Povedený Mattoni České Budějovice Running Festival ovládl Němec Hendel. Do závodů se zapojilo přes 5 500 lidí

Zábavný a rychlý byl letošní půlmaraton v Českých Budějovicích, který se nově uskutečnil pod hlavičkou Mattoni Running Festivalu. Pořadatelům se povedlo naplnit kapacity jak v elitních, tak v rodinných závodech. Vítězem Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice, druhého dílu série EuroHeroes, se stal Němec Sebastian Hendel. Mezi ženami triumfovala Ukrajina Maryna Nemchenko, která vylepšila evropský rekord závodu. Nejlepšími domácími běžci závodu, který nosí známku kvalitu World Athletic Road Race Label, se stali Patrik Vebr a Hana Homolková.

Poprvé se v Českých Budějovicích uskutečnil Running Festival, jehož součástí byl tradiční Mattoni 1/2Maraton České Budějovice. A nový formát se velice osvědčil! Rodinné běhy dm rodinná míle a bambini run si vyzkoušelo 2200 účastníků, mezi nimi i primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová, která si opět užila také roli startérky půlmaratonu. Do nového závodu na 5 kilometrů se zapojilo přes 500 lidí. „Jsme moc rádi, že kratší distance tolik lákají veřejnost. Je to dobrý signál v tom, že lidi mají zájem o běhání a pohyb. Povedlo se zaplnit celé náměstí a lidé si užívali sportovní slunný den,“ dodal Carlo Capalbo, prezident organizačního výbor RunCzech.

Hendel

Hlavního závodu se zúčastnilo 2900 lidí, což představovalo naplněnou kapacitu. Nejlépe se českobudějovický půlmaraton povedlo zaběhnout Němci Sebastianu Hendelovi. Ze začátku se držel v několikačlenné skupince, před polovinou už ale běžel zcela sám. Půlmaraton v Jižních Čechách rozběhl skvěle a predikce anoncovaly překonání evropského rekordu závodu. To se však nepovedlo o půl minuty, čas 1:03:38 je však skvělým výkonem.

„Jsem skutečně šťastný také za to, že pokračuje moje vítězná série v RunCzech závodech. Snažil jsem se vybojovat čas pod hodinu a tři minuty. Na desátém kilometru to bylo dobré, ale postupem času to bylo horší a nohy nechtěly. Byla to skvělá zkušenost, užil jsem si můj první start v Českých Budějovicích,“ dodal Hendel, který ideálně vykročil za obhajobou titulu EuroHeroes, projektu RunCzech s podporou Evropské atletiky zaměřený na rozvoj evroských běžeckých talentů. „Když jsem se vracel zpátky na náměstí, fandilo mi mnoho lidí. Opravdu výborná atmosféra,“ dodal Hendel.

Na druhém místě skončil Ital Daniele D’Onofrio, třetí skončil překvapivě Ukrajinec Mykola Mevsha, který si významně vylepšil svůj osobní rekord. Nejlepší domácím běžcem byl Patrik Vebr (1:08:38), který porazil Petra Pecheka a Tomáše Křivohlávka.

„Ačkoliv nemám úplně rád běhat závody tréninkově, tak pro sobotu jsem tuto strategii zvolil. S trenérem jsme se pro to rozhodli především ze zdravotních důvodů a taky vzhledem k nadcházejícím dráhovým závodům. Celkové hodnocení je ale pozitivní a jsem rád, že hlavně zdraví drží,” shrnul své pocity v cíli Vebr.

Mezi ženami byla nejrychlejší Ukrajina Maryna Nemchenko, která značnou část běžela společně s Tomášem Edlmanem, třetím Čechem na letošním Pražském maratonu. Možná i tato spolupráce dopomohla překonat evropský rekord závodu časem 1:11:26. „Kdybych běžela s další soupeřkou, bylo by to lehčí, běžet sama je těžké. Snažila jsem se vždycky dohnat toho, kdo byl přede mnou, jsem spokojená,“ hodnotila po závodě Nemchenko. Ukrajinka tak překonala výkon Terezy Hrochové z roku 2022 o půl minuty. Na druhém místě skončila její krajanka Nataliya Semenovych, třetí doběhla Moldavanka Lilia Fisikovici. V těsném souboji mezi domácími závodnicemi uspěla Hana Homolková, která porazila Anetu Císařovou. Třetí skončila Tereza Jagošová.

Do Mattoni České Budějovice Running Festivalu se zapojila také Jihočeská univerzita. Její studenti byli součástí zdravotníků nebo masérů. Několik z nich se zapojilo také do závodu Běh o pohár rektora. Součástí sobotního programu byl také 2Run – štafetový běh, při kterém si dva závodníci rozdělí trasu na 10+11 km. Podobný zábavný koncept bude pro sportovní nadšence připraven také na Mattoni Olomouc Runnig Festivalu 2024.

Hlavni

Titulárním partnerem půlmaratonu je Mattoni, oficiální voda série RunCzech. „Mattoni dlouhodobě propaguje zdravý životní styl, jehož nedílnou součástí jsou pohyb i správný pitný režim. Proto jsme nesmírně rádi, že díky půlmaratonu přinášíme nejen kvalitní hydrataci závodníkům, ale i zdravou motivaci k pohybu a jedinečnou atmosféru běžeckých závodů pro všechny v širokém okolí,“ říká Eva Straškrábová, senior brand manažerka Mattoni. Minerální voda Mattoni je díky vyváženému poměru vápníku, hořčíku a draslíku tou nejlepší volbou nejen pro každý den, ale i pro přirozenou hydrataci a doplnění minerálů před, při i po sportovním výkonu. Proto je s během neodmyslitelně spjata již řadu let.

………………………………………

· RunCzech pořádá běžecké akce v několika městech napříč Českou republikou, spolupořádá závody také v Německu a Turecku.

· S projektem Napoli Running pořádá tři běžecké závody v Itálii.

· Prague International Marathon spol. s.r.o. (“PIM”) byl založen v roce 1995 Carlem Capalbem, prezidentem organizačního výboru. Cílem bylo zorganizovat v Praze mezinárodní maraton na světové úrovni.

· Za celou historii se RunCzech akcí zúčastnilo téměř 1,3 milionu běžců. V roce 2019 jsme na Prague International přivítali miliontého běžce.

· ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL je náš způsob, jak v běžeckém světě přivítat opravdu každého.

· RunCzech běžecká liga a série Superhalfs motivují hobby běžce. Myšlenka na sérii půlmaratonů vznikla v Praze. Série dnes čítá šest závodů – Praha, Berlín, Lisabon, Kodaň, Cardiff a Valencie. Po uběhnutí všech šesti běžec získá unikátní medaili a titul SuperBěžec.

· Na podporu evropských elitních atletů vznikla EuroHeroes Challenge.

· RunCzech Racing podporuje mladé atlety,

komunitní vazby a sportovní výkony. Osm světových rekordů a 150x na stupních vítězů.

· V roce 2021 RunCzech představil unikátní běžeckou novinku The Battle of the Teams. „Vyrovnaný týmový souboj profesionálních maratonců, rovnoměrné a spravedlivé rozdělení týmů podle osobních rekordů jednotlivých běžců, každý tým může zvítězit”.

· RunCzech si za svou historii připsal 10 světových rekordů.

· Pro ty nejmenší a školou povinné máme Bambini Run, rodinné běhy a Juniorský maraton.

· Na certifikovaných trasách můžete s FreeRun běhat bezpečně po celé České republice.

· V našem běžeckém centru Running Mall se můžete zúčastnit pravidelných běžeckých tréninků nebo si koupit nové běžecké vybavení v RunCzech Store. ·

Zdroj: RunCzech

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama