěveckých kariér. Pomohly otcům zmodernizovat repertoár a držely jim palce při hudebních návratech. Tomův syn Mark je otcovým manažerem a jeho manželka Donna Marie tiskovou mluvčí – a z Toma Jonese učinili dvojnásobného dědečka. Engelbert má tři syny Jasona, Scottyho, Bradleyho a dceru Louise Sarah. S výjimkou Jasona jsou všechny Engelbertovy děti zpěváky a jsou pravidelnými hosty otcových koncertů.

Jak s Tomem Jonesem, tak s Engelbertem Humperdinckem se znal náš Karel Gott. Jonesův koncert viděl v 60. letech v Las Vegas, s oběma se pravidelně potkával při natáčení nejrůznějších televizních show v Západní Evropě. Takhle vzpomínal na své setkání s Engelbertem: „Překvapilo mě, jak je vysoký a urostlý, ruce jako lopaty, s pevným stiskem pořádného chlapa. Prostě žádná leklá ryba. Navíc na mne vůbec nepůsobil dojmem do sebe zahleděného naboba a snoba, jak ho po léta líčí světová média. Choval se naprosto normálně, byl velmi přátelský a já jsem dodnes rád, že jsem tohoto vynikajícího zpěváka s hlasovým rozsahem tři a půl oktávy mohl poznat osobně“.

Zdroj: Engelbert Humperdinck

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama