Atletická hvězda z Keni: Překvapilo mě, kolik lidí v Praze běhá

Organizátorům z RunCzech se podařilo do Česka zlákat velkou hvězdu – aktuálního mistra světa na půlmaratonu. Sabastian Kimaru Sawe z Keni bude na vyprodaném 1/2Maratonu Praha útočit na rekord závodu (58:47). I proto přicestoval do české metropole o několik dní dopředu, aby tu dostatečně potrénoval. Prahu si za tu dobu velice oblíbil. „Překvapilo mě, kolik lidí tu sportuje. Stromovka byla plná běžců,“ zaujalo Saweho. Oblíbený závod odstartuje v sobotu v 10:00.

Je velkým favoritem na vítězství, ale také na překonání traťového rekordu. Vždyť jeho osobní maximum z říjnového závodu ve Valencii má hodnotu 58:29. Ze sedmi posledních půlmaratonů jich vyhrál pět. Do Prahy přicestoval po mistrovství světa v krosu v Bělehradě, kde skončil na sedmém místě. „Je tu mnohem lepší počasí, což mi vyhovuje. Jsem moc rád, že jsem v Praze. Je to nádherné město,“ pochvaloval si Keňan Sawe.

Úřadující šampion na půlmaratonu chodil pravidelně běhat do pražské Stromovky nebo na Letnou, podmínky pro přípravu si velice pochvaloval. „Je to krásné prostředí a fakt jsem nečekal, že tam uvidím tolik lidí běhat,“ dodal devětadvacetiletý Keňan, který získal titul v půlmaratonu loni v Rize časem 59:10. „Moc se těším na zítřejší závod, trať je rychlá, tak doufám v co nejlepší čas a věřím, že bych tu mohl zaběhnout i svůj osobní rekord.“

K jeho největším konkurentům by měli patřit další Keňané Geofry Kipchumba, Patrick Mosin nebo Uganďan Maxwell Rotich. Rekord závodu drží Atsedu Tsegay z Etiopie, který v roce 2012 zaběhl čas 58:47. K nejlepším Evropanům by měl patřit Portugalec Hélio Gomes, jenž si Prahu rovněž pochvaloval. „Hodně jsem slyšel taky o místních fanoušcích, prý podél trati závodníky velmi podporují a přinášejí skvělou atmosféru. Myslím, že výborná bude i trať, že bude rychlá, a doufám, že zaběhnu co nejlepší čas,“ dodal Portugalec s osobním rekordem 1:02:07. „A co dalšího mě opravdu nadchlo, je to, jak Pražané sami sportují. Všude tu vidím spoustu lidí, jak běhají nebo se jinak hýbou, je to neuvěřitelné.“

Mezi ženami jsou favoritkami Etiopanky Nigtsi Tesfay a Gete Teklemichael spolu s Keňankou Jescou Chelangat.

……

· RunCzech pořádá běžecké akce v několika městech napříč Českou republikou, spolupořádá závody také v Německu a Turecku.

· S projektem Napoli Running pořádá tři běžecké závody v Itálii.

· Prague International Marathon spol. s.r.o. (“PIM”) byl založen v roce 1995 Carlem Capalbem, prezidentem organizačního výboru. Cílem bylo zorganizovat v Praze mezinárodní maraton na světové úrovni.

· Za celou historii se RunCzech akcí zúčastnilo téměř 1,3 milionu běžců. V roce 2019 jsme na Prague International přivítali miliontého běžce.

· ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL je náš způsob, jak v běžeckém světě přivítat opravdu každého.

· RunCzech běžecká liga a série Superhalfs motivují hobby běžce. Myšlenka na sérii půlmaratonů vznikla v Praze. Série dnes čítá šest závodů – Praha, Berlín, Lisabon, Kodaň, Cardiff a Valencie. Po uběhnutí všech šesti běžec získá unikátní medaili a titul SuperBěžec.

· Na podporu evropských elitních atletů vznikla EuroHeroes Challenge.

· RunCzech Racing podporuje mladé atlety, komunitní vazby a sportovní výkony. Osm světových rekordů a 150x na stupních vítězů.

· V roce 2021 RunCzech představil unikátní běžeckou novinku The Battle of the Teams. „Vyrovnaný týmový souboj profesionálních maratonců, rovnoměrné a spravedlivé rozdělení týmů podle osobních rekordů jednotlivých běžců, každý tým může zvítězit”.

· RunCzech si za svou historii připsal 10 světových rekordů.

· Pro ty nejmenší a školou povinné máme Bambini Run, rodinné běhy a Juniorský maraton.

· Na certifikovaných trasách můžete s FreeRun běhat bezpečně po celé České republice.

· V našem běžeckém centru Running Mall se můžete zúčastnit pravidelných běžeckých tréninků nebo si koupit nové běžecké vybavení v RunCzech Store. · Veškeré doprovodné informace týkající se RunCzech najdete zde

Zdroj: RunCzech

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama