Devátý díl výjimečné kompilační řady patří lásce a jiným peripetiím

Znáte pranostiku „v lednu za pec si sednu“? A co si ji aktualizovat na „v lednu rozezvučím reprobednu“? Jeden z nejstudenějších měsíců totiž již devátým rokem skýtá možnost (znovu)objevovat klenoty tuzemského rocku prostřednictvím kompilační řady dvojalb z produkce Supraphonu. Tzv. „Line“ edice se po loňské exkurzi do světa řízné muziky Hard Rock Line 1970–1985 nyní rozrůstá o příspěvek složený z téměř čtyř desítek písní pro změnu volnějších temp a procítěných, často důležitých textů. Právě tak by se dala ve zkratce shrnout novinka Soft Rock Line 1969–1989, o níž leccos napoví také doprovodný video teaser, který je ke zhlédnutí:  

„Mezi muzikanty se traduje, že napsat pomalou hitovku je přece jen o něco snazší než složit úspěšnou rychlou pecku. Pro vnímání obvykle procítěně zpívaného textu je tu potřebně větší prostor. A pokud jde o vydařené dílko o třech či čtyřech základních akordech, pak je to vhodná předloha k zlidovění v podání tancovačkových kapel. Ale také šance pro ryze amatérské sentimentální šálení dívek pomocí šesti strun – třeba taková dlouho nespící ovečka by mohla vyprávět. Což ovšem ve výsledku rozhodně neznamená, že stvořit baladu s výdrží několika dekád není opravdový kumšt, glosuje editor a producent Supraphonu Karel Deniš v bookletu devátého pokračování úspěšné kompilační řady, jejíž všechny díly najdete na speciální podstránce Supraphonline.cz zde.

Blue_Effect

Jak už název novinky naznačuje, nenalezneme na ní jen čistý rock. Pro vybraných 37 písní se spíše a lépe hodí označení žánrově smířlivé, když jsou tu vedle sebe na stopáži 150 minut srovnány melodické bigbítové ozvěny, různě hardrockové pokusy druhé půle sedmdesátek, propojení s folkem či blues, moderní synth nástroje, intenzivně zpívající dámy Věra Špinarová a Jana Kratochvílová i luxusní muzika sklonku osmdesátek.

Jana_Kratochvilova

Pestrost vybraných skladeb, jež můžeme zahrnout do škatulky balady (nebo také ploužákycajdáky či dojáky, budeme-li „lidoví“),  však nespočívá jen v poměrně širokém žánrovém rozptylu. Najdeme tu takové, které překročily čistě umělecké poslání a staly se znamením doby, různě skrytého odporu vůči hudební cenzuře. Jiné jsou důležitým odkazem už slavných kapel. Další, jako třeba Bláznova ukolébavka (B-Side) nebo Zahrada ticha (Projektil), jsou pak sice možná ojedinělými průniky jejich autorů na nejvyšší příčky „první ligy“, ale také nepopiratelnými fenomény začátku sedmdesátých, resp. osmdesátých let.

Jiří_Schelinger

Nepopiratelným fenoménem jsou pak ale samozřejmě i zde zastoupení muži se zaslouženou pověstí předních českých rockových baladýrů. Zvolená témata, spoluautorské podíly a zpívání Vladimíra MišíkaPetra NovákaJiřího SchelingeraOldřicha ŘíhyPetra JandyLeška SemelkyLuboše Pospíšila nebo Michala Prokopa jsou značně odlišné, počet jejich zápisů v kategorii nezapomenutelných písní je však mimořádný.

Katapult

Co je ale jistě ještě neobyčejnější, je množství kolektivních i individuálních vzpomínek, jež jsou s tou kterou písní z tracklistu Soft Rock Line 1969–1989 spjaté. Je nepochybné, že mnoho těch songů provázelo naše dospívání u gramofonů či magneťáků, na koncertech a diskotékách, ale i v momentech zcela intimních. Proč si je tedy znovu nepřipomenout nebo (v případě mladších generací) nově neobjevit? Doba i kulisy se možná mění, ale síla i prožitek zůstávají…

Petr_Novak

TRACKLIST SOFT ROCK LINE 1969–1989:

CD1 Slunečný hrob / Bláznova ukolébavka / Modlitba za lásku / Noc je můj den/ Holubí dům / Slzy tvý mámy / Čajovna / Poselství dětem / Stříhali dohola malého chlapečka / Léto s tebou / Já nesnídám sám / Hlupák váhá / Mauglí / Co je to láska / Šaty z šátků / Tvých sedmnáct / Jsem prý blázen jen / V stínu kapradiny / Ptáci / Variace na renesanční téma

CD2 Okno mé lásky (Láska) / Milování za svítání (Jdi hned ráno) / Zahrada ticha / Hvězdičko blýskavá / Přízrak 7. B / Bílá Jawa 250 / Zvláštní máma / Juliet / Kolej Yesterday / Už couvám / Někdy si vzpomeň / Kdo z nás je vinný? / Exploze / Marylin, Goodbye / S Luisem (věnováno L. Buňuelovi) / Sebastián / Zvolna

Zdroj: SUPRAPHON

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama