Čeští badmintonisté mají blízko účast na OH! Na YONEX Czech Open se představí Louda a Mendrek s Králem

Badmintonové souboje o důležité body do olympijské kvalifikace se uskuteční od čtvrtka do neděle v pražské hale Královka. Právě tam proběhne YONEX Czech Open včele s domácí špičkou. V akci bude Jan Louda nebo deblový pár Adam Mendrek s Ondřejem Králem. Co mají společného? Zatím se drží na postupových místech pro OH v Paříži a českým divákům plánují ukázat aktuální skvělou formu. Mezi nasazené bude v turnaji žen také Kateřina Tomalová. V sobotu se zároveň uskuteční v pražském hotelu Don Giovanni oslava 65 let od založení badmintonu v Česku. Přenosy zápasů půjdou na ČT sport Plus.

Naposledy mělo Česko zástupce na olympijských hrách v badmintonu v roce 2016 v Riu, a to zásluhou Petra Koukala a Kristíny Gavnholt. To nyní je našlápnuto pořádně! Jan Louda má totiž kvalifikaci fantasticky rozehranou a už jen nehorázná smůla by ho mohla připravit o letenku do Paříže 2024. „Ještě nejásám a zůstávám pokorný. Samozřejmě si uvědomuji, že jsem blízko a věci se ubírají správným směrem. Nemusím se stresovat a všechno je pozitivní,“ prohlásil nejlepší český singlista.

Louda_

Letos prožívá skvělý rok. Týden po zahájení kvalifikace se v mexické Guadalajaře radoval z turnajového vítězství. Na Evropských hrách postoupil ze skupiny, v kanadském Calgary přehrál Weng Hongyanga. Číňana, který v minulosti figuroval ve světovém žebříčku na čtrnáctém místě a nyní je 25. „Takový skalp vždy povzbudí,“ líčí 24letý badmintonista. Sám se v žebříčku posunuje raketovým způsobem – v roce 2022 o osmdesát míst až na 62. příčku. Nyní je 46., a bylo už i lépe… „Po turnajích v Kanadě a USA jsem se dostal na 39. pozici. Pak jsem se bohužel zranil,“ lituje Louda zánětu Achillovy šlachy. „Pět týdnů jsem hrál mimo Česko. Bylo to čistě z únavy,“ míní domácí jednička a rychle doplňuje, že už šlacha nebolí a noha se chová, jak má.

V současné době je Louda v rankingu pro postup do Paříže na 23. pozici, celkem na OH postupuje kolem 38 hráčů. Kvalifikace končí poslední dubnový den a počítá se do ní deset nejlepších výsledků za rok. „Mám osm výborných. Ještě by to chtělo dva, ale už nemusí jít o velké výhry,“ popisuje Louda, který je prvním nasazeným na YONEX Czech Open, tím druhým je Enogat Roy z Francie. „Uvědomuji si, že budu v roli favorita, což je vždycky složité. Ze soupeřů nebudu nikoho jmenovat, všichni budou dobří. Soustředím se na své výkony a věřím, že to vyjde,“ dodává odhodlaně.

Strhli světovou pozornost

V podobné pozici je také Ondřej Král a Adam Mendrek. Jejich dosažené čtvrtfinále na turnaji Super 500 ve Finsku rezonovalo celým badmintonovým světem. Napsali o nich třeba na oficiálním webu Světové badmintonové federace nebo na webu Badminton Europe. Navíc získali 5 040 bodů do světového žebříčku, což je novým českým rekordem. Tím překonali Petra Koukala, který v roce 2010 postoupil do semifinále turnaje Grand Prix Gold (turnaj o jednu třídu nižší), za který získal 4 900 bodů.

Louda_Mendrek_Kral

I díky této porci bodů se momentálně drží kolem na 16. místě v žebříčku pro Paříž, kam bude postupovat právě jen šestnáct světových párů. „Po úspěchu ve Finsku si přejeme ukázat hru, jakou jsme hráli před týdnem. Za poslední tři týdny jsme rozehraní, bude to o plné soustředěnosti na každý zápas,“ vyhlásil Mendrek, bývalý úspěšný singlista. Právě v deblu ještě nikdy nemělo Česko své zástupce na olympijských hrách. „Vyhlásili jsme takový cíl s pokorou, postupem roku se zlepšujeme a nyní to rozhodně není nereálné. Ještě nás ale čeká hodně turnajů,“ dodal Mendrek.

Celkově se YONEX Czech Open účastní 29 domácích hráčů, vstupné v hale Královka je pro veřejnost 150 korun. Kromě atraktivních zápasů na dojde také na oslavu 65 let Českého badmintonu. Za počátek tohoto sportu v Česku se považuje první turnaj (Přebor Prahy), který se uskutečnil v lednu 1958. Později byla ČSR zakládajícím členem Badminton Europe. Oslavy proběhnou v sobotu od 20:00 v pražském hotelu Don Giovanni, kde bude bohatý kulturní program a rekapitulace 65 let badmintonu v Česku.

Foto: Ivana Roháčková

Zdroj: Český badmintonový svaz

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama