Od středy do soboty se rozehraje tradiční a prestižní domácí mistrovství ve squashi. Poprvé v době, kdy se tento dynamický raketový sport stal členem olympijských sportů. Premiéru bude mít v Los Angeles v roce 2028. Pro řadu hráčů se OH staly velkým impulsem v jejich kariérách. Domácí elita bude k vidění na skleněném kurtu v Galerii Harfa. „Určitě máme na to, abychom měli své zástupce na olympijských hrách. Půjde o squashisty, kteří se představí na letošním republikovém turnaji,“ prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe. Titul budou obhajovat Jakub Solnický a Olga Kolářová, po mateřské dovolené se vrací Anna Serme. Šampionát bude k vidění na iVysílání ČT sport. Skleněný kurt bude navíc v neděli 10. března k dispozici pro veřejnost.
Český squash zaznamenává v poslední době skvělé zprávy. V říjnu minulého roku potvrdil MOV tento raketový sport v „krychli“ do rodiny olympijských sportů jako zcela nový individuální sport. Premiéru bude mít v Los Angeles za čtyři roky. Zatím není známý postupový klíč, ale zcela určitě se otvírají zajímavé možnosti po mladou a současnou generaci českých reprezentantů. „Poté co jsem se dozvěděl, že se squash stal olympijským sportem, tak jsem prožíval euforii. Beru to jako velkou zodpovědnost a uvědomuji si, že mám z Česka jednu z největších šancí,“ neskrývá Viktor Byrtus. Ke splnění snu musí mít vytvořeny podmínky. Proto vítá, že se stal členem Olympu a bude mít přístup do sportovišť resortu Ministerstva vnitra. „Dostal jsem se mezi profesionály, kteří mají olympiádu dlouhodobě jako svou prioritu. Mám možnost posunout se v kariéře. Ze všeho jsem teď nadšený,“ zakončuje Byrtus.
Podobné podmínky bude mít také Anna Serme, které v době konání olympiády v Los Angeles bude 37 let. „Účast na olympiádě byla dlouhodobým snem všech squashistů. Až teď nás do programu zařadili a já se nechci dopředu vzdávat,“ sděluje. „Národní trenér nominoval také mě, což mě překvapilo i potěšilo. Ještě mě neházejí do starého železa,“ zakončuje s úsměvem česká squashová jednička, která krátce před porodem figurovala na 38. příčce světa, osm měsíců po něm ji najdeme na 85. pozici. Pomohl jí k tomu „zmražený žebříček“. Na turnaje vyrazila poprvé v lednu, zatím hlavně s cílem zlepšovat se. „Hrála jsem s holkami z top 50, během každého utkání dělala pokroky. Jela jsem si pro body. Už jenom účast na turnajích mi do budoucna pomohla,“ doplňuje.
Pokud bude postupový formát podobný tomu jako například v badmintonu nebo ve stolním tenise, tak půjde o redukovaný žebříček. V něm se tak zúží možnosti několika reprezentantů ze zemí Egypta nebo Velké Británie, které dlouhodobě squash ovládají. „Určitě si na postup na Hry věříme, v Evropě patříme dlouhodobě k předním zemím. Velká konkurence naroste ale v USA nebo pak v Jižní Americe, kde se stává squash čím dál populárnějším sportem,“ prohlásil Tomáš Cvikl ze squashové asociace. Ta koncem minulého roku oslovovala historické deváté místo na mistrovství světa mužských týmů v Novém Zélandu. Čeští reprezentanti navíc pravidelně vyhrávají mezinárodní turnaje nebo se dostávají do finále.
Například poslední triumf zaznamenal Jakub Solnický v polské Poznani a připsal si tak třetí titul na mezinárodním okruhu PSA. „Řadím to ale pod mé tituly z domácího šampionátu nebo pod moji výhru v Paříži,“ dodal Solnický, který je považován za jednoho z největších favoritů letošního domácího šampionátu. „Myslím, že je nás čtyři až pět kluků, kteří mohou myslet na titul a jsme velice vyrovnaní.“
Prvním nasazeným je Martin Švec, jenž drží na světovém žebříčku 75. místo a je nejvýše z českých hráčů. Druhým nasazeným je Byrtus, o kterém se dlouhodobě hovořilo jako o velkém talentu domácího squashe. Nyní už je z něho favorit na titul. „Předloni jsem skončil třetí, loni pátý a letos bych chtěl vystoupat úplně nejvýše,“ dodal Byrtus. Ve hře je rovněž Daniel Mekbib, čtyřnásobný domácí šampion, který letos získal v Brně svůj sedmý titul na okruhu PSA.
Velmi zajímá je situace mezi ženami, kdy se očekává bitva mezi Anna Serme, Olgou Kolářovou nebo například Karolínou Šrámkovou, která se dostala v loňském roce do finále. Vysoko pomýšlí také Michala Čepová – vítězka nedávného Brno Open. Právě Kolářová zůstane mezi nenasazenými, protože neodehrála určitý počet turnajů. První kolo mistrovství tak může teoreticky ozdobit duel dvou posledních šampionek. „Olgu si nikdo z nasazených nepřeje, je to černý kůň soutěže. Na druhou stranu by se svět nezbořil, už mám čtyři tituly. Hrála bych v pohodě a těšila se ze zápasu s kvalitní soupeřkou,“ vysvětluje Serme.
Kurt se otevře veřejnosti
Mistrovství se bude pořádat na skleněném kurtu, konkrétně v jednom z nejnovějších modelů za šest milionů korun. Je složený z 26 skleněných panelů a samotná instalace trvá více než 28 hodin. Celková hodnota je v řádech 6 milionů korun. Tento sportovní klenot se poprvé otevře naplno veřejnosti. V neděli 10. března si ho mohou vyzkoušet sportovní nadšenci. Stačí, když napíšou na mail recepce@galerieharfa.cz do 8. března a dají vědět, kdy by mohli přijít. Každá dvojice nebo skupinka bude mít vyčleněno 20 minut.
„Recepční z Galerie Harfa dá každému zájemci vědět, kdy jsou volné termíny a budeme se snažit všem vyjít vstříc. Samozřejmě, kdo napíše dřív, bude mít přednost,“ upozornil Tomáš Fořter, hlavní pořadatel republikového šampionátu ve squashi. Časový blok pro veřejnost je určen od 9 do 18 hodin. „U kurtu bude vždy někdo z pořadatelů, který veřejnosti případně zapůjčí rakety. Samozřejmě je vhodnější, aby hráči přišli se svými nástroji a pak rozhodně se světlou podrážkou na botách. Všem hráčům zapůjčíme bílý míček, se kterým se na skle obvykle hraje,“ doplňuje Fořter.
MČR 2024 ve squashi (Galerie Harfa, Hector, SB Centrum)
Pátek 8.3.2024 semifinálové zápasy od 17:00
Sobota 9.3.2024 finálové zápasy od 18:00
Vítězové MČR
2023: Olga Kolářová/Jakub Solnický
2022: Anna Serme/Jakub Solnický
2021: Anna Serme/Daniel Mekbib
2020: Anna Serme/Daniel Mekbib
2019: Olga Kolářová/Daniel Mekbib
2018: Anna Serme/Daniel Mekbib
Zdroj: Česká asociace squashe