Královna venkovního posezení. Jak vybrat pergolu na zahradu?

Pergola je často nepostradatelným pomocníkem venkovní relaxační zóny. Poskytuje ochranu před sluncem, deštěm a větrem, díky čemuž si odpočinek na čerstvém vzduchu můžete užívat za nejrůznějšího počasí. Současně je ale také estetickým prvkem, který dotváří vzhled terasy nebo zahrady. Jak pergolu vybrat a na co se zaměřit před jejím nákupem?

Zvolte vhodný typ pergoly

Pergoly jsou především praktickým pomocníkem, zaměřte se tedy na výhody jejího pravidelného užívání. Jestliže si rádi relaxační zónu upravíte podle nálady a počasí, ideálním řešením jsou pergoly s nastavitelnou střechou, ať už ve formě lamel nebo se shrnovací látkou. Umožňují regulovat množství světla, které do prostoru proudí, ale také podpoří cirkulaci vzduchu. „Pokud si chcete relax zónu užívat i během nepříznivého počasí, užitečné jsou pergoly s nastavitelnými bočními stěnami, které ochrání v případě větru nebo deště. Jestliže hledáte romantický prvek pro zahradu, velmi elegantní jsou stanové pergoly umístěné v otevřeném prostoru. Často jsou opatřeny bočními látkovými stěnami chránícími před dotěrným hmyzem či větrem,“ radí Libor Valenta ze společnosti BAUHAUS.

Vyberte správné místo

Před zakoupením pergoly je nutné zvolit vhodné stanoviště. Moderní pergoly jsou díky své konstrukci určené nejen na zastřešení teras, ale mohou být postaveny kdekoliv na zahradě. Pokud jste se rozhodli umístit pergolu v zahradním prostoru, vyberte takové místo, které poskytne dostatek soukromí. Řešením je roh zahrady, jehož strany jsou kryty oplocením nebo živým plotem. Pokud zvolíte umístění v otevřeném prostoru, vyberte pergolu, jejíž strany lze zakrýt látkou a zajistit si tak soukromí před zvědavými zraky sousedů. Myslete také na to, že by místo mělo poskytovat dostatek světla a příjemné závětří.

Připravte pozemek

Nejlepší je pro stavbu pergoly vybrat rovnou plochu, abyste se vyhnuly zarovnávání pozemku. Stanoviště je potřeba pečlivě proměřit, ať už pomocí svinovacího metru, pásma nebo laserovým dálkoměrem. K vyměření rovin a úhlů si připravte vodováhu a úhelník. Následně si pomocí provázků a kolíku označte půdorys budoucí pergoly a přesnou polohu nosných sloupků. „Každá pergola musí být pevně ukotvena, sloupky pergoly je proto nutné připevnit pomocí šroubů ke stabilnímu podkladu, třeba podlaze terasy nebo nově vybudovaným zemním vrutům či betonovým patkám. V případě kotvení jedné strany pergoly ke stěně domu berte v potaz materiál a celkový stav zdi. Musí být soudržná a dostatečně pevná,“ říká Libor Valenta ze společnosti BAUHAUS.

Pergola s nastavitelnou střechou Sunfun Palma

Pergola je často nepostradatelným pomocníkem venkovní relaxační zóny. Poskytuje ochranu před sluncem, deštěm a větrem, díky čemuž si odpočinek na čerstvém vzduchu můžete užívat za nejrůznějšího počasí. Současně je ale také estetickým prvkem, který dotváří vzhled terasy nebo zahrady. Jak pergolu vybrat a na co se zaměřit před jejím nákupem?

Pergola s nastavitelnou střechou Sunfun Ibiza Cabrio

Obzvlášť odolná pergola s nastavitelnou střechou poskytuje nejvyšší možnou ochranu proti přímému slunečnímu záření. Designová polykarbonátová střecha je opatřena ochranným UV faktorem 50+, který zadrží až 98 % UVB. Pro lepší cirkulaci vzduchu a přístup světla je možné 2/3 střechy libovolně vysouvat. Sloupky pergoly z práškově lakovaného hliníku zajišťují vysokou stabilitu a odolnost proti povětrnostním podmínkám. Konstrukce unese až 70 kg/m² zátěže. Součástí balení je integrovaný okap k odvodu dešťové vody.

Stanová pergola Sunfun Reo

Zahradní pergola Reo v antracitové barvě poskytne skvělou ochranu před sluncem a zároveň dotěrným hmyzem. Hliníkové konstrukci ji poskytuje vysokou stabilitou. Střecha je vyrobena z polykarbonátu odolného vůči vlivům počasí a má UV ochranný faktor 50+. Boční díly pergoly jsou tvořeny moskytiérou, díky které si můžete bez starostí užívat letních večerů, aniž by vás rušili komáři a další hmyz. Dle potřeby ji lze shrnout a připnout ke sloupům. Pergola je uprostřed střechy vybavena závěsným hákem na lucernu.

Pergola se shrnovací látkovou střechou Sunfun Kreta XL

Moderní pergola Kreta XL od značky Sunfun potěší variabilně nastavitelnou střechou, ale také pevnou a stabilní konstrukcí z hliníku s práškovým lakováním. Speciálně potažená polyesterová střecha (300 g/m²) chrání před UV zářením (UV 50+) a lze ji snadno zatahovat pomocí šňůry. Pergola je odolná vůči povětrnostním vlivům, měla by však být na podzim zakrývána a v zimě demontována tak, aby se zajistila její nejdelší možná životnost. Díky elegantnímu designu v antracitové barvě bude krásnou ozdobou vaší zahrady.

Stanová pergola Sunfun Bali

Designová stanová pergola Bali v šedém provedení je ideální pro klidné a stylové posezení na zahradě. Odolná polyesterová střecha s UV faktorem 50+ nabízí nejvyšší možnou ochranu proti slunečním paprskům. Dokonalou stabilitu zajišťuje robustní hliníkový rám s imitací bambusu, který odolá jakékoli nepřízni počasí. Pro dodatečné soukromí a ochranu před větrem či sluncem jsou součástí boční stěny, které lze flexibilně shrnovat nebo připevňovat ke sloupkům.

Zdroj: BAUHAUS

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama