Proč nás fascinuje zlato?

Zlato znamená moc. Už od úsvitu věků pohání celé lidstvo. Odhalte fascinující a zároveň děsivou historii vzácného kovu, který vyvolává neukojitelné touhy a krvavé střety. Krása zlata je zhoubná. Chamtivost po zlatě odjakživa vedla k bezohlednému zabíjení, ničení celých civilizací a kultur, ale i organizování sebevražedných výprav. A dodnes trvá. Zlato zůstává jedinou spolehlivou měnou v časech krize, vyrábějí se z něho velice žádané šperky a jeho cena neustále stoupá. Co je důvodem tak nesmírné a neodolatelné touhy po zlatě, kvůli které zůstává celý svět v neustálém napětí? Odhalte tajemství tohoto drahého kovu a prozkoumejte geologické, kulturní, politické a ekonomické souvislosti zlata. Dopřejte si blyštivé potěšení na Prima ZOOM.

Zlaté úterky na Prima ZOOM:

21. 11. 20.00 Touha po zlatě (1. část)

28. 11. 20.00 Touha po zlatě (2. část)

Touha po zlatě (reprízy v pátek 24. 11. a 1. 12. v 9.10)

Zlato, jehož chemická značka je Au, patří mezi chemicky odolné, velmi dobře tepelně i elektricky vodivé prvky, ale jedná se o poměrně měkký drahý kov. Už od dávnověku je používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako platidlo. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí. Zlato je mimořádně trvanlivé a odolné vůči povětrnostním i chemickým vlivům. Vznik zlata je spojen v menší míře s explozí supernov a ve větší pak s kolizí neutronových hvězd. Tyto kosmické procesy poskytují dostatečné množství energie k tomu, aby se protony a neutrony mohly sloučit do podoby těžkého atomu zlata.

Do roku 2014 bylo vytěženo přibližně 175 000 tun zlata, což by představovalo krychli o hraně cca 21 m. Celkové světové zásoby zlata se pak odhadují na 50 tisíc tun. Jeho největším vlastníkem jsou Spojené státy americké, které mají celkem 8 133 tun zlata. Více než polovinu mají uloženu v kentuckém Fort Knoxu, zbytek se nachází ve West Pointu a Denveru. V Česku se nacházejí zlatonosné žíly ve středních Čechách, v místech jako např. Jílové u Prahy, Roudný, Veselý kopec u Mokrska, okolí Rožmitálu, v Jeseníkách (Zlaté Hory) a v okolí Kašperských Hor. Vzhledem ke snaze zahraničních firem o průmyslovou těžbu zlata v České republice vzniklo v roce 1996 sdružení Čechy nad zlato, které sdružuje převážně města a obce z potenciálně ohrožených lokalit.

Zdroj: TV Prima

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama