Více než polovina Čechů nemá ještě nakoupené dárky. Co poletí v prosinci nejvíc?

Největší nákupní horečka právě začala, protože Češi nemají ještě nakoupeno na Vánoce. Tedy aspoň více než polovina z nich. Potvrdil to průzkum, který realizovala mezi tisíci svými zákazníky v posledních listopadových dnech společnost CZC. Výsledky ukázaly, že mezi dárky bude letos hodně elektroniky, nejčastěji pak mobilní telefony, chytré hodinky, sluchátka a herní příslušenství.

Přes 40 % Čechů nakupuje letos většinu dárků na Vánoce až v první polovině prosince a dalších 11 % bude vybírat až v posledním týdnu či deseti dnech. To a mnohem víc o letošních vánočních nákupech odhalil průzkum CZC, dvojky na českém trhu s elektronikou. Největší část respondentů spadala do věkové kategorie 40 až 50 let (27 %), přibližně 19 % pak bylo mezi 50 a 60 lety a zároveň v rozmezí 30 až 40 let, 14 % odpovědí přišlo od zákazníků mezi 20 a 30 lety a zbytek byl ještě mladší.

Přestože Vánoce jsou již za necelé čtyři týdny, 45 % dotázaných uvedlo, že o konkrétní podobě dárků pro své nejbližší nemá ještě představu a mezi nabídkami obchodníků hledají, co je zaujme. To reálně znamená, že s ubývajícím časem během prosince vzrůstá pravděpodobnost impulzivních nákupů v atraktivních akcích. Jen přibližně 18 % ví předem, co přesně koupit, 37 % má představu o druhu dárku, ale konkrétní věc nebo značku vybírá podle momentální nabídky.

Není akce jako akce

„Na jednotlivých obchodnících nyní je, jaké akční nabídky připraví, protože 60 % všech dotázaných jasně uvedlo, že dárky vybírá a nakupuje převážně ve speciálních předvánočních nabídkách. Po vyhodnocení našeho celolistopadového Black Friday je naprosto zřejmé, že velká část zákazníků zkoumá férovost slev jednotlivých akcí. Je to vidět z velkého množství lidí, kteří si před nákupem rozklikli náhled na transparentní historický vývoj ceny vybraného zboží, který máme k dispozici na stránce každého produktu pod jeho cenovkou,“ zdůrazňuje Tomáš Urban, obchodní ředitel CZC.

Jedním z nejčastějších dárků bude elektronika

Ne že by pod vánočním stromkem byla jen elektronika, nicméně 67 % dotázaných se vyjádřilo tak, že mezi dárky, které pořizují pro své nejbližší, letos bude. 26 % dotázaných v tomto ohledu ještě neví a jen 7 % Čechů má jasno, že elektroniku dávat nejbližším nebudou. Přes 37 % utratí dokonce za elektroniku víc než polovinu svého celého rozpočtu na dárky (35 % dotázaných na tuto otázku nedokázalo ještě odpovědět).

Letošní Vánoce budou hrát prim chytré hodinky, sluchátka a herní příslušenství

Mezi jakými produktovými kategoriemi vybírají ti, kdo už vědí, že budou obdarovávat své nejbližší elektronikou? „Nejčastěji uvedli zákazníci mobilní telefony a chytré hodinky. Konkrétně u dárků nakupovaných pro ženu vedou hodinky, následují je těsně telefony a s větším odstupem sluchátka. V kategorii dárků pro muže se pak dělí o první tři místa mobilní telefony, herní příslušenství, sluchátka (chytré hodinky jsou v těsném závěsu). Samostatnou kategorií jsou dárky pro děti a dospívající, tady je pořadí následující: sluchátka, herní příslušenství, mobilní telefony, hry pro PC nebo konzoli a chytré hodinky,“ konstatuje Urban.

Jak Češi nakupují nejraději a kolik za Vánoce utratí

Zajímavý je i způsob nákupu, který Češi preferují. Více než polovina respondentů dává při nákupu dárků přednost online objednávce i s dopravou domů nebo do blízkého místa. 38 % dotázaných objednává online, ale objednávku si dojdou vyzvednout osobně do prodejny. Jen 11 % uvedlo, že preferuje kompletní nákup v kamenné prodejně bez předchozího objednání.

Kolik peněz podle průzkumu letos Češi utratí? Čtvrtina respondentů počítá s tím, že by se chtěla vejít do 5 tisíc korun. Největší část (32 %) uvedla, že je dárky na Vánoce pro nejbližší vyjdou pravděpodobně na 5 až 10 tisíc. Dalších cca 19 % je připraveno utratit mezi 10 a 15 tisíci korunami a shodně přibližně 12 % Čechů vloží do dárků mezi 15 a 20 tisíci či ještě více.

„V některých ohledech nás výsledky průzkumu překvapily, například mezi dárky pro děti jsme očekávali větší důraz na tablety či herní konzole. Obě tyto kategorie označila shodně jen asi 5 % oslovených. V každém případě děkujeme našim zákazníkům, že se s námi podělili o své nákupní preference, kterým přizpůsobíme i letošní vánoční nabídku,“ uzavírá Tomáš Urban z CZC..

Zdroj: CZC

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama