Podmol dokončil kamennou etapu s roztrženou pneumatikou. Smiřoval se s koncem, při jízdě se modlil

Další důkaz, že je nezdolným bojovníkem. V průběhu jedenácté etapy se mu roztrhla přední pneumatika, která byla na několika místech zcela oholená. Libor Podmol se už smiřoval s koncem na letošní Dakarské rallye. „Nevěřil jsem, že to přední guma vydrží. Stačilo jedno najetí na ostrý kámen a zničila by se. Proto jsem musel jet velmi opatrně a vyhýbat se na trati všem překážkám,“ popsal freestyle motokrosař, který do cíle skutečně dojel, a to na 63. místě. Za vítězem zaostal o dvě hodiny a patnáct minut. V pátek Podmola čeká závěrečný den.

Je skutečně neskutečné, jaké trable a kompilace na letošním Dakaru překonal. Zašívání šrámu na tváři, kvůli nateklému oku pořádně neviděl, na motorce nemůže zařadit druhý rychlostní stupeň, s trojkou raději šetří. Ruce ho bolí, v jedné má zánět. Během čtvrtka už Podmol opravdu uvažoval, že se vzdá. „Byl to nejvíce stresující den,“ přiznal.

Přitom vše začalo skvěle, Podmol etapu rozjel na solidním 40. místě. „Do neutralizace jsem přijel před skupinkou jezdců, kterou jsem na trati předjel. Jelo se mi krásně, dobré tempo udržoval,“ pochvaloval si slavný motocyklista, kterého pak vystrašil pohled na přední pneumatiku. „Koukal jsem, jak ji mám pěkně oholenou od špuntů zleva a zprava, guma je nadržená, kouká z ní vložka. Dostal jsem totální záchvat stresu. Kluci mi půjčili několik pásek na přelepení, jenže do cíle zbývalo asi 250 kilometrů.“

Podmol musel během etapy, která vedla převážně po kamenitých cestách, zvolit velmi pomalé a obezřetné tempo. „Na další tankovačce jsem organizátorům ukazoval, jak je má pneumatika zničená. Oni jen řekli, ať jedu pomalu a že mi drží palce,“ dodal Podmol, který už uvažoval o konci. „Čekalo mě 90 kilometrů do cíle, posledních 50 kilometrů jsem věřil, že to dám. Jel jsem pomalu, přemýšlel a modlil se, ať to vyjde. Kličkoval jsem mezi kameny, zestárnul jsem asi o sto let. Jsem ale v cíli.“

Po všech komplikacích, bolestech a nebezpečí čeká Podmola už jenom jediný den na Dakaru. Zatím je v průběžném pořadí na 54. místě s odstupem 19 hodin. V kategorii jezdců bez asistence je pak osmý. „Nakonec to byla moje chyba, protože jsem na motorku musel dát médium gumu, jinou jsem neměl. Ale netušil jsem, že ji šutry tak rozemelou. Večer dám poslední servis a pak už nás čeká dojezd do cíle. Doufám, že už se nic nepodělá,“ věřil Podmol.

Foto: Libor Podmol/MMproductions

Zdroj: Dakarské rallye

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama