České badmintonisty čeká evropský šampionát, poslední velký turnaj olympijské kvalifikace

Jde do tuhého! Badmintonisti budou od zítřka bojovat na mistrovství Evropy v německém Saarbrückenu o důležité body do olympijské kvalifikace. Jde o poslední větší turnaj, závěrečná šance. Kvůli zdravotním problémům se z něho odhlásil Jan Louda, jehož pozice pro Paříž 2024 je stále dobrá. O hodně jde deblové dvojici Adam Mendrek a Ondřej Král – pokud vyhrají v prvním kole, měli by se na OH objevit. Tereza Švábíková rovněž bojuje o jedno postupové místo s několika konkurentkami. Na ME se objeví další čeští reprezentanti.

Pro českou singlovou jedničku Jana Loudu je závěrečná fáze olympijské kvalifikace ve znamení menších zdravotních problémů. Odstoupit musel z turnaje Orléans Masters ve Francii a nenastoupil ani ve Spain Masters 2024. „I když se problém po regeneraci a konzultaci s doktory a fyzioterapeuty zlepšuje, stále nejsem stoprocentně připraven podat co nejlepší výkon,“ vysvětlil Plzeňan, který má však dostatečný náskok. Celkově postupuje do Paříže 38 hráčů.

Mendrek a Kral

Mendreka s Králem čeká rozhodující bitva!

O jedno místo se usilovně rvou Ondřej Král s Adamem Mendrekem, kteří brázdí turnaje vyšších sérií s cílem navýšení bodového konta v žebříčku světové federace. Stále jsou na velmi těsné postupové hraně a zbývá jim ME, na kterým mají šanci potvrdit příslušnost mezi vybranou elitní šestnáctkou postupujících. Ještě o víkendu se dostali do semifinále na turnaji v Kazachstánu. „Jedeme vlastně osm týdnů bez pořádného tréninku, jen na turnajích. Těšíme se však na evropský šampionát, který pro nás představuje poslední kvalifikační turnaj na OH,“ popsal Mendrek.

A situace je jasná – Mendrek s Králem nastoupí v prvním kole proti skotským bratrům Grimleyovým. „Pokud by se nám povedlo zvítězit v zítřejším zápase, na OH jsme stoprocentně kvalifikovaní. Pokud ne, budeme čekat do konce týdne, jak dopadne panamerické mistrovství. Přeskočit nás může brazilský nebo mexický pár v případě, že celý turnaj ovládne. Nic jiného se nepočítá. Pozice je dobrá, věříme a vyhlížíme konec kvalifikace,“ dodal Mendrek.

V dobré pozici je Tereza Švabíková, která pořád bojuje o poslední vstupenku na OH s několika hráčkami. S jednou z nich, Ukrajinkou Buhrovou, bude patrně hrát právě v prvním kole na ME v Německu. Pokud vyhraje, tak se na OH pravděpodobně kvalifikuje. Pokud ne, tak bude čekat, jak zahrají její konkurentky na šampionátu uspějí. Švábíková nastoupí ve středu, Mendrek s Králem v úterý. Na turnaji nastoupí také Kateřina Tomalová, Soňa Hořínková a Kateřina Zuzáková, Veronika Brožkovcová a Veronika Dobiášová, Vít Kulíšek a Tomáš Švejda.

Foto: archiv Adama Mendreka

Zdroj: Český badmintonový svaz

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama