Vyprodaný 1/2Maraton Praha ovládl v rekordním čase Keňan Sawe! Z Čechů brali vítězství Vebr a Hrochová

Běžecká sezona začala epicky! Vyprodaný 1/2Maraton Praha suverénně vyhrál Keňan Sabastian Kimaru Sawe, který o 23 vteřin vylepšil rekord závodu. Čas 58 minut a 24 sekund je pro něj nové osobní maximum, v historických tabulkách jde o dvanáctý nejrychlejší půlmaraton a nejlepší letošní výkon. Mezi ženami vyhrála Etiopanka Gete Alemayechu Teklemichael, nejrychlejším českým běžcem byl v cíli Patrik Vebr a nejlepší českou vytrvalkyní Tereza Hrochová. Pražský půlmaraton je součástí prestižního evropského seriálu SuperHalfs a je oceněn známkou kvality Elite Světové atletiky. Díky více než 15 tisícům startujících se stal největší sportovní masovou akcí v Česku a jednou z největších událostí ve střední Evropě.

Jubilejní 30. sezona běžeckých seriálů RunCzech nemohla začít lépe. Praha patřila běžcům – ještě dvacet minut od startu elitních závodníků se stále rozbíhaly davy lidí. Zájem o první letošní závod byl rekordní. Největším hrdinou se stal Keňan Sawe, úřadující mistr světa na půlmaratonské trati, jehož tempo neudrželi ani vodiči po pěti kilometrech. Kolem desátého kilometru už běžel zcela osamocen a drtivě zvítězil. Potvrdil tak úžasnou formu, vždyť z osmi půlmaratonů, kterých se zúčastnil, jich vyhrál šest. Jeho krajan Geofry Kipchumba byl pomalejší o minutu a 37 sekund.

„Jsem absolutně šťastný, že se mi povedlo dosáhnout mého osobního rekordu a rekord závodu. Běželo se mi skvěle, trať byla rychlá a příjemná. Fanoušci mě hnali dopředu, neměl jsem žádnou krizi,“ pochvaloval si v cíli Sawe, který před půlmaratonem trénoval pravidelně několik dní v parcích ve Stromovce nebo na Letné. „Praha je nádherné město. Líbilo se mi už při tréninku, ale dneska mě krása města dostala kompletně.“

Teplé počasí bylo komplikací

Tisíce účastníků zaskočily vysoké teploty, na trati bylo až 26 stupňů. To způsobilo komplikace také pro české elitní běžce. „Mám raději závody, které jsou chladnější, nesedlo mi to. Bylo to náročné, od začátku jsem se trápil. I když jsem byl připravený z tréninkové přípravy v Keni, tak to bylo těžké,“ prohlásil Patrik Vebr. Nejlepší domácí závodník sváděl souboj opět s Jiřím Homoláčem. „Běželi jsme spolu od startu, až po nějakém čtrnáctém kilometru trochu zpomalil a já se vyvezl s jinými kluky. Bylo to ale těžké.“ V cíli měl na Homoláče náskok v podobě 16 vteřin.

Podmínky překvapily také Terezu Hrochovou, která šla do 1/2Maratonu Praha z plného tréninku, který absolvovala na horách. „Tam ještě právě občas sněžilo, takže to pro mě byl velký teplotní šok. Někdy na začátku mě začalo bolet břicho a až ve druhé půlce to povolilo. Začátek mě kvůli počasí celkem dost sejmul, srovnala jsem se až ve druhé polovině,“ dodala olympionička Hrochová, která časem 1:14:19 zaostala o více než dvě minuty za osobním rekordem.

Pražský půlmaraton poprvé startoval na Bubenském nábřeží vedle populární lávky HolKa u Holešovické tržnice. A závodníci si změnu pochvalovali. „Hodně se mi to líbilo, na trati bylo méně kostek a celkově se lépe rozložila co se týče větru. V závěru jsme měli vítr trochu v zádech, takže to pomohlo,“ dodal Vebr.

Slunečné počasí zároveň vylákalo hodně fanoušků k trati. Celkově se 1/2Maratonu Praha účastnilo přes 15 tisíc lidí, z toho kolem 9 tisíc přijelo ze zahraničí. Jedním z důvodů je fakt, že pražský závod je součástí prestižního seriálu evropských půlmaratonů SuperHalfs. „Myšlenka na tento evropský seriál vznikla právě v Praze a letošní závod je potvrzení, že se jedná o skvělý a přínosný projekt. Mnoho turistů se zde ubytovalo, takže se povedlo rozhýbat také místní ekonomiku, zejména v hotelech, restauracích nebo v obchodech. I takové jsou přínosy těchto sportovních akcí,“ prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Závod slavnostně odstartoval a předal ceny vítězům Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy. Atmosféru si pochvaloval také předseda senátu Miloš Vystrčil, který se aktivně účastnil: „Trochu jsem přepálil začátek a pak jsem se docela trápil, ale i tak to bylo úžasné. Je fantastické, že se závodu letos účastnilo tolik lidí, že kvůli tomu muselo být změněno i místo startu. Je moc dobře, že se lidé hýbou, a je skvělé, když to není jen dnes a když se pohyb stane běžnou součástí jejich života.“ Začátkem května se v Praze uskuteční tradiční maraton.

Zdroj: RunCzech

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama