Češi letos šetří na vánočních dárcích a jejich ekologická stránka je příliš nezajímá

Rostoucí ceny nás stále více nutí přehodnocovat, kolik a za co utrácíme. Avšak blížící se Vánoce mohou naším nákupním chováním ještě zamíchat. Průzkum realizovaný na cenovém srovnávači a nákupním rádci Heureka mezi více jak 2 tisíci zákazníky ukazuje, že převážná většina Čechů hodlá za dárky utratit maximálně 10 tisíc korun. Pomohou si slevovými akcemi i nákupem levnějších dárků. Zajímavou skutečností je, že otázku ekologie považujeme v souvislosti s dárky za zcela podružnou.

Šetřit se snaží většina z nás, proto není divu, že krátíme i vánoční rozpočty. Téměř 65 % Čechů proto zcela jistě využije k nákupům slevových kuponů a akcí jako je Black Friday. Zhruba desetina žen dokonce využívá své kreativity a zručnosti k tomu, aby dárky vlastnoručně vyrobila.

Šetříme, ale kvalita je na prvním místě

Výběr dárku, zvláště s omezeným rozpočtem není jednoduchá disciplína, vlastně to může být někdy docela oříšek. Téměř 47 % zákazníků jej pomáhají rozlousknout recenze. Ale i přes veškeré šetření, představuje nejdůležitější kritérium výběru kvalita, a to u více jak 60 % respondentů. Teprve poté následuje cena. Trendy vysledované na Heurece mezi vánočními dárky na letošní rok tak ukazují, že i když se snažíme více šetřit, svým blízkým přece jen chceme dopřát. Mezi dárky pro ženy se tak objevují parfémy, šperky či masážní přístroje, mužům udělají radost chytré hodinky, bezdrátová sluchátka nebo parfém. Když si však nejste jisti, kosmetikou či knihou také potěšíte. Co se týče dětí, dlouholetou klasikou jsou panenky, stolní hry a cokoliv s oblíbenými filmovými postavičkami. Trendem jsou také lega, interaktivní hračky nebo koloběžky. Celkově však tři čtvrtiny Čechů hodlají za dárky utratit maximálně do 10 tisíc korun.

Ekologii řešíme minimálně

Průzkum nákupního rádce Heureka ukázal také zajímavost týkající se ekologie a lokálnosti. Ačkoliv se tyto faktory zdánlivě řeší neustále, ve chvíli, kdy pořizujeme vánoční dárky, hrají zcela zanedbatelnou roli. Přesněji se jedná o necelých 7 % respondentů, pro které hraje roli ekologické hledisko a 11 %, kterým záleží na lokálnosti, např. preferují české značky, přičemž ženy oba aspekty řeší o trochu více než muži. Bezmála desetina mužů dokonce neřeší dárky vůbec, nemají totiž v plánu ani jejich pořizování. Můžeme se jen dohadovat, proč tomu tak je, ale nezřídka bývá důvodem fakt, že zařizování dárků nechávají na svých protějšcích či darují peníze. Ženy se k tomuto kroku uchylují pouze z necelých 3 %.

Skutečnost, že pro nás ekologie a udržitelnost nejsou až tak důležitými ukazateli při výběru dárků, ještě neznamená, že bychom se o ně vůbec nezajímali. Stačí se jen podívat na množství e-shopů zaměřených na udržitelnost, kterých stále přibývá. Přehledně je naleznete například na www.udrzitelnyeshop.cz. Možná zjistíte, že si mnohdy ani neuvědomujete, že svým nákupem podporujete ekologii a udržitelnost, protože na e-shopu vyberete dárek, aniž byste tušili jeho další rozměr. Pojďte se tedy inspirovat několika tipy na dárky z uvedené kategorie.

6 tipů na udržitelné vánoční dárky

1) Snězte si mě

Jedlé dárky patří mezi oblíbené. Zvolit můžete vlastní výrobu či něco dobrého koupit a podpořit tak třeba lokálního výrobce či zároveň i dobrou věc, jedná-li se o sociální podnik.

2) Pitný režim pro všechny

Podpořte pitný režim svých blízkých tím, že jim věnujete skleněnou lahev či termosku. Lahve se vyrábějí i z různých recyklovaných a ekologických materiálů, které jsou zároveň lehké a hodí se tak třeba i do dětských aktovek.

3) Domácnost beze zbytků

Hovoříme-li o jídle a pití, nelze opomenout likvidaci organických zbytků v domácnosti. Pro tyto účely slouží vemikompostéry, díky nimž pak navíc prospívají také rostliny v celém bytě, vzniklý humus a takzvaný žížalí čaj jim totiž dodají výživu.

4) Dárky, co potěší vícekrát

Darovat certifikát se může na první pohled zdát banalitou, ale jeho rozměr může být obrovský. Kupříkladu totiž znamená, že jste jménem obdarovaného podpořili zvířecí útulek, sbírku na nemocné děti nebo třeba záchranu kulturní památky, jednoduše řečeno dobrou věc, s níž obdarovaný souzní.

5) Rozšiřování obzorů

Darujte rozšíření obzorů v oblasti, která víte, že vašeho blízkého zajímá. Možná už se chce dlouho naučit cukrářskému umění, tanci, malování nebo výrobě domácí kosmetiky. Kurzy naleznete takřka na cokoliv, a to on-line i off-line.

6) Hurá za kulturou

Potěší i vstupenky do divadla, na koncerty a další akce, které by si z různých důvodů obdarovaný třeba nedopřál sám. Tyto dárky mají ještě jednu nespornou výhodu, můžete je zakoupit opravdu na poslední chvíli.

Zdroj: Heureka

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama