Nový charitativní kalendář zobrazuje emotivní setkání mezi pacienty s ALS a osobností

Spolek Alsa, organizace věnující se péči o pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), představuje jedinečný kalendář, jehož snímky zachycují vzácná setkání mezi pacienty a významnými osobnostmi. Fotografiemi, které vyzařují nádhernou atmosféru a lidskost, se může pyšnit díky spolupráci s talentovaným fotografem Jakubem Joachimem. Charitativní kalendář jde do prodeje už ve středu 25. října a výtěžek z něj pomůže financovat péči o pacienty s ALS.

Dana Morávková a manželé Šerlovi
Daniela Brzobohatá a Denisa a Vladimír Mikulášovi.
Daniela Peštová a Jan Anýž

“Dlouho jsme v Alse uvažovali o tom, jak na fotku dostat osobnosti spolu s pacienty a zároveň zachovat jejich přirozenost. Jsme proto moc vděční fotografovi Jakubovi Joachimovi, který se našeho přání nezalekl. Sám přišel s nápady a možnostmi, jak vytvořit ty nejkrásnější fotografie, ze kterých čiší i přes těžkou a nevyléčitelnou diagnózu nádherná atmosféra,” říká o focení kalendáře ředitelka spolku Alsa Mgr. Eva Bezuchová.

David Kraus a Lenka Martínková
David Kraus, Jana Krausová, pacientka Lenka Martínková
Kateřina a Peter Pechovi s Jiřím Lupoměchem

Kalendář vznikl během charitativní akce Prague City Swim, kde se každoročně schází profesionální i amatérští plavci, aby podpořili pacienty postižené ALS. Kromě plavců se akce účastní také známé osobnosti a samotní pacienti. Fotografie zaznamenávají autentické okamžiky, kdy se pacienti setkávají s osobnostmi, navazují kontakty, vyměňují si příběhy a také se společně zasmějí.

Klára Spilková a Zdenek Nádraský
Kotkovi a manželé Matějkovi
Manželé Brzobohatí a Jarmila Mijovičová.

Jedním z nejsrdečnějších setkání bylo mezi Ondřejem Brzbohatým a pacientkou Járou Miljovic. Jarka měla obavy, že kvůli své nemoci nebude Ondřej schopen porozumět, protože už má problémy s artikulací. Ondřej však prokázal vynikající porozumění a s humorem poznamenal, že artikuluje lépe než někteří z jeho hereckých kolegů. Nádherné setkání je patrné z dalších fotek, kdy se Dana Morávková, Daniela Peštová, Stanislav Majer nebo David Kraus s maminkou, se snaží navodit příjemnou atmosféru a společně si okamžiky užít. Je patrné, že jakékoli chvíle, které navodí pacientům tyto pocity, jsou potřebné a záslužné. Fotografie totiž podtrhují, jak významné je pro nemocné udržovat kontakt s okolním světem, a jakou radost jim přináší každé milé slovo. Pacienti s ALS se postupně oddělují od běžného života, když dokonce i oblékání představuje pro ně výzvu. Proto je péče o jejich duševní zdraví tak nezbytná, aby si udrželi motivaci k boji. Setkání s významnou osobností představuje pro nemocné neocenitelný zážitek, na který se těší dlouho dopředu a jeho vzpomínka vydrží dlouho poté.

manželé Ovsenákovi, ředitelka Eva Bezuchová a Stanislav Majer.
Ondřej G. Brzobohatý a Jarmila Mijovičová
Stanislav Řehoř a plavkyně Simona Kubová (Baumrtová)

Pacienti s ALS postupně ztrácí kontakt s okolním světem, protože i oblékání je pro ně náročné. O to důležitější je péče o jejich duševní zdraví, aby neztratili motivaci bojovat. Setkání se známou osobností je pro nemocné ohromným zážitkem, na který se těší dlouho dopředu a dlouho poté na ten moment vzpomínají.

Kalendář zakoupíte https://eshop.zsalsa.cz/

Foto: Jakub Joachim

Kalendář výroba: CEWE Color a.s.

Zdroj: Alsa

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama