Čtrnáctý ročník soutěže Cena Josepha Fouriera už je v přípravách. Eviden ocení nejlepší počiny mladých vědců v oblasti počítačových věd 

Společně s Francouzským velvyslanectvím ocení společnost Eviden mladé vědce z oblasti počítačových věd v rámci soutěže Cena Josepha Fouriera. Vítězové nejlepších prací ocenění převezmou 24. června 2024 na ceremoniálu v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze. Ceremoniálu bude předsedat velvyslanec Francie v České republice spolu s iniciátorem celé akce a nositelem Nobelovy ceny Jean-Marie Lehnem.

Eviden_Cena_Josepha_Fouriera_2023_foto-Eva_Kořínková

„Na Cenu Josepha Fouriera se vždy velmi těšíme. Je fascinující, kolik vysoce talentovaných a odhodlaných mladých vědců u nás máme a na jak přínosných vědeckých projektech pracují. Je naší milou povinností takové jedince vyhledávat, oceňovat a co možná nejvíce je podporovat v další vědecké kariéře,“ říká Jaroslav Vojtěch, vedoucí oddělení HPC & Big Data společnosti Eviden v České republice.

Cílem soutěže je ocenit mimořádné vědecké práce se speciálním zaměřením na umělou inteligenci, počítačové systémy a sítě, kyberbezpečnost, databázové systémy, interakci člověk-počítač, grafiku, numerickou analýzu, programovací jazyky, softwarové inženýrství, bioinformatiku a počítačovou teorii.

Své studenty mohou do soutěže přihlásit všechny výzkumné a vysokoškolské instituce v České republice. Účastnit se mohou studenti doktorského studijního programu nebo úspěšní absolventi z let 2022 a 2023, jejichž výzkum se týká některé z výše uvedených oblastí a v den 1. května 2024 budou mladší 33 let.

Odměny, které čekají na výherce Ceny Josepha Fouriera 2024:

1. místo: 65 000 Kč + měsíční stipendium na výzkumnou stáž

2. místo: 40 000 Kč + měsíční stipendium na výzkumnou stáž

3. místo: 25 000 Kč

Zvláštní cena IT4Innovations: 250 000 výpočetních hodin na superpočítači v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě

Ceny pro výherce jsou přímo poskytovány společností Eviden.

V loňském roce zaujal první místo Lukáš Picek ze Západočeské univerzity v Plzni (Fakulta aplikovaných věd) díky svým inovativním metodám rozpoznávání biologických druhů pomocí strojového učení a počítačového vidění, které přispěly k monitorování biologické rozmanitosti a ochraně přírody.

„Ačkoliv by někdo mohl říci, že ocenění se projeví pouze jedním novým řádkem ve vašem životopise, já si myslím, že ocenění kromě prestiže a uznání ve vědecké komunitě otevírá dveře k dalším příležitostem a spolupracím, a to jak na národní, tak i mezinárodní úrovni,“ říká Lukáš Picek, loňský vítěz Ceny Josepha Fouriera.

Zdroj: Eviden

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama