Na balkón i zahradu. Jak vybrat květináč pro zdravý růst rostlin?

S jarem přichází nejenom pěkné počasí, ale také první zahradnické práce na balkóně a zahradě. Aby se rostlinám v dalším období dařilo, je potřeba vybrat truhlík nebo květináč, který jim bude ideálním domovem a podpoří jejich zdravý růst. Zvolit ale jen podle vzhledu by byla velká chyba, truhlík může být i velkým pomocníkem usnadňujícím pěstování. Na které aspekty se při výběru zaměřit?

Volte podle typu rostliny

V první řadě je potřeba promyslet šířku a výšku květináče. Rozhodujte se podle budoucích maximálních rozměrů dané rostliny, aby byla nádoba dostatečně velká, stabilní a nemuseli jste zbytečně brzy přesazovat. Roli hraje i množství sazenic u sebe. Zatímco pro nižší rostliny uspořádané vedle sebe je dokonalý podélný truhlík, dracena uvítá velký samostatný a stabilní květináč.

Každé rostlině taktéž vyhovuje jiný typ prostředí a odlišné množství vody, květináče proto volte i podle jejich propustnosti. „Nádoby z keramiky, terakoty nebo betonu mají vyšší propustnost a díky lepšímu větrání v nich nedochází ke kumulaci vlhkosti a zapařování. Jsou tedy vhodné pro rostliny vyžadující méně vlhkosti a menší zálivku. Naopak plastové a skleněné květináče dokážou vodu lépe uchovat a skvěle poslouží rostlinám, kterým se ve vlhkém prostředí daří,“ radí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.

Na zahradu nebo do bytu?

Zatímco všechny venkovní květináče můžete využít v interiéru, opačně to neplatí. Například některé ratanové nádoby nemusejí mít potřebnou stabilitu a vlivem počasí mohou ztratit původní krásu. Při výběru se proto orientujte podle materiálu, který musí odolat proměnlivým povětrnostním podmínkám, mrazu a UV záření způsobující postupné blednutí. Ideální je kvalitní plast, granit nebo beton. V porovnání s dřevěnými, keramickými nebo ratanovými květináči se navíc udržují snadněji čisté.

Vyzkoušejte samozavlažování

Zapomenete občas rostlinu zalít? Vsaďte na samozavlažovací květináče a truhlíky, které se v posledních letech staly velkým trendem. Pomohou vám s pravidelnou zálivkou a hlídáním hladiny vody. „Samozavlažovací květináč je tvořen dvěma částmi, z nichž jedna slouží k usazení rostliny a druhá jako zásobník na vodu. Chytrá konstrukce zajišťuje, že kořeny nejsou umístěny přímo ve vodě a nedochází k jejich uhnívání. Přesto si rostlina bere tolik vláhy, kolik právě potřebuje. Díky rysce navíc přesně víte, kolik vody se uvnitř skrývá,“ uvádí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS. Praktické jsou taktéž květináče s vložkou umožňující snadné a okamžité vyjmutí, přenesení a snadné přesazení.

Detaily, na kterých záleží

Pro zdraví rostliny, ať už se jedná o bylinku nebo okrasnou květinu, je důležitý i odtok vody. Zajišťují ho drenážní otvory, kterými přebytečná voda z květináče odteče do podmisky. Před nákupem vždy zkontrolujte, zda je květináč již má a zda jsou úměrné velikosti nádoby. Příliš malé otvory by mohly hladkému odtékání vody bránit a docházelo by ke kumulaci vody ve spodní části květináče, následnému uhnívání v kořenovém systému nebo tvorbě plísně. V případě, že misku nevyužijete, umístěte květináč do obalu. Jeho správná velikost je přibližně o 2 cm větší než vnitřní nádoba, zároveň by měl umožnit snadnou kontrolu stavu vody.

Květináč Palatino Clara

Naprostou novinkou je designový květináč Clara v červenohnědé barvě, který pod vlivem povětrnostních podmínek získá neotřelý vzhled. Speciální vrstva rezavé patiny se objeví po několika týdnech vystavení vzdušné vlhkosti a deště. Je nejenom vysoce trendy, ale také chrání zbytek materiálu před další korozí a degradací. Květináč je zároveň vyroben z vysoce kvalitní cortenové oceli, která je extrémně odolná a zaručuje dlouhou životnost. Květináč disponuje vyjímatelným dnem propustným pro vodu a lze jej stohovat.

Samozavlažovací truhlík duo PLASTIA Berberis

Samozavlažovací truhlík Berberis duo v terakotové barvě je díky svému velkému objemu (2× 18 l zeminy + 18 l vody) výbornou volbou pro pěstování zeleniny, květin a rozmanitých rostlin. Truhlík je vybaven dvěma samostatnými nádobami s otvory pro uchycení opěrných tyčí. Součástí výrobku jsou také dva knoty a hladinoměr, pomocí kterého snadno zkontrolujete stav vody v nádobě. Odolná kolečka usnadňují přemisťování a celkovou manipulaci s truhlíkem.

Samozavlažovací truhlík Lechuza Balconera Cottage

Samozavlažovací truhlík z vysoce kvalitního plastu zaujme ratanovým vzhledem v matné šedé barvě. Je speciálně navržený pro snadné uchycení na balkónové zábradlí, lze jej ale postavit i na zem. Je vybaven dvěma praktickými vnitřními vložkami s indikátorem vodní hladiny a systémem samozavlažování, které zajišťují rostlinám dodání správného množství vody a živin. Objem zeminy je 12 l, objem zásobníku vody 5 l. Součástí balení truhlíku jsou dvě plastové vložky, indikátor vodní hladiny, rostlinný substrát Lechuza-Pon a dvě vypouštěcí zátky.

Květináč s tepelnou ochranou kořenů Capi Europe Nature Rib

Plastový květináč v barvě slonovinové kosti zaujme žebrovaným povrchem a jedinečnou oranžovou izolační vrstvou. Ta zajišťuje rostlinám optimální teplotu – v létě chrání kořeny před horkem a v zimě proti mrazu. Květináč je vyroben ze 100% recyklovaného plastu, což mu poskytuje vysokou pevnost a mimořádnou lehkost. Je odolný vůči UV záření i mrazu, takže se skvěle hodí do exteriéru i interiéru.

Truhlík na zábradlí Elho Corsica Flower Bridge

Corsica Flower Bridge od značky Elho je trendem mezi květináči. Představuje elegantní řešení, jak ozdobit balkónové zábradlí nebo plot. Květináč z kvalitního plastu disponuje dvěma komorami a jeho povrch je posetý malými třpytkami, díky nimž se při určitém typu slunečního záření lehce třpytí. Je vhodný na zábradlí o průměru 6 cm, na které jej snadno upevníte pomocí přiložené upevňovací sady. K zakoupení je v celé škále módních barev.

Obal na květináč Soendgen Keramik Paros Delux

Obal na květináč v šedé barvě se strukturou betonu zaujme moderním a přirozeným vzhledem. Je vyroben z robustní keramiky a vysoce kvalitního dřeva. Potěší také 100% vodotěsností. Nejlépe v nádobě vyniknou zelené a sukulentní rostliny, jako je luk konopí, zamioculcas či aloe vera.

Balkónový truhlík Prosperplast Urbi Case

Vysoký truhlík Urbi Case využijete pro pěstování pokojových i venkovních rostlin. Upoutá módním betonovým vzhledem v antracitové barvě, vedle kterého každá květina krásně vynikne. Je vyroben z vysoce kvalitního plastu, jež odolává UV záření, povětrnostním vlivům a mrazu. Zároveň se velmi snadno udržuje čistý. Součástí truhlíku je taktéž vložka pro umístění rostliny.

Zdroj: BAUHAUS

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama