Na Pražský mezinárodní maraton dorazí 4 tisíce běžců ze zahraničí. Láká je nezapomenutelný závod i místní památky

Vrchol běžecké sezony se blíží! Příští víkend se uskuteční Pražský maraton, kterého by se mělo zúčastnit více než 8 tisíc běžců. Polovinu z nich budou tvořit účastníci ze zahraničí, konkrétně z 91 států. Podle metodologie CzechTourism přinesla tato významná sportovní akce v minulém roce 190 milionů korun do české ekonomiky, letošní ročník by částka měla přesáhnout 200 milionů korun. Tradiční běžecký svátek navíc Prahu globálně zviditelní, záběry z Karlova mostu a dalších pamětihodností jdou do 110 zemí světa. Po roce se start a cíl vrátil na Staroměstské náměstí. Pražský maraton odstartuje v neděli 5. 5. v 9:00.

Běžecké závody RunCzech přilákají do Prahy obvykle kolem 107 tisíc tuzemských i zahraničních turistů v průběhu dubna, května a září. Letošní sezona odstartovala velkolepě v podobě 1/2Maratonu Praha, kterého se zúčastnilo přes 15 tisíc lidí. A zájem o běžecké sportovní akce potvrzuje také Pražský maraton. „Obvykle do Prahy dorazí na maraton aktivně sportovní lidi, kteří účast na závodě propojí s turistikou a s poznáním místních památek,“ prohlásil Jiří Nečásek, marketing manažer z organizace RunCzech.

Pořadatele ještě více posílili organizační opatření celé akce. Na letošním Pražském půlmaratonu, který se pořádal za extrémně vysokých teplot, měly problémy s přehřátím desítky lidí. „Počítáme s tím, že bude na Pražském maratonu 16 občerstvovacích stanic z toho 8 s iontovými nápoji. Celkem máme připravených 30 tisíc litrů vody a přes 16 tisíc litrů isotonického nápoje. Po trati budeme mít 34 zdravotních hlídek první pomoci a čtyři hlídky na kole s defibrilátory. Budeme se spoléhat také na zdravotnický modul Golem, který bude nejen v cíli, ale také na trati,“ upřesnil Jiří Nečásek.

Pro závodníky bude k dispozici také 27 tisíc kusů banánů a 17 tisíc pomerančů. „Účastníky budeme také více informovat o rizicích teplého počasí. Z diskuzí kolem pražského půlmaratonu také vyplynula prosba o rozšíření počtu WC před startem a na to jsme se rovněž zaměřili,“ dodal Nečásek. Nejen větší osvěžení bude čekat na běžce při letošním ročníku Pražského mezinárodního maratonu – podél trati bude celkem 23 hudebních skupin v rámci Maraton Music Festival, který se pořádá ve spolupráci s festivalem United Islands of Prague.

Celkem by mělo na start na Staroměstské náměstí dorazit přes 8 tisíc účastníků, polovina z nich ze zahraničí. Nejpočetnější zastoupení z řad cizinců bude mít Francie, Polsko, Itálie, Slovensko nebo Velká Británie. Přiletí také elitní běžci z Číny, Indie, Brazílie, Ekvádoru nebo z Peru. Globální zviditelnění Prahy je díky tradičnímu běžeckému závodu ohromné – přenos Pražského mezinárodního maratonu může během jeho vysílání sledovat přes 700 milionů diváků. „Pražský mezinárodní maraton je významný závod, lidé na něm nesoupeří proti sobě, jde spíše o podstatu radosti z pohybu. Všude slýchávám, jak je tato akce skvěle zorganizována a jakou má kvalitu,“ prohlásil primátor Bohuslav Svoboda.

V rámci totálního ekonomického dopadu v multiplikovaných efektech přinesly pražské závody (1/2Maraton Praha, Prague International Marathon, UniCredit Pražská štafeta a Birell Grand Prix Praha) do české ekonomiky 589 milionů korun. Organizátoři z RunCzech očekávají, že se díky letošnímu zvýšenému zájmu částka navýší. „Pro nás je Pražský maraton značka nejvyšší kvality, katapultuje nás to mezi nejlepší organizátory na světě. Jsem rád, že se po covidové době začíná opět hodně organizovaně běhat. Základní pohybové aktivity jsou přirozenou součástí kvalitního zdravého života,“ prohlásil Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

· RunCzech pořádá běžecké akce v několika městech napříč Českou republikou, spolupořádá závody také v Německu a Turecku.

· S projektem Napoli Running pořádá tři běžecké závody v Itálii.

· Prague International Marathon spol. s.r.o. (“PIM”) byl založen v roce 1995 Carlem Capalbem, prezidentem organizačního výboru. Cílem bylo zorganizovat v Praze mezinárodní maraton na světové úrovni.

· Za celou historii se RunCzech akcí zúčastnilo téměř 1,3 milionu běžců. V roce 2019 jsme na Prague International přivítali miliontého běžce.

· ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL je náš způsob, jak v běžeckém světě přivítat opravdu každého.

· RunCzech běžecká liga a série Superhalfs motivují hobby běžce. Myšlenka na sérii půlmaratonů vznikla v Praze. Série dnes čítá šest závodů – Praha, Berlín, Lisabon, Kodaň, Cardiff a Valencie. Po uběhnutí všech šesti běžec získá unikátní medaili a titul SuperBěžec.

· Na podporu evropských elitních atletů vznikla EuroHeroes Challenge.

· RunCzech Racing podporuje mladé atlety, komunitní vazby a sportovní výkony. Osm světových rekordů a 150x na stupních vítězů.

· V roce 2021 RunCzech představil unikátní běžeckou novinku The Battle of the Teams. „Vyrovnaný týmový souboj profesionálních maratonců, rovnoměrné a spravedlivé rozdělení týmů podle osobních rekordů jednotlivých běžců, každý tým může zvítězit”.

· RunCzech si za svou historii připsal 10 světových rekordů.

· Pro ty nejmenší a školou povinné máme Bambini Run, rodinné běhy a Juniorský maraton.

· Na certifikovaných trasách můžete s FreeRun běhat bezpečně po celé České republice.

· V našem běžeckém centru Running Mall se můžete zúčastnit pravidelných běžeckých tréninků nebo si koupit nové běžecké vybavení v RunCzech Store.

Foto: RunCzech

Zdroj: RunCzech Store

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama