První premiéra souboru Musica Florea v novém roce: Maestro Jan Křtitel Vaňhal

Na začátek roku 2025 si soubor Musica Florea připravil unikátní program. Opět se vrací k dílu Jana Křtitele Vaňhala, významného současníka a přítele J. Haydna a W. A. Mozarta. Významným hostem koncertů bude klavírní virtuóz Michael Tsalka. Uslyšíte Vaňhalův Klavírní koncert A dur a výběr symfonií, o nichž je známo, že je ve své době dirigoval sám Haydn. Koncert, který vzniká ve spolupráci se Společností Jana Křtitele Vaňhala, bude uveden 5. února v Českých Budějovicích a 6. února v Praze. Programem zahajujeme nový ročník cyklu Musica Florea Bohemia 2025.

Speciální host, všestranný klavírista Michael Tsalka, je umělec a pedagog, který již aktivně působil na všech světadílech: V USA, Kanadě, v Evropě, v Latinské Americe, ale také v Asii, zejména v Japonsku. On sám projevil zájem o realizaci Vaňhalova Koncertu A dur a interpretačně bude vycházet přímo z Vaňhalova rukopisu. „Koncert A dur zatím není příliš známý, ale již v roce 1905 německý muzikolog Arnold Schering ve své práci Historie instrumentálního koncertu vyzdvihl vášnivou, intimní a zbožnou kvalitu druhé věty. Dá se říci, že mistrův koncert je zajímavým srovnáním s Mozartovými skladbami ze stejného období,“ dodává umělecký šéf souboru Musica Florea Marek Štryncl.

Michael Tsalka (foto David Beecroft, Berlin)

„Výjimečné na symfoniích, které uslyšíme, je to, že se jedná o novodobou premiéru, notové partitury nebyly v současném zpracování dosud vydány. Rozhodující motivací našeho výběru bylo to, že se jedná o symfonie, které za Vaňhalova života dirigoval samotný Joseph Haydn. Ostatně Haydn s Dittersdorfem hráli housle ve smyčcovém kvartetu, kde hrál také Mozart na violu a Vaňhal na violoncello,“ připomíná Štryncl blízké vztahy hudebníků. Málokdo však ví, že Joseph Haydn provedl jako dirigent řadu jeho symfonií, čímž se Vaňhalovi ve své době dostalo výrazného uznání. A tak i dnes je vhodné poukázat na to, že se Vaňhal intenzivně podílel se svými věhlasnými „kamarády“ na vzniku a jednotě tehdejšího hudebního stylu.

Michael Tsalka (foto archiv umělce)

Projekt Maestro Jan Křtitel Vaňhal vznikl jako vrchol dosavadní spolupráce souboru Musica Florea se Společností Jana Křtitele Vaňhala / Johann Baptist Wanhal Association, kterou u nás zastupuje její sekretář, muzikolog Pavel Svačinka. „V minulosti vzniklo z této spolupráce několik hudebních koncertních programů s kompozicemi Jana Křtitele Vaňhala, kdy nám byla například (kromě z naší strany objeveného velkolepého 35minutového díla Kyrie a Gloria) touto asociací doporučena Vaňhalova díla jako Sinfonie f moll, v níž skladatel používá 4 lesní rohy, nebo malé Requiem Es dur,“ objasňuje Marek Štryncl. Náplň současného vaňhalovského projektu pochází výhradně z doporučení této společnosti. Vybrané symfonie navíc spartoval a muzikologicky zpracoval samotný prezident asociace Dr. Allan Badley. Koncert A dur pak zpracovala a spartovala v rámci bakalářské práce na Univerzitě Karlově Martina Pospíšilová.

Znovu objevovaný skladatel Vaňhal

Tvorba Jana Křtitele Vaňhala (1739–1813), rodáka z českých Nechanic, spadá do druhé poloviny 18. století, především do stylu vídeňského klasicismu. Byl významným současníkem Mozarta a Haydna a patřil mezi skladatele, kteří přispěli právě k rozvoji tohoto stylu. Do Vídně přišel ve dvaceti letech již s prvními skladatelskými zkušenostmi. Karl Ditter von Dittersdorf mladého skladatele uvedl do větší známosti u aristokracie a vídeňského císařského dvora. Později se Vaňhal setkal při své italské cestě s Willibaldem von Gluckem, a dokonce s císařem Josefem II., také hrál první housle při premiéře Gluckovy slavné opery Orfeus a Eurydika v roce 1763 ve Vídni. Seznámil se rovněž s Florianem Leopoldem Gassmannem, který byl významným vídeňským hudebníkem a operním skladatelem. Vaňhal do vídeňského hudebního života přirozeně pronikl a stal se součástí silné generace autorů. Když Wolfgang Amadeus Mozart napsal smyčcové kvartety, které věnoval Josephu Haydnovi, hráli je ve složení Haydn, Mozart, Dittersdorf a Vaňhal v přítomnosti významných osobností. V závěru života vyučoval hudbě a stal se vyhledávaným klavírním pedagogem. Jan Křtitel Vaňhal napsal za svého života 73 symfonií a více než 100 smyčcových kvartetů, 58 mší a množství dalších hudebních skladeb, z nichž jsou obzvláště ceněny instrumentální koncerty. Jeho dílo upadlo na čas v zapomenutí, ale začalo být objevováno znovu ve 20. století.

Maestro Jan Křtitel Vaňhal

Symfonie Es dur

Koncert pro kladívkový klavír a orchestr A dur Op. 45

Symfonie D dur

Musica Florea, dirigent Marek Štryncl

Host: Michael Tsalka – kladívkový klavír

Termíny:

5. 2. 2025 | 19:00

Místo: Kostel sv. Anny – síň Jihočeské filharmonie (Kněžská 411/6, České Budějovice)

Vstupenky: GoOut.cz

(základní 300 Kč, Studenti, senioři, ZTP 200 Kč, studenti a pedagogové hudebních škol 150 Kč)

6. 2. 2025 | 19:30

Místo: Lichtenštejnský palác – sál Bohuslava Martinů (Malostranské náměstí 13, Praha)

Vstupenky: GoOut.cz

(základní 400 Kč, Studenti, senioři, ZTP 300 Kč, studenti a pedagogové hudebních škol 150 Kč)

Zdroj: Musica Florea

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama