Rytmus představil titulní skladbu k thrilleru VÁLKA POLICAJTŮ

Akční thriller VÁLKA POLICAJTŮ vstoupí do kin už 22. února. Uvidíte v něm jedinečné herecké výkony, a to i rapera Patrika Rytmuse Vrbovského, který ve filmu ztvární hlavní zápornou postavu. Vytvořil také titulní skladbu k filmu, která nese jméno jeho postavy – Berci.

„90. roky byly smutné, nikdy znovu,“ rapuje ve své nové skladbě Rytmus. Song Berci se stal titulním k akčnímu thrilleru Válka policajtů. Rytmus v něm podává své osobní svědectví o 90. letech na Slovensku, což je právě období, ve kterém se odehrává film. “Byl jsem při tom, když padla opona a nastal chaos, první drogy, Rusové, Albánci, mafie a žádná znalost, korupce na denní bázi, do karet jen hrálo, únosy a vraždění, nikdo nechápal, co se tady stalo,” vykresluje dění na Slovensku a ve skladbě dále dodává, “Ztracení kluci měli v té době jen jeden cíl – jak se dostat do mafie a splnit si sen.”

Rytmus si ve filmu zahrál právě mafiánského bosse, který se na východ přestěhoval z Bratislavy, aby si podmanil dění na východě Slovenska, kde bylo v té době, zdá se, možné téměř všechno. Postavu ve své knize Hněv, která se stala předlohou k filmu, vytvořil spisovatel a scenárista filmu Arpád Soltész, který se k jeho obsazení vyjádřil takto: „Rytmus určitě není ten mafiánský boss, kterého jsem já psal. Na druhé straně Rytmus určitě je mafiánský boss. Má tu vlastnost, že když vejde do prostoru, tak si ho všichni všimnou, i kdyby právě stáli zády.”

První reakce Rytmusových fanoušků na nový song jsou výborné. Videoklip přináší také nové záběry z filmu, poodhalí dialogy a odkryje nové scénky.

Podívejte se na videoklip 

Akční thriller Válka policajtů přináší příběh inspirovaný skutečnými událostmi z 90. let na východě Slovenska. Událostem kralovala mafie, která byla velmi úzce propojena nejen na policii, ale i na slovenskou tajnou službu SIS. Natáčelo se v Košicích, Spišské Nové Vsi, Žehře, Popradu, Selské Dubové, Turni nad Bodvou, Hostovce a v Banské Štiavnici. Z východu pochází i přibližně 350 komparzistů, kteří si ve filmu zahráli, často dokonce role jim vlastní, například maskované policisty si zahráli reální maskovaní policisté. Film vznikl jako samostatná režisérská prvotina producenta a režiséra Rudolfa Biermanna během 33 filmovacích dnů. Přináší informace o moderní slovenské historii, na kterou bychom nejen podle tvůrců, ale také podle herců neměli zapomínat. „Mrazí mě představa, že Válka policajtů byla natočena podle skutečných událostí,“ řekl Rytmus, „Ale myslím si, že život v 90. letech takový byl. Nejhorší na tom ale je to, jak je tomu dnes, protože si myslím, že velký rozdíl není.”

Podobně to vnímá také Ady Hajdu, který ve filmu ztvárnil SISkára.  Takto se tato republika nastavila a pořád to pokračuje, není tomu konec,“ myslí si, „Republiku převzali bývalí komunisté, Stbáci, SISkáři a, naneštěstí, neumíme se toho zbavit. Události, které se tehdy děly, mafie, která byla v ulicích, přešla do parlamentu a na soudcovské posty a řídila tento stát, byť už v kravatách. Proto si to je třeba připomínat, abychom nezapomněli, z čeho jsme vzešli a kam se už nechceme vrátit.”

Hlavní postavu ve filmu hraje herec Alexander Bárta, který 90. léta strávil právě v rodných Košicích. Jeho policejního partnera si zahrál Juraj Loj a partnerku Anežka Petrová. Kromě nich diváci ve filmu uvidí také Roba Jakaba, Mariána Mitaše, Broňu Kováčikovou, Petru Dubayovou, Jakuba Štáfka, Jakuba Rybárika, Barboru Švidraňovou, Annamáriu Janekovou, Dušana Cinkotu a další.

Film v českých kinech uvede distribuční společnost CinemArt už 22. února.

Válka policajtů

Kapitán Miki Miko se zručně pohybuje na hraně zákona v divokém prostředí východoslovenského podsvětí, kde v křehké symbióze a kryté tajnými dohodami se státní zpravodajskou službou žijí lokální mafiánské gangy, podnikatelé a místní policie. A ta je štědře odměňována za přivírání očí před zločiny.

David proti Goliášovi. Tak by se dal popsat boj, který vede kapitán Miky Miko (Alexander Bárta), samotářský policejní operativec. Miko nikomu nevěří, aby ho nemohl nikdo zradit, ale když mu je přidělen systému “neposlušný” partner Igor Molnár (Juraj Loj), zjistí, že si jsou v mnohém podobní. Oba jsou součástí mechanismu, který chtějí změnit, protože je už nebaví chytat zločince, kteří budou i s usvědčujícími důkazy druhý den propuštění. Reakce ohroženého systému však na sebe nenechá dlouho čekat a spustí se sled tragických událostí. Říká se, že pomsta je nejlepší motivací, i když prohra někdy může znamenat jistou smrt.

Režie: Rudolf Biermann

Scénář: Árpád Soltész

Kamera: Martin Štrba

Dramaturgie: Peter Nagy

Zvuk: Richard Fulek

Kostýmní výtvarnice: Katarína Štrbová-Bieliková

Architekt: Peter Čanecký

Hudba: Vladimír Martinka

Střih: Ondrej Azor

Masky: Juraj Steiner, Martin Blizniak

Hrají: Alexander Bárta, Juraj Loj, Róbert Jakab, Patrik Vrbovský, Jakub Štáfek, Marián Mitaš, Jakub Rybárik, Ady Hajdu, Petra Dubayová, Bronislava Kováčiková, Martin Nikodým, Matej Marušin, Barbora Švidraňová, Anežka Petrová, Annamária Janeková, Jevgeni Libezňuk, Branislav Bystriansky, Erik Ollé

Studio: InFilm, CinemArt

Film podpořil: Audiovizuálny fond

Distributor: CinemArt

Premiéra: 22. 2. 2024

Žánr: akční thriller / drama

Minutáž: 150 minut

Formát: 2D DCP, zvuk 5.1

Přístupnost: mládeži do 15 let nepřístupný

Zdroj: CinemArt

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama