LABUŤ A LOVEC… A JIŘÍ BŘEZINA, JAK HO NEZNÁTE

Oceňovaný autor Jiří Březina opustil svoje dosavadní detektivní hájemství a v románu Labuť a lovec (nakladatelství Vyšehrad, 349 Kč) se vydal hluboko do minulosti a do jiného žánru. Jeho mytologií prostoupený příběh se odehrává v období mezolitu a přináší velmi autentický pohled na život lidí té doby na našem území.

Tam, kde se dnes leskne hladina Lipna a zvedají se šumavské kopce, se před tisíci lety rozprostíralo území mezolitických lovců. Jeden z posledních ostrůvků původního lidského způsobu života ale musel dříve nebo později čelit nově příchozí civilizaci zemědělců a pastevců. Na pozadí mýtu o labutí panně, který patří k nejstarším lidským vyprávěním, se rozvíjí první opakování příběhu Evropy: s jeho migrací lidí a kultur, válkami, odchodem starého a příchodem nového, krví, násilím… i se záblesky naděje.

Jiřímu se podařilo zachytit atmosféru střední doby kamenné, období, ke kterému se současná beletrie obrací zřídkakdy. V drobné, dobrodružstvím prostoupené knize zdařile vykreslil mezolitické prostředí, opíral se o zevrubně nastudované historické reálie – archeologické poznatky ze skutečných nalezišť v jižních Čechách. Knihu doplňují i výrazné ilustrace Sabiny Chalupové; čtenář pozná, jak asi mohl vypadat život lidí na konci éry lovců a sběračů. Seznámí se s prostředím, jejich zvyky, pověrami a vírou v moc přírody a duchů, s úctou, kterou chovali ke svým zemřelým.

Jiří Březina je známý svým zájmem o toto období, disponuje rozsáhlými znalostmi, které nyní přenesl do titulu, jehož napsání je vlastně jeho splněný sen. Zároveň dokázal, že umí napsat nejen brilantní detektivní román, ale i nosný historický příběh.

Kniha vyšla 22.4. v nakladatelství Vyšehrad, cena 349 Kč, vychází i jako e-book.

O autorovi:

Jiří Březina patří mezi nejvýraznější české detektivkáře. Už za svůj debut Na kopci získal v roce 2014 Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Tento úspěch zopakoval i v roce 2020 s knihou Vzplanutí, další z detektivní série s policistou Tomášem Volfem. V roce 2022 byl znovu nominován a svoji nominaci přetavil v pěkné druhé místo. V loňském roce vyšla jeho prvotina v reedici a přidal i svoji první knihu pro děti Noční slunce. Nyní mu vychází zcela odlišná kniha – mytologií prostoupený příběh z dob mezolitu Labuť a lovec. Porotci, recenzenti i čtenáři u Jiřího Březiny oceňují zejména originální zápletky, autentičnost vyprávění i obratnou hru se čtenářskými očekáváními, která často vyústí v nečekané zvraty. Jeho knihy byly přeloženy také do polštiny. Vychází z pečlivých rešerší a konzultuje s odborníky na kriminalistiku a forenzní vědy. V případě svého prvního historického románu vycházel z archeologických výzkumů i se svých znalostí, které nasbíral díky zájmu o období pravěku. Velmi zajímavé je i zasazení do konkrétních českých reálií. Vedle psaní detektivek se věnuje copywritingu, překladatelství a elektronické hudbě. Narodil se v Českých Budějovicích, vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy.

Zdroj: Jiří Březina

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama