Předpěstování jako cesta k bohaté a zdravé úrodě. Jak na to?

Jaro se pomalu blíží a právě nyní je ideální čas pro předpěstování bylinek, zeleniny nebo okrasných rostlin. Zatímco u některých semínek je nezbytné, protože přímý výsev by nemusel být úspěšný, u dalších pomůže s růstem silných, zdravých a odolných sazenic, ale i větší úrodou. Jak si s tím poradit?

Zvolte vhodné místo

Klíčem k úspěšnému předpěstování je stabilní teplota, vlhkost a optimální množství světla. Vhodný může být parapet, balkon, pěstební stůl, ale také pařeniště nebo skleník. Parapet volte podle množství světla, nejlepší jsou orientované na východ až jih. Pokud neposkytne dostatek světla, bude nutit rostliny se za ním „vytahovat“. Výsledkem je pak dlouhý a tenký stonek, menší odolnost nebo neschopnost rostliny nést plody. Parapet by současně neměl být umístěn přímo nad topením. Nadměrné teplo povede k vysušování substrátu.

Vyberte kvalitní substrát

Pro předpěstování nepoužívejte obyčejnou zeminu, ale kvalitní substrát. Měl by být jemný, vzdušný a optimálně bohatý na živiny. Platí, že příliš je spíše na škodu. „Kořeny rostliny aktivně hledají živiny a rostou směrem k nim. Když žádné nenajdou, musí si rostlina vytvořit silnější kořenový systém, což je přesně to, co u mladých rostlin potřebujete,“ říká Petr Novák ze společnosti BAUHAUS. Ideálním řešením je zakoupení speciálního substrátu nebo sadbovacích tablet, se kterými se nejen snadno pracuje, ale umožňují také rychlejší zakořenění díky vhodnému poměru vzduchu v tabletě.

Dejte pozor na správný postup

Substrát umístěte do truhlíku, malého květináče nebo sadbovače s víkem. Mírně ho stlačte a následně navlhčete. Poté vložte semínka, přičemž je vysévejte tak, aby měla dostatek prostoru, tedy 1 až 2 centimetry od sebe. Následně je překryjte vrstvou substrátu. Pro sadbu můžete využít taktéž praktické rašelinové květináče. Až rostliny vyrostou do požadované velikosti, nemusíte je z květináčů vyjímat, ale zasadíte je přímo v nich do půdy. Rostliny skrze tyto květináče snadno prokoření a mohou dále neomezeně růst. Materiál se časem rozpadne a biologicky rozloží.

Světlo nebo tma?

Každá rostlina vyžaduje pro klíčení jiné množství světla, vždy se proto řiďte pokyny na obalu. Semínka rajčat nebo mrkve jsou malá a zvládnou uložit jen malé množství energie a bez světla nevyklíčí, proto je stačí do zeminy jen zlehka zatlačit. U jiných je potřeba umístění hlouběji. „Semena dýně, okurky, lilku nebo cukety jsou větší a těžší a mají tak více energie ke klíčení. Tyto semena proto světlo tolik nepotřebují a můžete je bez obav zahrnout zeminou. Vysazujte je dvakrát hlouběji, než je výška semena,“ doplňuje Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.

Zdroj: BAUHAUS

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama