Titul, postup a tři zlata. Softbalista Osička vyhlíží sezonu snů

Běžného smrtelníka by tak nabitý program děsil, Jakub Osička zůstává nad věcí. Posuďte sami… V dubnu bude zahájena extraliga, do které zasáhne poprvé nejen jako hráč, ale i trenér. V pondělí 10. června na něj čekají státnice, dva dny poté se přesune do Mexika, kde národní tým zabojuje o mistrovství světa. Pak nabere kurz USA, aby dva měsíce nastupoval v nejprestižnější softbalové soutěži světa. Poté se vrátí a zúčastní se s Locos Břeclav evropského poháru a už tu bude play-off extraligy a rozuzlení tajenky, zda jeho celek obhájí titul. „Hlava se mi netočí. Kromě státnic je všechno hodně podobné, jako v posledních dvou letech,“ usměje se Osička, jeden z nejlepších nadhazovačů současnosti.

Jakub Osicka

To jsme ještě nezmínili, že se právě vrátil z Floridy, kde si vyzkoušel souhru s jeho letními chlebodárci New York Gremlins. „Šlo o takové oťukávání. Dohromady jsem tam byl týden a z toho jsme čtyři dny hráli,“ vypravuje Osička. Do zámoří letos vyrazí potřetí, což je pro softbalistu skvělý údaj v životopisu, ale materiálně to pro něj nic neznamená. „Klub nám zaplatí letenky, ubytování a jídlo. Starají se o nás ale skvěle a sportovně se to nedá vůbec srovnat,“ říká nadhazovač. Vedle top hráčů planety se naučil o softbale jinak přemýšlet. „Na nejvyšší úrovni už nenajdete rozdíly v technice, síle nebo rychlosti, jen v hlavě. Třeba na pálce musíte vytušit, co vám nadhazovač hodí, umět vybrat správný balonek,“ vypočítává.

V Orlandu se Gremlins dařilo. Prošli až do finále, v němž podlehli Hill United Chiefs. Z prvenství se tak radoval jiný skvělý český nadhazovač Michal Holobrádek. „Jsme si asi souzení. Narodili jsme se ve stejném městě, co nám zbývá,“ přemítá Osička. O špičkování těchto dvou reprezentantů se vyprávějí legendy. „Michal je výborný softbalista, ale občas mu někdo musí říct, že není, aby nezpychl. Jde jen o takové popichování,“ vysvětluje s dovětkem, že orlandská výhra Holobrádkovi vítr do plachet nevnese. „On teď bude říkat, že nás porazili a já mu odpovím, že stejně nehrál. Takže nás rozhodně neporazil,“ podtrhává.

Osicka 

Ke společným setkáním budou mít nyní rodáci z Břeclavi mnoho příležitostí. Tamní Locos totiž zahájili přípravu. Po mnoha letech u mužstva není trenér Dušan Borbély, a tak se Osičkova role zdvojnásobí. „Dušan se chce věnovat rodině. S Martinem Magulou jsme to vzali za něj. Nahradit ho nepůjde. Týmu ovšem vtiskl natolik silnou herní tvář, že už nebudeme mít co trénovat,“ líčí Osička. Kuráž musí mít pořádnou, v 21 letech se ujímá družstva, které se v posledních dvou ročnících radovalo z titulu. „Kluci nás berou. Hrajeme spolu odmalička. Dokonale se známe a jsme jedna parta. Neočekáváme žádný problém,“ zdůrazňuje a v lehkém tónu doplňuje: „Teď chceme nějakou dobu vyhrávat. Nejlépe tak deset let. Pak uvidíme.“

V úspěchy věří Osička na všech frontách. „Chci získat titul bakaláře, s kluby tři zlata a vybojovat s reprezentací postup na mistrovství světa. Víc se toho za rok vyhrát nedá,“ zakončuje s klidem pokerového hráče elitní český softbalista.

Foto: Adam Mičo a Jan Beneš

Zdroj: Czech softbal

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama