S aktivní kariérou se sice rozloučila, u sportu ale Aneta Havlíčková dál funguje. Úspěšná česká reprezentantka oficiálně nyní působí jako ambasadorka projektu „Bezpečí pro všechny.“ Tedy projektu, který pomáhá mladým hráčům se vyrovnat s těžkými situacemi nebo s psychickými problémy. „Aktivity v oblasti safeguardingu jsou rozhodně potřeba. Zvlášť v době, kdy mládež ovlivňují sociální sítě. Stačí jeden nevhodný komentář a může se spustit lavina negativních věcí,“ dodala Havlíčková, vítězka české extraligy nebo prestižního italského poháru.
Safeguarding je široké téma. V oblasti sportu jde především o prevenci negativním jevům – u holek se například jedná o poruchu příjmu potravy. Jde ale také neshody v týmu, šikanu nebo sexuální obtěžování… „Jsou to obecně věci, které mohou nepříjemně zahýbat s psychikou nebo se zdravím sportovců. Rozpětí je široké. Zároveň to může potenciálně narušit jejich kariéru,“ upřesnila Havlíčková, která tuto problematiku řeší ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem.
Právě safeguarging officera má čím dál více svazů v zahraniční. Havlíčková se s nimi setkávala také v klubech, ale až v pozdějších letech. „Dříve nic takového nebylo, což je možná škoda. Kdybych si mohla s takovými experty promluvit, pomohlo by mi to,“ dodala Havlíčková, která se s určitými problémy potýkala také během své kariéry. „Nikdy jsem nebyla úplně ten atletický typ, který si většina představuje, jak by měl sportovec vypadat. Tudíž se to pořád řešilo, bylo to pro mě velmi nepříjemné. Ale pak se to najedou zlomilo, neřešila jsem to. Přijala se s výhodami a nevýhodami.“
Zároveň se také Havlíčková setkala s neshodami v týmu. „Jsem citlivý člověk. Neměla jsem ráda, když byly vytvořený skupinky, nepříjemně se mi v tom hrálo,“ tvrdila Havlíčková, která s pražským Olympem dvakrát vyhrála český titul nebo s týmem Bustem Arsizio ovládla v italský pohár. Český volejbalový svaz chce s Havlíčkovou těmto problémům předcházet, a tak pomocí aplikace NNTB (Nenech to být) spouští projekt „Bezpečí pro všechny.“
Jak bude fungovat? Každý bude moct anonymně do aplikace popsat problém, který ho trápí nebo jeho klub. Dotaz budou mít hned k dispozici proškolení mediátoři, kteří nastalou situaci budou řešit. „V tom celém procesu funguji spíše jako garant a tvář. Nemám totiž vystudovanou psychologii nebo prevenci, proto řešení budeme nechávat na expertech. Účastním se ale různých vzdělávacích akcí a přednášek, takže i sama se chci v tomto posunout, abych problematice lépe porozuměla a mohla lépe pomoci. Ráda bych také měla přehled nebo si lidi samozřejmě mohou obrátit také na mě,“ tvrdila Havlíčková, podle které to současní mladí hráči nemají jednoduché. A to díky moderním technologiím.
„Sociální sítě totiž mohou narušit dost znatelně psychickou stránku sportovců v mládežnickém věku. Ale ovlivnit to může také trenéry, realizační týmy nebo kluby. Neříkám, že to za nás bez nich bylo lehčí. Ale když se něco napíše na sociální sítě, tak je to pro všechny pravda. Ale zároveň dost lidí si neuvědomuje, že je to pouze navoněný obrázek, který je dost často nepřesný. Sociální sítě mají moc ovlivňovat vnímání mladých sportovců a často se mohou stát spouštěčem nějakého toxického problému v týmu. Ale samozřejmě, problémy mohou nastat také někde jinde,“ doplnila Havlíčková, která přemýšlí o návratu k vrcholnému volejbalu.
„Končila jsem s aktivní kariérou před rokem, protože už jsem potřebovala odpočinek. Mentálně se dostat také někam jinam. Pořád je volejbal mojí součástí a mám na něj hezké vzpomínky. Takže ve mně pořád je takový ten ďáblík, který mi říká, jestli si ještě nezahrát. Ale zároveň nemohu garantovat, že se představy o návratu zhmotní do reality.“
Foto: CVS
Zdroj: CVS