Český lev vstoupí do další dekády s moderátorem Markem Ebenem

Ceny Český lev České filmové a televizní akademie (ČFTA) budou v příštím roce předány filmovým tvůrcům již po jednatřicáté. Opět se tak stane v přímém přenosu České televize z Dvořákovy síně pražského Rudolfina, a to 9. března 2024. Slavnostním ceremoniálem bude provázet herec, hudebník a zkušený moderátor Marek Eben, průběh večera bude stejně jako v předchozích letech v rukou režiséra Michaela Čecha. Autory nového vizuálního stylu Českého lva jsou Jana Krchová a Ondřej Fučík.

Hlasování akademiků o nominacích pro ceny ČFTA za rok 2023 odstartuje již zítra 1. prosince. O sošky Českého lva se utká celkem 86 snímků i televizních děl, které splňují premiérové uvedení v letošním roce. Ceny jsou udíleny ve 21 statutárních kategoriích. Nominace budou vyhlášeny 15. ledna 2024 rovněž v přímém přenosu České televize.

Více informací na www.ceskylev.cz.

Akademici z řad renomovaných filmových profesionálů z letošní filmové produkce budou od 1. prosince tohoto roku posuzovat 33 celovečerních hraných filmů, 15 dokumentárních filmů, které vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie z celkového počtu 31 snímků, 8 animovaných filmů a také 10 krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z celkem 18 přihlášených snímků. O lví sošku se také uchází 6 televizních filmů nebo minisérií a 14 seriálů, které byly uvedeny na televizních obrazovkách nebo na internetu. „Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů mohou být již po několikáté oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších kategoriích, jako např. kamera nebo hudba,“ dodává výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská. Každoročně dále oceňuje patnáctičlenné prezídium ČFTA mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize.

„A je tu zase, šelma jedna. 31. Český lev letos zařve vtipně, elegantně a nenuceně díky Marku Ebenovi. Pozve Vás na opulentní hostinu z filmů, které pro nominace ulovil. Můžete se popást na napětí a zklamání v publiku. Na někdy neupřímných gratulacích těch, co sošku nezískali, a upřímných emocích těch, kteří ji budou třímat v rukou. Račte s námi vstoupit do dalšího ‚Lvího‘ desetiletí…,” říká režisér Michael Čech, který bude řídit slavnostní předávání prestižních filmových cen. A moderátor večera Marek Eben s úsměvem doplňuje: „Český lev není žádný vegetarián, možná i proto je tento večer vždycky takové maso. S tím holt musí každý, kdo se na něm podílí, počítat. Budeme k tomu všichni přistupovat se vší zodpovědností a budeme se snažit, aby to bylo jedlé.“

Podpora stabilních partnerů je pro udílení cen Českých lev nepostradatelná. Generálním partnerem je dlouhodobě minerální voda Magnesia společnosti Mattoni 1873. Hlavním partnerem je innogy, která patří k významným podporovatelům tuzemské kinematografie. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

Pevnou oporou Českému lvu a zároveň spoluorganizátorem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film, která je pravidelně předávána v rámci slavnostního večera, je společnost Mattoni 1873. “V Mattoni 1873 věříme v sílu mladých talentů a jsme rádi, že prostřednictvím Ceny Magnesia za nejlepší studentský film můžeme už po čtrnácté podpořit start filmařské dráhy nadaných režisérů. Je skvělé sledovat, jak se jim daří a sklízí i mnohé další úspěchy na mezinárodní úrovni jako v posledních letech například Diana Cam Van Nguyen nebo Daria Kashcheeva,” uvedl Ondřej Postránský, CEO Mattoni 1873.

„V roce 2023 innogy koprodukovala další čtyři snímky. Náš počet koprodukcí se blíží stovce. Když se u nás v innogy podíváme do budoucna i zpět, tak jednoznačně vidíme, že českému filmu svítá na lepší časy, protože se točí o sto šest! Mladí filmaři si troufnou na velké podívané s atmosférou a s jedinečným výtvarným pojetím. Televize a všechny platformy se plní novými tituly. Jen ten divák váhá a stále neví, zda vyrazit do kina nebo dát přednost domácí pohovce. Tam je třeba ještě zabojovat a s novými skvělými filmy vytáhnout lidi z domova,“ řekl Martin Chalupský, ředitel komunikace energetické firmy innogy.

Významným podporovatelem české kinematografie a hlavním mediálním partnerem Českých lvů je Česká televize. „Dlouhodobá podpora tuzemské kinematografie patří k jednomu ze základních pilířů moderní České televize. Námi podporované filmy zahrnují často ty nejsledovanější a nejlépe hodnocené tituly. A dokazují to nejen domácí ocenění, ale také mnoho zahraničních. Jen za poslední rok jsme se koprodukčně podíleli na třech desítkách filmů a budeme chtít v tomto tempu pokračovat i nadále. Filmy jsou u nás zkrátka jako doma,“ uvedl v souvislosti s oznámením dalšího ročníku cen generální ředitel České televize Jan Souček.

Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

PŘEHLED STATUTÁRNÍCH KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ČESKÝ LEV

1) nejlepší celovečerní hraný film

2) nejlepší režie

3) nejlepší scénář

4) nejlepší kamera

5) nejlepší hudba

6) nejlepší střih

7) nejlepší zvuk

8) nejlepší scénografie

9) nejlepší kostýmy

10) nejlepší masky

11) nejlepší herečka v hlavní roli

12) nejlepší herec v hlavní roli

13) nejlepší herečka ve vedlejší roli

14) nejlepší herec ve vedlejší roli

15) nejlepší dokumentární film

16) nejlepší televizní film nebo minisérie

17) nejlepší televizní seriál

18) nejlepší animovaný film

19) nejlepší krátký film

20) mimořádný přínos české kinematografii

21) mimořádný počin v oblasti audiovize

31. ČESKÝ LEV – POSUZOVANÉ CELOVEČERNÍ HRANÉ FILMY

á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN

Bastardi: Reparát

Bod obnovy

Bratři

Brutální vedro

Buď chlap!

Citlivý člověk

Cool Girl!

Děti Nagana

Dvě slova jako klíč

Erhart

Hadí plyn

Jak přežít svého muže

Její tělo

Lítá v tom

Muž, který stál v cestě

Můžem i s mužem

Němá tajemství

O malých věcech

ONEMANSHOW – The Movie

Ostrov

Perinbaba a dva světy

Piano na křižovatce

Pohani

Přání k narozeninám

Přišla v noci

Služka

Tajemství a smysl života

Tancuj Matyldo

Terezín: Láska za zdí

Úsvit

Zatmění

Život pro samouky

31. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ

BLIX NOT BOMBS

Černí Češi

Chybění

Moje nebe je horší než tvoje peklo

Moje nová tvář

More Miko

Návštěvníci

Nic bych neměnila

Pongo Calling

Stop Time

Šťastně až na věky

Útěk do Berlína

Velké nic

Všechno dobře dopadne

Vyšetřovatel

31. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÉ ANIMOVANÉ FILMY

Deniska umřela

Electra

Jmenuju se Edgar a mám krávu

O krávě

Světla

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Whatman

Za tichem

31. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR KRÁTKÝCH FILMŮ

Atestace

Fresh Memories: The Look

Ice Break

Jsme v tom spolu

Mořská Sůl

Osmý den

Tělo-duše-pacient

Všechno bude zase dobrý

Za polem

Zahrada ráje

31. ČESKÝ LEV – PŘIHLÁŠENÁ DÍLA TELEVIZNÍ TVORBY

#annaismissing

Banáni

Cesta do tmy

Dobré ráno, Brno!

Docent

Extraktoři

Iveta 2

Klíč svatého Petra

Malá velká liga

Matematika zločinu

Na vlnách Jadranu

Odznak Vysočina 2

OKTOPUS

Poslední oběť

Revír

Sedm schodů k moci

Sex O´Clock

Volha

Zákony vlka

Zlatá labuť

Zdroj: Český lev

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama