Začíná softbalová extraliga! Loňské šampioni z Břeclavi povede trenérské duo z hráčů, titul chtějí Ledenice, Chomutov nebo pražské týmy

O víkendu startuje softbalová extraliga mužů, ve které jsou největšími favority hráči Locos Břeclav. Z týmu loňských šampionů odešli trenéři Dušan Borbély a Tomáše Křivánek, trénovat se budou softbalisté sami – konkrétně elitní nadhazovač Jakub Osička a polař Martin Magula. Na nejvyšší příčky pomýšlejí také Žraloci Ledenice, Beavers Chomutov nebo Spectrum Praha. Celkem se extraligy účastní osm týmů. V základní části, která potrvá až do září, se utkají každý s každým dvakrát doma a dvakrát venku. Šest nejlepších pak postoupí do play-off a bojů o medaile.

Ledenice

Po mnoha letech z Locos Břeclav odchází zkušení trenéři, a tak se role Jakuba Osičky zdvojnásobí. Kromě nadhozu bude tým také koučovat. „Dušan se chce věnovat rodině. S Martinem Magulou jsme to vzali za něj. Nahradit ho nepůjde. Týmu ovšem vtiskl natolik silnou herní tvář, že už nebudeme mít co trénovat,“ tvrdil Osička, který se ve 21 letech ujímá družstva, které se v posledních dvou ročnících radovalo z titulu. „Teď chceme nějakou dobu vyhrávat. Nejlépe tak deset let. Pak uvidíme,“ dodal s úsměvem.

Břeclavští softbalisté jsou velkou hrozbou pro všechny týmy, a to díky nadhazovačskému tandemu. Vždyť Osička společně s Michalem Holobrádkem předvedli vloni 261 strikeoutů. Oba navíc hrají také v USA, kam odletí na léto za místními turnaji a soutěžemi. Locos budou letos obhajovat také triumf ze SuperCupu, nejprestižnějšího evropského turnaje.

Konkurovat jim chtějí také hráči z Chomutova, tradiční softbalová bašta je už posledních několik let bez medaile. „Chceme vyhrát, není tam nic mezi tím. To, že se nám v posledních sezonách tolik nedařilo, neznamená, že do toho nejdeme s chutí. Máme zdravé sebevědomí,“ dodal Jan Malý, který patří k hlavní ose společně s jeho bratrem.

Trénink bez jednoho oka

Právě Marek Malý je softbalovým univerzálem, jenž dokáže kvalitně nadhazovat a pálit. V minulé sezoně odpálil 31 hitů a předvedl 230 strikeoutů, tedy nejvíce z celé extraligy. Na dravé softbalové talenty sází v Ledenicích. Loňští finalisté se přes zimu připravovali pomocí zajímavých metod, například si při pálení zakrývali jedno oko nebo používali sluchátka do uší. „Věříme, že když omezíme jednu část mozku, tak v plném nastavení dokážeme pracovat o něco lépe. Uvidíme, jak nás to posune,“ prohlásil Viktor Chuchma ze Žraloků.

Jakub Osicka

Titul tým z Jižních Čech získal naposledy v roce 2021, vloni se dostal do finále. „Chceme si ho zahrát také letos. Ale nějak nahlas to neříkáme, že je to náš hlavní cíl. Uvidíme po základní části,“ dodal Chuchma, který hraje na třetí metě.

České týmy posilnily také letos o zahraniční hráče, například v pražském Tempu a u havlíčkobrodských Hrochů uvidíme hráče z Argentiny. Na soupisce Joudrs Praha nově figuruje Valdemar Terkelsen z Dánska. Pražské Spectrum získalo mosteckého reprezentanta Vojtěcha Buchnera. „Věříme si na finále. Bylo by fajn, kdyby se titul konečně vrátil do Prahy,“ prohlásil elitní pálkař ze Spectra Tomáš Klien, kterému schází 5 homerunů ke vstupu do českého Homerun Clubu pro hráče se 100 homeruny.

Softbalová extraliga 2024 – týmy

Beavers Chomutov

Hroši Havlíčkův Brod

Locos Břeclav

Painbusters Most

SK Joudrs Praha

Spectrum Praha

Tempo Praha

Žraloci Ledenice

Foto: Adam Mičo a ČSA

Zdroj: Czech softbal

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama