Historické úspěchy českého badmintonu: účast na MS týmů a čtyři hráči mají místo na olympiádě!

Úžasné výsledky v současné době sbírá český badminton. Mužská reprezentace ve středa odlétá do Číny, kde si poprvé koncem měsíce zahraje Thomas Cup – mistrovství světa týmů. K tomu čtyři hráči – singlisté Jan Louda, Tereza Švábíková a deblisté Adam Mendrek a Ondřej Král by se měli objevit na letošních olympijských hrách v Paříži. Čeká se jen na potvrzení rankingu, které proběhne 30. dubna. „Jsou to historické momenty našeho sportu, který je čím dál více populární, což dokazují plná badmintonová centra ve všech českých městech,“ prohlásil Petr Martinec, předseda Českého badmintonového svazu.

Adam Mendrek hra 

Thomas Cup je jedna z nejprestižnějších sportovních událostí, která se vysílá do 60 zemí světa a potenciální dosah je přes 500 milionů lidí. Poprvé se ho zúčastní také čeští badmintonisté. Hrát se bude v Čcheng-tu od 28. dubna, Češi ve skupině B vyzvou Japonsko, Tchaj-wan nebo Německo. „Moc se na mistrovství světa těším. Jedná se o turnaj, který budeme hrát pravděpodobně jednou za život, proto je to pro nás opravdu velké a prestižní,“ prohlásil Jan Louda, česká mužská jednička. Jde o luxus také v rámci organizace. „Pro nás to bude krásné také v tom, že budeme mít možnost potkávat ty nejlepší hráče světa.“

Jan Louda hra 

Thomas Cup, jehož první ročník se odehrál v roce 1949, se hraje systémem čtyř skupin po čtyřech týmech. Českou reprezentaci tak čekají hned tři atraktivní duely. „Na takové akci samozřejmě patříme k outsiderům celého turnaje i naší skupiny. Největší šanci máme proti Německu. Každý z nás musí podat výkon na hranici svých možností, aby bylo možné pomýšlet na úspěch,“ dodal Adam Mendrek. Do Číny odcestuje celkem šest hráčů, hrát se bude systém tři singlů a dvou deblů. Hlavním trenérem reprezentace je Španěl Oscar Martinéz.

„Los je v kontextu všech zúčastněných týmů vlastně celkem přívětivý. Je tam Německo, které jsme měli ve skupině už na evropském šampionátu, a prohru jim budeme chtít oplatit. Japonsko a Tchaj-wan jsou týmy, se kterými můžeme odehrát kvalitní zápasy. Budeme bojovat, pokusíme se o dílčí úspěchy, a pro všechny to bude úžasná zkušenost, ze které zejména mladší hráči mohou mnohé těžit,“ dodal Martínez, reprezentační trenér českého výběru.

Mendrek a Kral

Náročná a úspěšná olympijská kvalifikace

Obrovským a historickým úspěchem pro český badminton je účast čtyř hráčů v OH v Paříži. Podle propočtů bodů by se měla kvalifikovat také deblová dvojice Adam Mendrek a Ondřej Král. Nakonec by měli vybojovat poslední šestnácté místo. „Olympijská kvalifikace byla nejtěžším sportovním obdobím, které jsem ve své kariéře zažil. Během posledních jedenácti týdnů jsme odehráli deset turnajů, a to na různých kontinentech. O to více si ceníme všech výsledků, které se za tu dobu povedly,“ dodal Mendrek.

Čeští deblisté vyhráli několik turnajů, například v Ázerbajdžánu. V olympijské kvalifikaci jim významně pomohl fantastický výsledek na říjnovém Arctic Open, kde získali 5040 bodů za čtvrtfinále, což je dosavadní český rekord bodového zisku.

To Jan Louda si postup víceméně zajistil již v první polovině kvalifikace, když vyhrál turnaj v Mexiku a dále sbíral dobrá umístění (čtvrtfinále nebo medaile) na dalších turnajích po celém světě. Pomohlo mu osmifinále turnajích jako Hylo Open, Evropské hry nebo Canada Open, což jsou turnaje třídy Super 500 (třetí největší kategorie). „Především jsem rád, že nám to vyšlo všem čtyřem. Je to velký úspěch českého badmintonu a systematické práce v Národním centru pod vedením Oscara Martinéze. Mít čtyři zástupce na olympiádě je opravdu úžasný výsledek a tímto jsme se přiblížili k nejlepším evropským zemím,“ prohlásil Louda.

Soupiska Česka na MS týmů v badmintonu

Dominik KOPŘIVA

Jiří KRÁL

Ondřej KRÁL

Jan LOUDA

Adam MENDREK

Tomáš ŠVEJDA

Zdroj: Český badmintonový svaz, z.s.

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama