BOUŘILIVÁK DALIBOR JANDA SI NA KŘTU KNIHY HARASIMOVÉ POSTESKL: HOLKY CHTĚJÍ HODNÉ CHLAPY, ALE HLEDAJÍ SI NEJVĚTŠÍ GRÁZLY!

Spisovatelka a scenáristka Markéta Harasimová patří k nejplodnějším českým autorkám, v letošním roce vyšly tři její knihy. Píše převážně psychologický a krimi žánr. V Knihkupectví Božská Lahvice v centru Prahy pokřtila svůj jubilejní třicátý titul, psychologický thriller Gaslighter.

Spisovatelka Harasimová představila svůj nový román Gaslighter
Dalibor Janda při vítání objímal spisovatelku Markétu Harasimovou_foto Petr Bureš

„Kniha Gaslighter je v mé tvorbě výjimečná tím, že vznikla na základě skutečného příběhu, u kterého jsem přepracovala pouze závěrečné vyústění. Námětem je psychické násilí – téma, které je bohužel stále tabuizované. A co hůř, těžko postižitelné. Oběti se většinou nedovolají spravedlnosti a často mohou dopadnout tragicky,“ poodhaluje Harasimová obsah svého nového románového počinu. „Ta dějová linka je místy dost drsná, ale musela jsem to napsat podle pravdy. Myslím, že je to kontroverzní dílo, ale jsem si také jistá, že má co sdělit,“ dodává spisovatelka.

Scénka z knihy Gaslighter byla mrazivá, ale aktéry i Dalibora Jandu pobavila_foto Petr Bureš

Román Gaslighter pokřtili zpěvák Dalibor Janda, moderátor Ivo Šmoldas, herci Miroslav Hrabě Jana Vaculíková nebo režiséři Irena Pavlásková a Jiří Svoboda. Ivo Šmoldas na křtu přečetl pasáž, kdy manipulátor začíná odhalovat svou podstatu, a následně navázala autorka s Miroslavem Hrabětem scénkou, v níž s až mrazivou otevřeností představili gaslighterovo chování. Dalibor Janda ukázku užasle okomentoval: „Některé ty nadávky jsem tedy dodneška ani neznal.“

Mezi kmotry byl například moderátor Ivo Šmoldas_foto Petr Bureš

Moderátorka Petra Zajíčková kladla kmotrům dotazy – například zda někdy nějakým způsobem přišli do styku s psychickým tyranem, jaký se objevuje v knize. „Měli jsme v sousedství pár, který se vzájemně řezal, ale to byl po vzájemné dohodě,“prohlásil s humorem sobě vlastním Šmoldas.

V Jandovi otázka týkající se gaslightingu evokovala příběh dávného kamaráda, který si našel ženu nymfomanku. Tomu šlo podle zpěvákových slov také o život. „Nejdříve byl rád, jakou má babu. Pak už si ale stěžoval, že je strašný, jak to ona pořád chce a nakonec už radši ani nechodil domů. Čekal venku, až manželka usne. Zhubl, zbledl, sešel a pak už byl tak zničený, že se musel rozvést,“ vyprávěl za všeobecného smíchu zpěvák.Na závěr k tématu ještě s určitým nepochopením dodal: „Holky sice chtějí hodné chlapy, ale přitom si hledají lumpy. Největší grázly. Jenže pak si s nimi neví rady.“

Akt křtu knihy Gaslighter se sektem

 „Knihu jsem četla a mrazí z ní. Je to důležité téma. Přeju jí velký úspěch a ohlas,“ pronesla nad přípitkem Irena Pavlásková. Dalibor Janda měl také přání, aby se Gaslighter dobře prodával.A na závěr atmosféru trochu odlehčil: „Hlavně, aby si z toho nějaký magor nevzal příklad. Kolegy Hraběte se teď úplně bojím!“ Gaslighter se dočkal i dalších přání, po kterých proběhla autogramiáda.

Zdroj: Nakladatelství MaHa

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama