34. ročník festivalu rekordů a kuriozit • největší akce svého druhu na evropském kontinentě • VÝSLEDKOVÁ LISTINA

V průběhu 34. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů bylo do výsledkové listiny zapsáno či veřejnosti představeno 21 jednotlivých rekordů a výkonů.

Do Rekordmanské síně slávy byl v zastoupení svého vnuka Richarda uveden spisovatel Jaroslav Hašek, autor románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, který byl přeložen do největšího počtu jazyků – 58 (nejpřekládanější české literární dílo). Uděleny byly další výroční ceny Rekordman roku .

Festival, který začal 22. května akcí v pražské Valdštejnské zahradě (sídle Senátu), pokračoval 8 rekordy v rámci 5 tiskových konferencí v předfestivalovém týdnu a vyvrcholil hlavní akcí v pátek 7. června a v sobotu 8. června, se stal nejen přehlídkou toho nejlepšího ze světa rekordů za uplynulý rok, ale v řadě případů i inspirací pro příští rekordmany a příležitostí pro diváky – poučit se i pobavit na téma rekordů.

Akce, probíhající pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka a starosty Pelhřimova – města rekordů – Ladislava Meda, se zúčastnilo a navštívilo ji v součtu jednotlivých programových bloků několik tisíc diváků.

SOBOTA 8. června 2024

Nejvíc balíčků karet přetržených holýma rukama

Zdeněk Knedla, řečený Železný Zekon, z Bystřice pod Hostýnem dokázal za 3:15 min přetrhnout 12 balíčků tzv. mariášových karet, které byly nové, nepoužité a běžné velikosti (6,3 × 10 cm, tloušťka paklu 9 mm).

Smažení karikatur na rychlost

Lubomír Vaněk z Brna, výtvarník a rychlokarikaturista, vytvořil v čase 45:32 min osm karikatur osmi návštěvníků pelhřimovského festivalu rekordů (čtyři dvojice), vznikajících zcela originálním způsobem. Podobizny zúčastněných usmažil na pánvi, a to tak, že na rozpálenou pánev nalil těsto na palačinky, z něj po čase vytvaroval profil obličeje portrétované osoby, který dotvořil kečupem, pepřem, solí, kmínem, strouhaným a plátkovým sýrem, párky, korbáčiky, šunkou, sardelovou pastou… Jiné portréty pro změnu tvořil nasladko, tedy za použití cukru, marmelád, pikaa, kakaa…

Skládání hlavolamu uvnitř žárovky jednoruč

13letý David Urbánek z obce Valeč dokázal v čase 1:04,32 min jednoruč (mohl použít jen jednu ruku) složit hlavolam v žárovce o průměru 8 cm. Jednalo se o trojstranný dřevěný kříž složený z 6 hranolků o rozměrech 1,5 × 1,5 × 6 cm (různě tvarovaných). Rekordman skládal hlavolam pomocí kleští, které vlastnoručně zhotovil pro tento účel jeho dědeček Leopold Heneš.

Počin, který byl následně zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů Pelhřimov, byl vytvořen 8. června 2024 v rámci programu 34. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Dřepy na balančním válci na výdrž

Zdeněk Macháček z Ratají u Kroměříže dokázal udělat celkem 438 dřepů na balančním válci za 27:20 min. Z dřevěné desky, na které stál, během uvedené doby ani jednou nespadl. Deska měla rozměry 93,7 × 33,3 cm, kovový válec průměr 12 cm.

Dort s největším počtem svíček v demižonu

Leopold Heneš z Třebenic dokázal uvnitř 25litrového demižonu (výška 53 cm, užitková výška 37,5 cm, průměr 26–31 cm) poskládat z 1581 dřevěných částí dort se 100 svíčkami (každá svíčka měla průměr 8 mm a výšku cca 5 cm). Unikátní dort v demižonu byl zhotoven na počest stého výročí vysílání Českého rozhlasu Brno a jeho vznik rekordmanovi zabral cca 574 hodin. Vedle svíček dort obsahoval i číslo „100“ a po jeho obvodu se nacházel nápis „1. ZÁŘÍ 1924 – 2024 100 LET ČESKÝ ROZHLAS BRNO“, sestavený ze 135 miniaturních prvků.

Leopold Heneš na festivalu představil i další své dílo – unikátní dům v 10litrovém demižonu (výška 42 cm, užitková výška 28 cm), který je věrnou kopií reálného domu v měřítku 1 : 53,6. Dům stojí v demižonu na podložce o průměru 21 cm, jeho rozměry jsou 17 × 15 × 9,5 cm a rekordman jej vytvářel cca 515 hodin.

Točení 80 obručemi na těle na výdrž

Patrik Jandejsek z Letohradu udržel na svém těle 80 roztočených obručí HULA HOP po dobu 11,57 vteřiny.

Certifikát o vytvoření českého rekordu převzal Dalibor Kyzlink, který je nejdéle hráčem stolního hokeje:

Dalibor Kyzlink, sportovec z Brna, hraje stolní hokej (šprtec) od roku 1960, kdy stál u zrodu první oficiální soutěže, Stolní hokejové ligy Brno. Tato liga od začátku kopírovala kanadsko-americkou NHL a od roku 1964 také slavný Stanley Cup. Roku 1980 se začaly hrát první celorepublikové turnaje. V roce 1991 vznikla přičiněním pana Kyzlinka Československá unie hráčů stolního hokeje, která dodnes pořádá všechny celorepublikové soutěže, a v roce 1993 World Table Hockey Association, která řídí všechny mezinárodní soutěže v kategoriích stolního hokeje. Ze všech uvedených pramenů vyplývá, že za 65 let své kariéry se pan Dalibor Kyzlink zúčastnil 635 turnajů, na kterých odehrál 10 280 zápasů (5486 vítězných), přičemž vstřelil celkem 37 040 gólů. Rekordní počin byl do České databanky rekordů zaevidován v rámci programu 34. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů v sobotu 8. června 2024.

Největší znak florbalového oddílu

Tělovýchovná jednota Spartak Pelhřimov, z. s. – oddíl florbal – zadal v rámci oslav 25 let své činnosti výrobu banneru o rozměrech 22,55 × 6,40 m s plochou 134 m2, na kterém je graficky znázorněn znak oddílu. Rekordní počin byl do České databanky rekordů zapsán v domovské hale florbalistů Spartaku Pelhřimov, v tělocvičně ZŠ Osvobození, kde je banner instalován. Certifikát o vytvoření rekordu byl představitelům oddílu předán v sobotu 8. června 2024 v rámci programu 34. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů.

V sobotu 8. června 2024 byla v rámci programu festivalu do České databanky rekordů zaregistrována největší kolekce originálních autorských her:

Jiří Šebesta z Morávky je autorem kolekce 40 her a hracích stanovišť, které souhrnně nazývá Tajuplný svět podivuhodných her. Hry z tajuplného světa jsou vyrobeny z 55 druhů materiálů, které lze obecně označit za staré, použité či recyklovatelné. V průběhu 11 let vznikly hry, které využívají 46 typů herních mechanismů a které ke svému provozu nepotřebují jiný zdroj energie, než je ten lidský. Celá kolekce je autorem využívána jako originální a jedinečný doprovodný program, který byl např. v roce 2023 ozdobou 106 hromadných akcí, konaných na celém území ČR.

Hry si můžete prohlédnout na stránkách www.podivuhodnehry.cz.

V sobotu se v Pelhřimově návštěvníkům festivalu představil i nejzcestovalejší pes:

Fenka Corey je 6letá border kolie, která procestovala se svým páníčkem, Slávkem Králem, 28 evropských a asijských států. Společně autostopem najezdili přes 40 000 km. Jedna z jejich cest směřovala z Rumunska přes Řecko a většinu balkánských států zpět do ČR. Společně vyrazili také do Japonska přes Rusko a státy Střední Asie.

Autogramiáda na jednokolce

Petr Beny Beneš absolvoval jednu hodinu trvající autogramiádu, při které neslezl z jednokolky a podepsal se 64 návštěvníkům festivalu Pelhřimov – město rekordů. Po celou dobu se na jednokolce pohyboval na vymezené ploše 4 m2 na pelhřimovském náměstí.

Rychlostní srážení brokových nábojnic bičem

Ladislav Šín, zvaný Gin, mistr honáckého biče, dokázal za 6,43 vteřiny trefit bičem dlouhým 3,30 m 10 stojících nábojnic 7 cm dlouhých (průměr 18 mm) umístěných 15 cm od sebe. Nábojnice stály na trámu s délkou 2,5 m položeném na stojanech ve výšce 90 cm. Cíle musely být trefovány postupně z předem určené strany. Rekordman potřeboval nejmenší možný počet, tedy 10 ran (prásknutí).

Nejvíce lidí hrajících na PET lahve

Hodonínské mažoretky pod vedením Markéty Raškové předvedly na skladbu Cotton Eye Joe od kapely Rednex sestavu, při které je doprovodilo bubnováním na PET lahve 271 návštěvníků festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Balancování na jedné ruce na sklenici umístěné na dvou židlích a stole

Michal Mudrák vydržel po dobu 1:12,41 min unikátním způsobem balancovat hlavou dolů na jedné ruce: Rukou se vzpíral o dřevěné víčko umístěné na klasické 3litrové zavařovací sklenici, jež byla postavená na desce umístěné na židli usazené vzhůru nohama na druhé židli, která stála na stole. Celková výška této sestavy činila 216 cm.

SÉRIE 5 tiskových konferencí v 5 dnech – 3.-7. 6.

Největší kolekce unikátních hudebních nástrojů. Ľudovít Bari, pražský sochař, malíř a designer, který bývá označován za houslového inovátora, vytvořil kolekci 20 strunných hudebních nástrojů zcela nových a neobvyklých tvarů. Jedná se o dvanáctery housle, čtyři violy a čtyři kontrabasy, které nejsou klasickými hudebními nástroji, ale spíše výtvarnými díly. Unikáty, jejichž těla jsou vyrobena z jednoho kusu dřeva výhradně pomocí řezacích nožů a dlát, byly prezentovány v pořadu australské TV stanice BEYOND 2000, který byl odvysílán v 82 státech světa. Jako materiál na výrobu autor použil většinou smrk, ale také modřín, javor, mahagon, nebo eben. Na kolekci, která byla zapsána do České databanky rekordů v pondělí 3. 6. 2024 v Pelhřimově, pracoval autor od roku 1990.

Nejdelší výdrž při balancování na válcích

Josef Wertheim ml. z Dobšic, pokračovatel artistické tradice v rodině provozující Cirkus Josef Wertheim dokázal 25,24 vteřiny balancovat na desce, která byla umístěna ve výšce 127,8 cm na sloupci sestaveném z osmi válců, přičemž první dva válce stály, třetí byl na nich položen naležato, čtvrtý na třetím stál, stejně jako pátý a šestý, na němž byl sedmý umístěn opět naležato a na něm stál osmý. Na posledním válci pak byla umístěna dřevěná deska, na níž akrobat ve stoje balancoval. Čas byl měřen až od chvíle, kdy se rekordman přestal dotýkat desky rukou (byl tedy ve vzpřímené pozici).

Rekordu bylo dosaženo 4. června 2024 na betonové ploše zimního stadionu v Pelhřimově v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den, která byla předzvěstí 34. festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejmladší akrobatka na perské tyči

Anais Wertheimová (nar. 22. 9. 2015) z Dobšic, pokračovatelka artistické tradice v rodině provozující Cirkus Josef Wertheim, předvedla na perské tyči držené na rameni jejího otce Josefa Wertheima prvek plastické akrobacie, který ani mezi dospělými akrobaty nikdo v ČR nedělá. Pokračujícím záklonem se přes pozici most dostala hrudníkem na zem a hlavou mezi vlastní nohy.

Výkon, provedený v celkové výšce 507 cm, byl do České databanky rekordů zapsán v úterý 4. června 2024 na zimním stadionu v Pelhřimově v rámci tiskové konference Agentury Dobrý den, která byla předzvěstí 34. festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc vysokoškolských titulů

doc. Ing. ThDr. PaedDr. PhDr. et PhDr. et. PhDr. JUDr. et JUDr.,

Leo Salvet, Ph.D., DBA, DSc., dr. h. c., DrPH. z Prahy, teolog, právník, pedagog, ekonom, politolog, sociolog, překladatel, řeckokatolický kněz a správce chrámu sv. Kříže a sv. Heleny v Praze-Stodůlkách, je nositelem 14 titulů (8 akademických, 2 profesních, 1 manažerského, 1 vědecko-pedagogického, 1 akademicko-vědeckého a 1 čestné hodnosti). Krom Univerzity Karlovy a Vysoké školy finanční a správní studoval také na různých zahraničních vysokých školách. Začínal jako řidič tramvaje, posléze byl zaměstnán na různých ministerstvech a úřadech, má za sebou také pedagogickou praxi, publikoval dvě knihy a mnoho časopiseckých článků.

Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycující krajinu v největší vzdálenosti

Křemešník je nejvyšší vrch Pelhřimovska, poutní místo, o němž se uvádí, že při výjimečně dobré viditelnosti jsou odtud vidět vrcholky Krkonoš. Několik lidí to může potvrdit, ale znám je jediný fotograf, kterému se podařilo pořídit důkaz v profesionální kvalitě.

Petr Vítek z Větrného Jeníkova je autorem panoramatické fotografie pohledu na Krkonoše pořízené z rozhledny Pípalka na Křemešníku. Unikátní snímek byl pořízen 17. března 2019 kolem 15. hodiny, v době mimořádné viditelnosti (o pár minut později by podobný již vzniknout nemohl). Jedná se o ucelený panoramatický pohled na Krkonoše v pásu širokém přibližně 25 km. Vzdušnou čarou představuje vzdálenost mezi rozhlednou Pípalka na Křemešníku a vrcholem Sněžky 151 km.

Při fotografování na extrémně velké vzdálenosti nestačí mít pouze štěstí na viditelnost, k níž dochází zcela výjimečně a většinou jen na krátkou dobu. Záleží také na stabilitě atmosféry, kterou je možné pozorovat jako „chvění“. Při takových podmínkách stoupá teplý vzduch vzhůru a dokáže zvlnit prokazatelně rovné linie (například stožáry se do obrazu promítnou jako pokroucené nebo zlomené). Vlivem tohoto efektu také zanikají mnohé detaily obrazu.

Fotografie pro panoramatický snímek byly pořízeny fotoaparátem CANON 5D Mark III, s použitím objektivu Canon 300, 1 : 4 L IS, a telekonvertoru Canon EF 2× III. Panoramatického efektu fotografie je dosaženo následným složením 10 samostatných dílčích snímků, které se ve zdrojovém provedení vzájemně výrazně překrývají.

Základní obrazové zpracování snímků bylo provedeno v programu Lightroom Classic, a to pouze v rozsahu expozice, kontrast, zřetelnost, barevnost, vždy při zachování původního obrazového materiálu. Složení snímků do panoramatické fotografie bylo provedeno programem Photoshop.

Nejtěžší pes

Uriáš (Urias Vallée Des Mountches), anglický mastif majitelky Heleny Kalasové z Letovic, je 3letý pes o hmotnosti 125 kg. Uriáš je přátelský pes, doma je ovšem ostražitým hlídačem. Miluje dobrůtky, rád se koupe v řece a stal se již juniorským šampionem ČR. Údaj byl zaregistrován dne 6. června 2024 v rámci tiskové konference předcházející akci Pelhřimov – město rekordů.

Nejrychlejší aportování miniaturních předmětů

Marie Kohlová z Nedaříže je majitelkou fenky belgického ovčáka jménem Yahoodka (nar. 19. 10. 2019), která dokázala za 2:32,28 min. přiaportovat 10 miniaturních předmětů o velikosti od 5 do 20 mm (šroubek, stavebnicový dílek, mince o průměru 16 mm, minigumička do vlasů, špendlík s hlavičkou z umělé hmoty a korálky, z nichž nejmenší měl rozměry 5 x 5 x 4 mm). Rekordu bylo dosaženo 6. června 2024 v rámci 34. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíce přiaportovaných předmětů

Marie Kohlová z Nedaříže je majitelkou fenky belgického ovčáka jménem Yahoodka (nar. 19. 10. 2019), která v časovém limitu 15 minut dokázala „přiaportovat“ 73 různých předmětů (hodinky, kreditní karta, příborový nůž, fix, šuplera, izolepa, vějíř, houbička na nádobí, metr, lžička, mastička…). Každá z aportovaných věcí byla psovi hozena do vzdálenosti minimálně 3 m. Rekordu bylo dosaženo 6. června 2024 v rámci 34. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

REKORDMAN ROKU 2024, výroční rekordmanské ceny:

Již po dvaadvacáté je součástí festivalu Pelhřimov – město rekordů vyhlášení výročních rekordmanských cen REKORDMAN ROKU a také prestižních nadčasových cen SVĚTOVÉ UNIKÁTY Z ČESKÉ KNIHY REKORDŮ a REKORDMANSKÁ SÍŇ SLÁVY. Pokusů o zápis do České knihy rekordů a Databanky českých a světových NEJ… zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den vydávající Českou knihu rekordů v uplynulém roce téměř tři stovky. Z nich mnohé vskutku pozoruhodné. Držiteli cen v jednotlivých kategoriích stali:

REKORDMAN ROKU – kategorie REKORDMANSKÁ SÍŇ SLÁVY

Román přeložený do největšího počtu jazyků

Jaroslav Hašek, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války – slavné literární dílo přeložené do 58 jazyků, cenu převzal vnuk spisovatele rozvíjející autorův odkaz, pan Richard Hašek.

Zpěvačka s nejdelší pěveckou kariérou

Yvetta Simonová (nar. 4. listopadu 1928 v Českém Brodě) byla i v den svých 95. narozenin aktivně koncertujících zpěvačkou, což prokázala nejen několika veřejnými produkcemi na podzim 2023, ale i tím, že přímo v den svého jubilea zazpívala v přímém přenosu pořadu Tobogan Českého rozhlasu Dvojka při oslavě svých narozenin, která proběhla z iniciativy moderátora Aleše Cibulky v Divadle U Hasičů v Praze. Svou pěveckou dráhu odstartovala jako patnáctiletá v r. 1943 na pražské scéně s názvem Velká opereta. Poté získala angažmá v bratislavském Národním divadle a posléze i v Hudebním divadle v Karlíně. Teprve později se z ní stala zpěvačka populárních písní. Spolupracovala s několika významnými orchestry včetně orchestru Karla Vlacha, nejdříve sólově a od r. 1956 s Milanem Chladilem. Z této éry také pocházejí její největší hity. Tato stálice české populární hudby nazpívala přes 500 písní. Mnoho z nich vyšlo na hudebních nosičích. Jen vydavatelství Supraphon nabízí na svém webu 213 desek s Yvettou Simonovou, která v roce 1984 obdržela titul Zasloužilá umělkyně a v r. 2017 i státní vyznamenání (medaili Za zásluhy). V anketě popularity Zlatý slavík se v letech 1962, 1964 a 1965 umístila na druhém místě. V roce 2010 převzala dodatečně Českého slavíka za rok 1962, kdy obsadila druhé místo za W. Matuškou v tehdy ještě nedělené kategorii zpěváků a zpěvaček. Její pěvecká kariéra trvá 80 let.

REKORDMAN ROKU – kategorie SVĚTOVÉ UNIKÁTY Z ČESKÉ KNIHY REKORDŮ

Nejvíc vysokoškolských titulů

doc. Ing. ThDr. PaedDr. PhDr. et PhDr. et PhDr. JUDr. et JUDr. Leo Salvet, Ph.D., DBA, DSc., dr. h. c., z Prahy, teolog, právník, pedagog, ekonom, politolog, sociolog, překladatel, řeckokatolický kněz a správce chrámu sv. Kříže a sv. Heleny v Praze-Stodůlkách, je nositelem 13 titulů (8 akademických, 2 profesních, 1 vědecko-pedagogického, 1 akademicko-vědeckého a 1 čestné hodnosti). Krom Univerzity Karlovy a Vysoké školy finanční a správní studoval také na různých zahraničních vysokých školách. Začínal jako řidič tramvaje, posléze byl zaměstnán na různých ministerstvech a úřadech, má za sebou také pedagogickou praxi, publikoval dvě knihy a mnoho časopiseckých článků. Český rekord byl zaregistrován 15. srpna 2023 v Pelhřimově.

Fotbalový rozhodčí s největším počtem utkání

Jaromír Čejka z Třebíče-Boroviny se stal fotbalovým rozhodčím roku 1963 a tuto funkci vykonává ke dni registrace rekordu (6. listopadu 2023) již 61. sezónu. Během této doby odřídil 7 137 utkání, jeho výkony shlédlo 2 702 390 diváků, nařídil 1 209 pokutových kopů, vyloučil 280 hráčů (109 domácích a 171 hostujících). Z pozice hlavního sudího viděl 33 592 gólů. Pískal také 184 zápasů v nejvyšší fotbalové soutěži ČSSSR a 31 duelů před televizními kamerami včetně utkání evropských pohárů. V rámci této činnosti najezdil 339 098 km – vše bez nehody.

Nejdelší série vítězných utkání v nejvyšší basketbalové soutěži

Basketbalistky ZVVZ USK Praha odehrály mezi 2. květnem 2013 a 20. dubnem 2024 celkem 301 ligových zápasů, přičemž ve všech zvítězily. Družstvo v průběhu pozoruhodné šňůry výher získalo 11 titulů mistra České republiky. V r. 2015 navíc vyhrálo i nejprestižnější evropskou klubovou soutěž Euroligu a stalo se držitelem SuperCupu. Během celé rekordní řady vyhraných duelů tým vedla trenérka Natália Hejková. Klub se během zmíněných let přesunul ze sportovní haly Folimanka na pražskou Letnou, do haly Královka, kde 14. ledna 2023 došlo díky 257. ligové výhře v nepřetržité řadě za sebou k překonání dosavadního českého rekordu a k zápisu do České knihy rekordů. Navíc šlo o nejdelší nepřetržitou řadu výher v nejvyšších soutěžích týmů napříč všemi míčovými sporty. Série vítězství pokračovala až do 22. dubna 2024, kdy hráčky USK prohrály v Brně 69:71 s BK Žabiny Brno.

Na vytvoření rekordu se významnou měrou podílely české i zahraniční basketbalové hvězdy jako např.: Kateřina Elhotová, T. Vyoralová, A. Hanušová, V. Šípová, V. Voráčková, K. Vaughn, I. Burgrová, Karolína Elhotová, A. Thomas, T. Oblak, L. Palau, M. Režan, T. Halátková, B. Jones, M. Conde, L. Romero, S. Sklenářová, E. Vítečková, D. Robinson, S. Petrović, M. Xargay, M. Stejskalová, L. Bartáková, C. Dupree, K. Brabencová, J. Veselá, A. Steinberga, V. Vukosavljević, A. Mainclová, M. Krejzová, J. Pospíšilová, I. Harrison, B. Wrzesiński, J. Dubljević… V době překonání rekordu tvořily kádr ZVVZ USK Praha hráčky: Teja Oblak, María Conde, Valériane Vukosavljević, Tereza Vyoralová, Tereza Halátková, Veronika Šípová, Alyssa Thomas, Veronika Voráčková, Barbora Wrzesiński, Brionna Jones, Temi Fágbénlé a Simona Sklenářová.

REKORDMAN ROKU – kategorie MUŽI

Nejdelší výdrž v planku

Josef Šálek z Písku vydržel ve cvičební pozici zvané plank (tzv. prkno) nepřetržitě po dobu 9 hodin 38 minut a 47 vteřin. Plank je izometrické cvičení zpevňující povrchové i vnitřní svaly všech částí těla, zejména břicha. Jeho správné provedení spočívá v opírání o lokty a špičky u nohou, přičemž tělo je vypnuté v jedné rovině. Dotek jiné části těla s podložkou není povolen.

REKORDMAN ROKU – kategorie ODVAHA

Nejvyšší rychlost lyžaře na střeše auta

Redakce časopisu Svět motorů uspořádala v rámci natáčení televizního speciálu akci, při které rychlostní lyžař Radim Palán připevněný na střeše automobilu dosáhl rychlosti 208,22 km/h. Lyžař měl na sobě aerodynamickou výstroj i výzbroj určenou pro rychlostní lyžování a lyžemi byl napevno přišroubován k příčníkům automobilu Audi RS 6 Avant řízeného automobilovým závodníkem Filipem Salaquardou. Počinem byl rovněž překonán světový rychlostní rekord lyžaře na střeše sériově vyráběného automobilu. Rekordman je zároveň Nejrychlejším lyžařem České republiky:

Radim Palán z Prahy je český reprezentant v rychlostním lyžování a držitel českého rychlostního rekordu na lyžích – 248,22 km/h. Této rychlosti dosáhl při Mistrovství světa, které se konalo ve francouzském středisku Vars 22. března 2023. Lyžař měl na sobě aerodynamickou výstroj i výzbroj určenou pro rychlostní lyžování. Zrychlení z nuly na sto měl při sjezdu podobné jako vůz Formule 1 a za 8 s dosáhl rychlosti 200 km/h.

REKORDMAN ROKU – kategorie ŽENY

Nejrozsáhlejší sbírka vydání knihy Babička

Paní Marie Rendlová z Ústí nad Labem dokázala v rozmezí 40 let nashromáždit 457 kusů různých vydání knihy Babička Boženy Němcové v češtině. První (nejstarší) pochází z roku 1855. Navíc vlastní i 48 cizojazyčných vydání (v 15 různých jazycích). Sbírka byla do České knihy rekordů zaevidována dne 18. září 2023 při tiskové konferenci konané v Muzeu rekordů v Pelhřimově.

REKORDMAN ROKU – kategorie ZRUČNOST

Největší kolekce originálních papírových modelů Ferrari F1

Milan Paulus, modelář z Karviné, vyrobil podle vlastních návrhů 78 papírových modelů formule 1 značky Ferrari v měřítku 1 : 6. Modely realisticky znázorňují skutečné vozy formule 1 od roku 1948 do roku 2021. Kolekce vznikala průběžně od roku 2008, přičemž výroba jednoho papírového Ferrari trvá autorovi průměrně 3 měsíce. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 2. února 2023 v Pelhřimově.

REKORDMAN ROKU – kategorie ORGANIZÁTORSTVÍ

Největší fotbalový turnaj v České republice

SK FOTBALOVÁ ŠKOLA TŘEBÍČ, z.s. uspořádala ve dnech 17. a 18. června 2023 sedmý ročník akce Třebíč Open, které se v 10 arénách a na 29 hřištích zúčastnilo 155 týmů z České republiky, Rakouska a Slovenska. Mládežnická družstva chlapců a děvčat byla rozdělena do celkem 11 kategorií (od 7 do 15 let). Turnaje, na jehož organizaci se pod vedením Tomáše Pohanky, podílelo 120 organizátorů, se zúčastnilo 1929 hráček a hráčů, kteří v průběhu 32 hodin (od sobotních 8:30 hod. do nedělních 16:30 hod.) odehráli 954 utkání. Hromadný fotbalový počin byl následně zaevidován do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů Pelhřimov.

REKORDMAN ROKU – kategorie ÚŽASNÍ SENIÓŘI

Nejstarší aktivní krasobruslařka

Jana Přibylová z Tanvaldu (nar. 25. května 1946) se i ve svém seniorském věku věnuje své sportovní lásce – krasobruslení, a to s výraznými úspěchy i na mezinárodní scéně. Od roku 2017 se pravidelně zúčastňuje nejprestižnějších závodů Adult Figure Skating Competition v Oberstdorfu, které jsou pro krasobruslaře vyšších věkových kategorií neoficiálním mistrovstvím světa. Při všech svých účastech zde rekordmanka stanula na stupních vítězů, přičemž například v r. 2022 v kategorii Silver V. Artistic zvítězila. O rok později v konkurenci závodnic z Kanady, USA, Švýcarska, Nového Zélandu a Nizozemí obsadila ve věku 77 let třetí místa v obou jízdách kategorie nad 70 let (Free Skating i Artistic Free Skating). Zúčastňuje se však i dalších mezinárodních závodů. Trenérkou je jí dcera Jana (autorka choregrafií). Nemalou zásluhu na krasobruslařčiných úspěších má rovněž manžel František.

Salto na lyžích do vody v nejvyšším věku

Miloslav BANÁN Drbohlav (nar. 14. května 1953) Průkopník akrobatického lyžování v České republice, dokázal ve věku 70 let skočit na lyžích po rozjezdu z nájezdového můstku vysokého 12 metrů salto s dopadem na vodní hladinu. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 24. června 2023 v Acrobat Parku, unikátním sportovním centru, které v roce 2002 vystavěl olympijský vítěz Aleš Valenta v obci Štíty u Šumperka.

REKORDMAN ROKU – kategorie Rekordní úsilí

Největší menhir

Jihobrik, v. o. s., rodinná firma Jílkových,

v čele s Václavem Jílkem provozuje „Holašovické Stonehenge“, ve kterém je nově postaven obří kamenný menhir z ruly o celkové výšce 862 cm, obvodu 880 cm v nejširším místě, hmotnosti 90 tun a ční do výšky 658 cm od země. „Velká skála“, jak je pojmenován, je největším menhirem ve střední Evropě a byl přivezen z vesnice Studánky (Vyšší Brod). Jeho základnou je železobetonový kvádr o rozměrech 380 cm × 390 cm × 340 cm, přičemž kámen se základnou, ve které “levituje”, dosahuje hmotnosti 150 tun. Za pomoci jeřábu a těžké techniky byl menhir částečně vztyčen 10. května 2023, jeho úplné vztyčení rituálně pomocí lan a lidské síly proběhne 17. června 2023 u příležitosti akce „Slavnosti slunovratu a keltská magická noc“. Český rekord byl zaregistrován ve středu 10. května 2023 v Holašovicích.

REKORDMAN ROKU – kategorie Sběratelství

Největší LEGO® sbírka – PRAHA

Miloš Křeček z Prahy je majitelem největší soukromé LEGO® sbírky čítající 8 794 různých originálních setů. Většina setů je sestavena v expozicích 5 poboček Muzea Lega na 1000 m2 výstavní plochy. Sbírka, které se věnuje od útlého dětství, zahrnuje také různé historické sety i limitované edice, přičemž nejcennějším setem je Ultimate Collector’s Millennium Falcon z roku 2007, model hvězdné lodi o délce 84 cm. Nejstarší předmět, set dřevěných hracích kostek, pochází z roku 1948 a součástí sbírky je také model Sochy svobody, který sběratel obdržel v New Yorku na lodi plující kolem skutečné Sochy svobody. Sbírka zaregistrovaná dne 15. února 2023 se zapíše do České knihy rekordů.

REKORDMAN ROKU – kategorie HROMADNÉ REKORDY

Nejvíce otužilců ve vodě v jednu chvíli – PRAHA

David Vencl a spolek Otužilci Teplice zorganizovali na jezeře Barbora rekordní pokus, v rámci kterého se celkem 826 otužilců společně koupalo ve vodě o teplotě 4,6 °C. Venkovní teplota se v době rekordu pohybovala okolo -3 °C, což je pro otužilce mnohem lepší, jelikož voda je v tu chvíli teplejší než vzduch. V průběhu akce byla zároveň pokřtěna kniha Muž pod ledem, jejímž autorem je právě David Vencl a Petr Bílek. Účastníci svým zápisným zároveň podpořili Klub cystické fibrózy. Údaj byl do České databanky rekordů zaevidován dne 3. prosince 2023.

REKORDMAN ROKU – kategorie VYTRVALOSTNÍ REKORD

Nejdéle živě vysílaný zábavný rozhlasový pořad

Legendární pořad Tobogan Českého rozhlasu Dvojka se vysílá od 24. listopadu 1990. Jeho název i koncepci vymyslel pro moderátora Tomáše Slámu dramaturg Ivan Rössler. Pořad brzy dospěl k podobě živého vysílání s publikem. Po úmrtí moderátora se ho v ujalo moderátorské duo Aleš Cibulka a Petr Jančařík. Po dvou letech druhý z jmenovaných pořad opustil. Od 9. října 2004 je moderátorem a autorem pořadu Aleš Cibulka. Každou první sobotu v měsíci byla od ledna 2008 do konce roku 2019 vysílána varianta s názvem Tobogan v pyžamu, poté pak Tobogan na vodítku. Pořad se bez výjimky vysílá každou sobotu mezi 11. a 12. hodinou. Ve 33. roce své existence byl v rámci 33. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů 10. června 2023 odvysílán přímo z festivalového pódia 1370. díl Toboganu a Český rozhlas Dvojka se tak společně s Alešem Cibulkou (šlo o jeho 751. díl) zapsali do České knihy rekordů.

REKORDMAN ROKU – kategorie TÝMOVÝ REKORD

Nejrychlejší výstup na Kilimandžáro

Tým ve složení Dominik Luks, Kateřina Lisová, Dominik Hřib, Filip Malý a Ondřej Petr zdolal při své expediční výpravě nejvyšší bod Afriky – Uhuru Peak (5 895 m n.m.) v čase 23 hodin a 12 minut. Celý výstup byl absolvován bez kyslíkových přístrojů. Na Gilman’s pointu, který je považován za neoficiální vrchol hory, cestou Marangu, která má nejnáročnější závěrečný výstup, byl tým za pouhých 21 hodin. Zde limit (do 24 hodin) splnil i šestý člen expedice Stanislav Sikora. Jedná se o první výpravu na světě, která vystoupala na vrchol v čase pod 24 hodin! Světový rekord byl do České databanky rekordů zaevidován v rámci tiskové konference dne 24. října 2023 v expozici Muzea rekordů v Pelhřimově.

REKORDMAN ROKU – kategorie EKO REKORD ROKU

Největší půllitr piva z květin

Plzeňský Prazdroj inicioval v rámci projektu Kytky pro chmel osázení chmelnice cca 16 kg semen bylinek a květin bílé a žluté barvy, které po vykvetení vytvořily v krajině obrazec půllitru piva o výšce 60 m a šířce 56 m (včetně ucha půllitru). Jednalo se o semínka heřmánku pravého, řepice jarní, hořčice bílé, hořčice černé, hořčice sareptské a lničky seté. Projekt Kytky pro chmel, který vznikl díky spolupráci Plzeňského Prazdroje, chmelařské skupiny Arix Czech Hop a České zemědělské univerzity, se zabývá regenerativním přístupem k zemědělství, který v takovém rozsahu nemá v Česku obdoby. Jeho cílem je snížit vliv klimatické změny na růst chmele a zachovat tak kvalitu i vypěstované množství této tradiční suroviny pro výrobu piva. Obrazec půllitru z květin byl do České databanky rekordů zaevidován v úterý 20. června 2023 na chmelnici poblíž obce Běsno v katastru obce Kryry.

REKORDMAN ROKU – kategorie REKLAMNÍ REKORD ROKU

Nejvíc naráz otevřených plechovek Red Bull

RED BULL Česká republika, s.r.o. rozdala divákům zápasu Univerzitní ligy ledního hokeje mezi ČVUT Engineers Prague a UK Kings Prague 7 700 plechovek energetických nápojů Red Bull. Rozdané plechovky byly hromadně otevřeny po odpočtu, který předcházel zahájení zápasu. Český rekord byl ustanoven ve čtvrtek 2. listopadu 2023 ve Sportovní hale Fortuna v Praze v rámci akce nazvané „Hokejový souboj univerzit – Bitva o Prahu!“.

Nejvíc aut prodaných jedním člověkem

Milan Klik z Prahy v průběhu své obchodní kariéry v AURES Holdings prodal 13 019 automobilů. Ke všem prodejům došlo v období od 4. 7. 2003 do 10. 4. 2023 na pobočce AAA Auto Praha 8 – Dolní Chabry. Milan Klik je podle svého zaměstnavatele skvělým obchodníkem, ke kterému se klienti rádi vrací a který je během 13hodinové směny schopen běžně prodat i 6 aut. Světový rekord byl zaregistrován v pondělí 17. dubna 2023 v pražském showroomu AAA Auto.

REKORDMAN ROKU – kategorie DOBROČINNOST A CHARITA

Dárcovství krve

Ján Žyla z Orlové, bývalý důlní elektrikář, daroval v průběhu 47 let 628× bezpříspěvkově krev. Krev daroval již od svých 18 let a svůj poslední odběr absolvoval v 65 letech dne 13. září 2022 na transfuzní stanici Nemocnice Karviná-Ráj. Český rekord byl zaregistrován v pondělí 21. srpna 2023.

Zdroj: ČESKÉ REKORDY

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama