Už více než jedenáct let se Nadace Pražské děti stará o to, aby se děti na Praze 1 naučily plavat, bruslit, hrát tenis, beachvolejbal a squash, prostě hlavně sportovat. V loňském roce účast dětí na jednotlivých lekcích přesáhla 7300 a zorganizovalo se více jak 300 akcí. „Naše nadace tak přináší v podstatě jedinou možnost, jak dětem ze školek nebo z prvního stupně základních škol na Praze 1 zajistit pravidelný pohyb na skvělých sportovištích. V centru Prahy máme totiž prakticky jen dvě větší hřiště,“ prohlásil Martin Motl, předseda správní rady nadace. Tento projekt bude pokračovat také v dalším školním roce, kdy nadace bude ze svých prostředků umožňovat pro děti zcela zdarma sportování s profesionálními trenéry přímo na externích sportovištích. Ty nejmenší tam i bezplatně dopraví.
Situace s pohybovou gramotností a fyzickou zdatností u dětí se nelepší. A to ani po dvou letech od koronavirové pandemie. Na znepokojivý stav upozornila svým velkým průzkumem Česká školní inspekce a pravidelně na něj upozorňuje také Česká unie sportu. Z jejího nového průzkumu potvrdilo 67 % zástupců klubů, že v posledních dvou letech pozorují zhoršení fyzické kondice u dětí a mládeže. Zapojilo se do něho přes 2100 předsedů klubů a podle těch z pražských TJ/SK vnímá tento problém 61 % z nich.
Navíc situace na Praze 1 je velmi složitá, protože děti si nemohou skoro nikde zahrát fotbal nebo realizovat jiné pohybové aktivity. Školám a školkám, které nacházejí v historickém centru v památkové rezervaci, chybí větší tělocvičny a hřiště. Pokud si děti s rodiči chtějí zasportovat, nemají k tomu zde dostatečný prostor. „My ale potřebujeme vybudovat v dětech návyky na pohyb a tím poté na zdravý životní styl. Když si děti včas nevypěstují pozitivní emoční vazbu na sport, bude problém je k němu přesvědčit v mládežnickém věku,“ znepokojuje Martina Motla z Nadace Pražské děti, která spolupracuje s pěti základními a sedmi mateřskými školami na Praze 1.
Nadace financuje a poskytuje unikátní komplexní sportovní servis, který je pro děti z těchto škol a školek zcela zdarma. Rodiče dětí nic neplatí. Pro menší děti přijede ke škole nebo školce minibus a vezme je například do Beachclubu Strahov, kde se seznámí s plážovým volejbalem formou hry „pískování.“ Dále se mohou děti naučit plavat v Lázních AXA, bruslit na kluzišti Na Františku, zahrají si squash ve Squasclubu Strahov na interaktivním kurtu a zkusí si tenis na Hřišti v Masné.
„Jde nám o to, aby sportovaly všechny děti bez rozdílu, i ze sociálně slabších poměrů. Dopravujeme je na dostupná a velmi kvalitní sportoviště, kde se o ně postarají profesionální trenéři. Zájem je obrovský, když vypíšeme na webu volnou hodinu, tak je ihned zabraná. Kapacitu bychom zaplnili i pokud by byla daleko větší,“ prohlásila Dana Maršálková, ředitelka Nadace Pražské děti. „Spokojení jsou jak učitelé, tak hlavně děti a jejich rodiče.“
V minulém školním roce proběhlo celkem více než 300 akcí, podobný počet se očekává také v nastávajícím ročníku. Od září chystá nadace rozšířit sportování dětí formou kroužků i v odpoledních hodinách, tak aby nemusely sedět v družinách a věnovaly se raději pohybu na čerstvém vzduchu a v zimě také v hale.
O Nadaci Pražské děti
– Působí již od roku 1993 v oblasti péče o mimoškolní aktivity dětí školního a předškolního věku. V současné době je její hlavní náplní činnosti především organizování rozmanitých programů kulturních či sportovních pro děti ze základních škol a mateřských školek.
– Projekt nabízí dětem ze škol a školek z centra města sportovní vyžití, ve formě tzv. pískování, bruslení, tenisu a plavání nebo squashe.
– Nadace se také stará rovněž o děti z dětského domova.
– V neposlední řadě pravidelně více než 20 let organizuje charitativní sbírku pro dětskou onkologii a hematologii FN Motol, ve které se vybralo přes 7,5 milionů korun. Nadace Pražské děti každoročně organizuje adventní kulturní programy v rámci „mikulášské nadílky“, charitativního projektu „Ježíškova pošta“ a „Betlémské světlo“.