Michek před Dakarem: Nebezpečí je tu na každém milimetru tratě. Rád bych do top 10!

Čeká ho pátý start na slavné Dakarské rallye, kde si vydobyl obrovský respekt. Martin Michek zde vyrovnal historický český výsledek v podobě desátého místa mezi motorkáři, v minulém roce se stal nejlepším netovárním jezdcem. Na vysoké příčky pomýšlí také před nadcházejícím ročníkem, který se rozjede v pátek v Saudské Arábii. „Nebojím se říct, že bych rád do první desítky. Ale také výsledek v top 20 by byl úžasný,“ prohlásil Michek, člen týmu Orion – Moto Racing Group.

Jeho specialitou je rychlost a dravost. Nebojácnost. Jedině tím je prý možné konkurovat těm nejlepším na nejtěžší dálkové soutěži světa. „Samozřejmě se snažím také předvídat různé záludnosti terénu, bez toho by to nešlo. Například vím, co je možné si dovolit na dunách, jak v nich neztratit čas,“ prozradil Michek, který o záludnostech na Dakaru moc dobře ví. „Nebezpečí je tu na každém milimetru tratě. Za každým rohem na vás může čekat kámen. Jezdíme cestou, kterou nemáme projetou a musíme po ní jet hodně rychle.“

Tato strategie mu zatím vychází. Vždyť hned při své premiéře na Dakaru dojel Michek do cíle na 23. místě. V roce 2021 pak skončil desátý a vloni byl jen o jednu příčku horší. Co to dokazuje? Příslušnost mezi elitou! Však si také Michek mohl vybrat, zda chce mít na své motorce digitální nebo klasický papírový roadbook. „Zvolil jsem si papírový, jako celá špička. Ta první desítka nebo patnáctka bude startovat do etapy a tím také trasovat cestu. Musí být navigačně přesní, jedna chyba pro ně může znamenat prohru na Dakaru. Proto většina zvolila klasiku,“ doplnil Michek, který má po trénincích a shakedownu.

„Po měsíci jsme vyzkoušeli pořádně techniku, všechno sedí a funguje,“ doplnil několikanásobný domácí šampion v motokrosu. Největší obavu má ze ztížené navigace nebo počasí. „Na brífinku nám organizátoři popisovali nějaké složitosti a chytáky, která nás na trase budou čekat. Myslím, že bloudit budou i ti nejlepší. Netěším se pak na zimu a doufám, že nebudou povodně.“

Ze soupeře týmový parťák

Michek má zároveň radost z nováčků v Orion – Moto Racing Group, českou motocyklovou stáj rozšíří Jaromír Romančík, Martin Prokeš nebo Dušan Drdaj. „Jsou příjemným zpestřením, každá nová tvář na Dakaru je přínosná pro české fanoušky. Rozrostlo se to dobrým směrem, kluky znám,“ byl nadšený Michek, který například v motokrosu pravidelně soupeřil s Romančíkem.

„Jednoho času to byl můj sportovní sok, rád jsem s ním šel do souboje. Jára do toho dokáže dát tvrdou dřinu, kousne se. Dušan Drdaj je také rychlý jezdec v motokrosu a Prokeš jezdil vytrvalostní závody. Věřím, že se všemi se uvidím v cíli a vzájemně si pomůžeme.

Foto: Orion – MRG

Zdroj: Orion – Moto Racing Group

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama