Louda míří na OH do Paříže. Před hrami bude trénovat s olympijským vítězem

Už je to skutečně na spadnutí. Jan Louda, nejlepší český badmintonista současnosti, sahá oběma rukama po letence na olympijské hry v Paříži! Posuďte sami: kvalifikace skončí 30. dubna, počítá se do ní deset nejkvalitnějších výsledků a do jejího uzavření zbývá devět akcí. Rodák z Plzně nyní figuruje na 21. místě z 35 šťastlivců. „Co by se mohlo stát? Patnáct kluků za mnou by muselo zahrát suprové výsledky a přeskočit mě. Mám 31tisíc bodů, na předešlé olympiády se kvalifikovali badmintonisté, kteří měli okolo 20tisíc. Jsem vážně blízko,“ líčí Louda, kterého čeká první letošní turnaj – od úterka nastoupí na prestižním turnaji v Jakartě, kde ho nejprve čeká kvalifikace.

Jan Louda_Plzeň

Pohoda z něj jen sálá, aby také ne, když má za sebou svátky, během kterých doléčil drobné bolístky a dostal další chuť do tréninku. „Maximálně jsem si odpočinul, už to bylo potřeba, konec roku byl náročný,“ přiznává. Vánoce strávil s rodinou střídavě v Plzni a na Šumavě. „Dostali jsme deset dnů volna. Samozřejmě jsem k nim přistupoval jako sportovec. Jídla jsem sice snědl hodně, ale nebylo to tak, že bych jen ležel na gauči a nic nedělal. Hodně jsem chodil a absolvoval i nějaké kondiční tréninky. Nepřibral jsem ani o kilo,“ pochlubí se Louda.

Hlavně mu šlo o to, aby tělo zase fungovalo, jak má. Svůj poslední turnaj roku totiž na sklonku listopadu v Cardiffu nedohrál. „Zablokovala se mi záda, pár dnů jsem nemohl nic dělat. Nešlo se ani předklonit. Teď už jsem ale v pohodě,“ popisuje borec, jenž se loni vyšvihl až na 39. místo světového žebříčku. „S rokem 2023 jsem maximálně spokojený. Body pro kvalifikaci na olympiádu jsem dokázal nahrát za půl roku. Odpadl stres. Byly tam jen nějaké zdravotní problémy. Víc menších. Věřím, že se mi letos vyhnou a budu moci soustředit jen na hru,“ zdůrazňuje český reprezentant.

Jan Louda_Jakarta

V současné době se připravuje na „trip do Asie“. V pátek odletěl do Indonésie na turnaj kategorie 500, na němž si bude muset zahrát kvalifikaci. Poté se přesune na „třístovku“ do Thajska, kde se s jistotou zúčastní hlavní soutěže. „Indonésii bereme jako přípravu na Thajsko. A cíle pro obě akce? Vyhrát nějaké zápasy,“ sděluje Louda, jenž už by měl pomalu začít přemýšlet, kdy začne ladit formu pro Paříž. „Po kvalifikaci budou dva týdny volna, potom začne příprava. V červnu a červenci bude času dost,“ míní.

Jan Louda, vítěz Czech Open badminton2023 Praha

Cenné zkušenosti ovšem nabere daleko dříve. Cestu z Thajska si totiž zpestří mezipřistáním v Dubaji. „Napsal mi Viktor Axelsen a pozval mě na tréninkový pobyt,“ vypravuje Louda. Zprávu od světové jedničky a olympijského vítěze, vnímá jako signál, že ho nejužší světová špička bere vážně. „Je to pro mě něco neuvěřitelného, dřina se vyplácí,“ hledá těžko slova 24letý badmintonista, jenž k o šest let staršímu Dánovi odmalička vzhlíží. „Jde o jediného Evropana, který dokáže dominovat na světových turnajích, vyhrává skoro každý. Byl to vždycky můj vzor. Třeba mi poradí, jak na Asiaty,“ zakončuje se smíchem česká badmintonová jednička, která má před sebou vážně vzrušující rok.

Louda na postup do hlavní soutěže v Jakartě musí vyhrát dva kvalifikační zápasy, nejprve s Belgičanem Julienem Carraggim. Pokud vyhraje čeká ho čtvrtý nejlepší Dán Magnus Johannesen.

Foto: Český badminton a Jan Louda

Zdroj: Český badmintonový svaz

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama