Pražský mezinárodní maraton je poslední kvalifikací pro olympiádu v Paříži

Pražský mezinárodní maraton je poslední šancí pro běžce kvalifikovat se na olympijské hry v Paříži 2024. A tak není divu, že elitní startovní listina pražského závodu dává šanci běžcům z různých zemí vybojovat účast pod olympijskými kruhy. Fanoušci jsou zvědaví na vítěze mužské i ženské kategorie, ale v olympijském roce jde o mnohem více – o splnění olympijského snu. Na startu letošního Pražského mezinárodního maratonu tak mimo jiné uvidíme běžce z Číny, Brazílie, Mongolska, Peru, Jordánska, Ekvádoru či Indie, ale i z Portugalska a Bulharska.

Většina těchto zemí má stanovený standard 2:08:10 pro muže a 2:26:30 pro ženy. Pochopitelně v jednotlivých zemích záleží i na tom, kolik volných míst zbývá, kvóta je maximálně tři běžci z jedné země. Výpravu dvou běžců vysílá Čína, velké ambice mají zástupci Brazílie (známý běžec Paulo Paula se na OH v Riu nominoval právě v Praze 2016). O něco podobného bude usilovat Wendell Souza či Graziele Zarri, která by se stala historicky první Brazilkou reprezentující svoji zemi na OH v maratonu. S velkými ambicemi přiletí i běžkyně z Ekvádoru Paola Bonilla nebo Peruánec Ferdinan Cereceda.

Zajímavostí bude výprava dvou běžců z Indie nebo z Mongolska, za zmínku stojí také Jordánec Moath Alkhawaldeh, kterému dle regulí jeho federace stačí pokořit hranici 2:17:00. O olympijský sen přijedou bojovat i portugalské běžkyně Solange Jesus a Ana Mafalda Ferreira. Pražský mezinárodní maraton jde těmto snům naproti, a tak budou připraveni vodiči nejen pro hlavní favority závodu na špici, ale i vodiči právě na časy 2:08:00 a 2:26:00.

Českého fanouška těší již loni splněné limity Terezy Hrochové a Moiry Stewartové, které se kvůli přípravě na OH závodu nezúčastní. Českým mužům by mohl dát teoretickou šanci pouze výrazný posun v rankingu, protože právě domácí mistrovství v maratonu, které je součástí pražského závodu, může přinést extra body. Z českých mužů na startu uvidíme obhájce vítězství z loňského ročníku Víta Pavlištu, několikanásobného šampiona Petra Pechka, zkušeného Jiřího Homoláče nebo Ondřeje Fejfara. Svůj maratonský debut si zde odběhne Patrik Vebr, vítěz 1/2Maratonu Praha 2024 a člen RunCzech Racing týmu.

Přehled běžců, kteří avizovali útok na olympijský limit:

Ženy Země Nejlepší časy z nominačního období:

Solange Jesus POR 2:27:30

Dan Li CHN 2:27:32

Paola Bonilla ECU 2:27:38

Militsa Mircheva BUL 2:29:23

Ana Mafalda Ferreira POR 2:31:27

Graziele Zarri BRA 2:42:48

Muži Země Nejlepší časy z nominačního období:

Byambajav Tseveenravdan MGL 2:09:19

Jianhua Peng CHN 2:09:59

Ferdinan Cereceda PER 2:12:19

Bugatha Srinu IND 2:14:41

Wendell Souza BRA 2:16:20

Mo´ath Alkhawaldeh JOR 2:18:43

Bangriya Vikram Bharatsin IND 2:27:06

Součástí Pražského maratonu je také bohatý doprovodný program a Marathon Expo – Veletrh sportovního vybavení na Výstavišti Holešovice. V sobotu se na Výstavišti a v parku Stromovka budou také konat oblíbené rodinné běhy. Posledních 500 míst na hlavní závod i registrace na dm rodinnou míli najdete na www.runczech.com.

…………………………………………………….

· RunCzech pořádá běžecké akce v několika městech napříč Českou republikou, spolupořádá závody také v Německu a Turecku.

· S projektem Napoli Running pořádá tři běžecké závody v Itálii.

· Prague International Marathon spol. s.r.o. (“PIM”) byl založen v roce 1995 Carlem Capalbem, prezidentem organizačního výboru. Cílem bylo zorganizovat v Praze mezinárodní maraton na světové úrovni.

· Za celou historii se RunCzech akcí zúčastnilo téměř 1,3 milionu běžců. V roce 2019 jsme na Prague International přivítali miliontého běžce.

· ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL je náš způsob, jak v běžeckém světě přivítat opravdu každého.

· RunCzech běžecká liga a série Superhalfs motivují hobby běžce. Myšlenka na sérii půlmaratonů vznikla v Praze. Série dnes čítá šest závodů – Praha, Berlín, Lisabon, Kodaň, Cardiff a Valencie. Po uběhnutí všech šesti běžec získá unikátní medaili a titul SuperBěžec.

· Na podporu evropských elitních atletů vznikla EuroHeroes Challenge.

· RunCzech Racing podporuje mladé atlety, komunitní vazby a sportovní výkony. Osm světových rekordů a 150x na stupních vítězů.

· V roce 2021 RunCzech představil unikátní běžeckou novinku The Battle of the Teams. „Vyrovnaný týmový souboj profesionálních maratonců, rovnoměrné a spravedlivé rozdělení týmů podle osobních rekordů jednotlivých běžců, každý tým může zvítězit”.

· RunCzech si za svou historii připsal 10 světových rekordů.

· Pro ty nejmenší a školou povinné máme Bambini Run, rodinné běhy a Juniorský maraton.

· Na certifikovaných trasách můžete s FreeRun běhat bezpečně po celé České republice.

· V našem běžeckém centru Running Mall se můžete zúčastnit pravidelných běžeckých tréninků nebo si koupit nové běžecké vybavení v RunCzech Store.

Zdroj: RunCzech

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama