Pravidelný pohyb léčí tělo i duši. Přitom stačí jen pár hodin týdně

Jak si udržet životní pohodu a zdravou rovnováhu? Jak správně naslouchat řeči svého těla? A jak ve vyšším věku zúročit, co jste v mládí zaseli? Odpověď a rada jsou jednoduché: Hýbejte se! Pravidelný rekreační sport je tou nejlepší prevencí řady neduhů a podporuje zdraví nejen fyzické, ale i duševní. Pohyb se zkrátka vyplatí a možná jste ani netušili, jak užitečným je pomocníkem.

„Mám málo času. Nic nestíhám. Necítím se dobře. Mé tělo je tuhé. Špatně se mi dýchá. Jsem ve stresu. Nedokážu se soustředit. Vůbec mi to nemyslí. Mám mizernou náladu…“ Ztotožňujete se s některým z těchto tvrzení? Pak si položte ještě následující otázku: „Dopřáváte si dostatek pohybu?“ Řada studií a průzkumů totiž průběžně potvrzuje, že ten je pro lidské tělo nesmírně důležitý. Přitom není třeba sportovat každý den od rána do noci, aby vám bylo dobře. Bohatě stačí hýbat se pravidelně několik hodin týdně, přičemž důležitá je právě ona pravidelnost.

Příležitostí k pohybu je i letos dostatek

Lidé sportují odnepaměti a sport je součástí historie lidstva už po tisíciletí: vždyť už v antickém Řecku byly tamější proslulé olympijské hry svátkem nejen tělesné, ale i duševní kultury. I v současnosti má sport velký význam, protože představuje příležitost se zdravě hýbat a potkávat se s podobně naladěnými lidmi. Zároveň poskytuje možnost, jak se zaměřit na sebe, na svůj osobní rozvoj a zdraví. Při sportování se zvyšuje v lidském těle hladina adrenalinu, dopaminu či serotoninu, a zlepšuje se tak fyzické i duševní zdraví. Sport je zkrátka víc než jen zábava.

„Na základě dat získaných z dlouhodobých průzkumů jasně vidíme, že pravidelný, dlouhodobý a nepřetěžující sport působí preventivně u mnoha zdravotních potíží a zvyšuje kvalitu i délku života prožitého bez vážných onemocnění. A proto také ke sportu naše pojištěnce motivujeme. Když se pravidelně hýbou a chovají se odpovědně ke svému zdraví, mohou získat finanční příspěvky na více než 40 preventivních programů dle vlastního výběru,“ vysvětluje MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka zdravotní pojišťovny OZP.

Ideálním řešení je podle ní spojit sportování s preventivními zdravotními programy, kterých se letos uskuteční hned několik a na mnoha místech naší republiky. Všechny jsou navíc spojeny se zajímavými programovými bonusy. Řada z těchto akcí probíhá již poněkolikáté a mezi milovníky pohybu se těší velké oblibě. Letos se tak opět uskuteční například Noční běhy pro Světlušku (26. 3. Plzeň, 4. 4. Brno, 11. 4. Olomouc, 25. 4. Praha, 7. 5. České Budějovice, 16.5. Jihlava), které doprovodí OKO bus, kde si můžete nechat vyšetřit zrak. Nebudou chybět ani masérská stanoviště, která najdou i účastníci a návštěvníci cyklistického závodu 50 Podralsko (9. 6), stejně jako na letních závodech RunTour 2024 (25. 5. Ústí nad Labem, 22. 6. Plzeň, 20. 7. Olomouc, 14. 9. Brno). Tam OZP obohatí program stanovišti pro měření zraku či analýzu složení lidského těla.

Šestero zázraků, které umí sport

Ještě stále si kladete otázku, proč se po celý život pravidelně hýbat? Třeba proto, že sport působí jako palivo, které pohání náš organismus. Pokud ho je málo, projeví se to na našem zdraví a onemocníme. Ale nejen to, pohyb je zázračný a každému dostupný lék i na mnoho společenských problémů.

1) Pravidelný pohyb vylepšuje fyzické zdraví

Rekreační sportování má pozitivní účinky na kvalitu kostí, svalů i vnitřních orgánů. Jestliže trénujeme pravidelně, snižuje se riziko chorob srdce, vysokého krevního tlaku, mrtvice, obezity i cukrovky 2. typu. Zároveň si zlepšujeme koordinaci, pružnost a rovnováhu pohybového aparátu.

2) Sport učí správně žít

Díky sportu získáme nejen lepší fyzickou kondici, ale také se naučíme řešit složité životní situace. Sport totiž představuje paralelu s běžným životem, takže pomáhá vypořádat s neúspěchem, udržet pozornost, rozvrhnout si síly, naučit se lépe hospodařit s časem a v neposlední řadě spolupracovat s ostatními a celkově zlepšit vzájemnou komunikaci.

3) Sport poskytuje únik od digitalizace

Bez moderních technologií se dnes prakticky nelze obejít a mnohé z nich pomáhají i při amatérském sportu, třeba při monitorování výkonů nebo měření vzdálenosti a spálených kalorií. Ale naše duševní zdraví si se nejlépe posílíme tak, že budeme alespoň občas sportovat jako za „starých časů“. Nic nás tak nebude rozptylovat při pohybu, takže budeme vnímat rytmus běhu, při výšlapu do hor si všimneme krásné přírody a při kolektivních hrách se budeme plně soustředit na společné úsilí. Při rekreačním sportování jde mimo jiné o to, aby se nám vrátila duševní rovnováha a dobili jsme si „vnitřní baterky“, což jde nejlépe na čerstvém vzduchu a bez chytrých hodinek na zápěstí.

4) Sport podporuje socializaci

Pochopitelně existují rekreační sportovci, kteří dávají přednost třeba osamělému běhu v lese nebo projížďce na kole. Většina lidí ale potřebuje společnost, jenže takových chvil v současném uspěchaném světě ubývá. Sport proto představuje skvělou příležitost, jak si takových momentů užít. Během nich se sejdeme s podobně naladěnými lidmi, navážeme nová přátelství a sdílené cíle i společné úsilí más budou ve sportování lépe motivovat.

5) Sport ulevuje od stresu

Cítíte se po tréninku příjemně lehce a bezstarostně? Pak vaše úsilí nebylo marné, protože pohyb díky uvolňování endorfinů zmírňuje stres a zlepšuje duševní zdraví. Ostatně už jen samotné soustředění se na pohybovou aktivitu snižuje úzkost a podporuje kvalitní spánek. To vše se ještě prohlubuje, pokud sportujeme na čerstvém vzduchu. Nejen vysloveně soutěživé jedince zároveň povzbudí, že dosáhli úspěchu a udělali něco skutečně užitečného. A takové pozitivní pocity zvyšují osobní sebeúctu a sebevědomí.

6) Sport zvyšuje produktivitu a koncentraci

Pokud se pravidelně hýbeme, zlepšují se naše kognitivní funkce, tedy třeba paměť, pozornost a schopnost řešit problémy. Toho využijeme nejen v práci, ale i v běžném životě, protože se dokážeme lépe soustředit, dosahovat stanovených cílů a vyhýbat se nečekané duševní únavě.

Zdroj: OZP 

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama