Mezi Šarlatánem a Kafkou: nový film Agnieszky Holland HRANICE byl vybrán do hlavní soutěže prestižního 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách

Mezi filmy, které se kvalifikovaly do hlavní soutěže 80. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, je i nejnovější počin Agnieszky Holland HRANICE, režisérky třikrát nominované na Oscara. Hranice je navýsost současným příběhem o tom, jak se každý z nás může nečekaně ocitnout v mezní, hraniční situaci a být nucen volit mezi dobrem a zlem. Film nás nutí uvědomit si, že diskuse o morálních volbách není doménou akademických debat, ale probíhá tady a teď, v současném Polsku. Na projektu spolupracuje producentský tým, který v posledních letech společně s Agnieszkou Holland vytvořil oceňovaný film Šarlatán a zároveň připravuje film o Franzi Kafkovi.

Na vzniku filmu se také podílela česká produkční společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové. HRANICI podpořil Státní fond kinematografie, dalším z koproducentů je i Česká televize. Film v ČR distribuuje BIOSCOP, termín české premiéry je stanoven na 19. října 2023. Kromě ČR a Polska je již nyní potvrzeno uvedení filmu v dalších 20 zemích.

HRANICE je fiktivní příběh, scénář filmu je ale založen na skutečných událostech, které se dějí přímo vedle nás. Přípravy filmu zahrnovaly stovky hodin analýzy dokumentů, rozhovory s uprchlíky, pohraničníky, obyvateli pohraničí, aktivisty a odborníky. Ve filmu se prolínají tři pohledy – perspektiva uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků. HRANICE je hlavně příběh o lidech. O lidech prožívajících hraniční situace.

Informace o filmu:

Synopse:

Psycholožka Julia (Maja Ostaszewska) se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici.

Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům.

Současně s tím jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. Ve snaze uniknout se vydávají na zoufalou a nebezpečnou cestu neznámým a nepřátelským územím.

V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana (Tomasz Włosok). Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu.

Distribuční název ČR: Hranice

Žánr: drama

Výroba: Polsko, Česká republika, Francie, Belgie

Režie: Agnieszka Holland

Producenti: Marcin Wierzchoslawski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein, Šárka Cimbalová

Scénář: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland

Kamera: Tomasz Naumiuk

Koproducenti: Maria Blicharska, Damien Mc Donald, Diana Elbaum, David Ragonig

Produkce: Metro Films (Polsko), Marlene Film Production (Česká republika), Blick Productions (Francie), Beluga Tree (Belgie)

Výkonní producenti: Mike Downey, Jeff Field, Daniel Bergmann

Hrají: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Po Dalia Joqascape, Dalia Naous, Joely Mbundu, Piotr Stramowski, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska

Fotografie: Agáta Kubišová

Zdroj: BIOSCOP

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama