DVA GORILÍ KOJENCI: MOBI SE ZVEDÁ NA NOHY A O NOVÉ MLÁDĚ PEČUJE CHŮVA

Mimořádná podívaná – hned dvě mláďata gorily nížinné – čeká na návštěvníky v Zoo Praha. Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči v pavilonu Rezervace Dja. Nejlépe v 10 či v 15 hodin, kdy gorily dostávají krmení.

32letá samice Shinda drží mládě své nevlastní sestry, 31leté samice Kijivu. Za touto situací stojí blízký vztah obou goril, které spolu žijí po celý život. Zleva je snímku zachycen také 26letý samec Kisumu a 11letá samice Duni. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Kijivu zná Shindu celý svůj život, nikdy nežily odděleně, a proto k ní chová značnou důvěru. Jen několik dní po porodu své nevlastní sestře malou gorilu – podle zatím předběžných pozorování také samičku – bez problémů půjčuje na pochování a prohlédnutí. Shinda se v tu chvíli projevuje jako zkušená matka a i v roli chůvy se snaží svou neteř či synovce instinktivně nakrmit.

Největší zájem o nové mládě jeví stejně jako v případě Mobi čerstvě osmiletý gorilí adolescent Ajabu. Nevynechá jedinou příležitost byť jen pro letmý dotek. Jako by kontroloval, zdali už si může se svými novými parťáky pohrát. Vůdce tlupy Kisumu má o všem přehled a pokud Ajabu doráží na samice příliš, neváhá mladíka umravnit.

Typická scéna pozorovatelná v těchto dnech v Rezervaci Dja: Kijivu (nalevo) s dvoutýdenním mládětem na prsou či břiše a Duni (napravo) s téměř čtyřměsíční Mobi na zádech při cestách pavilonem. Foto Jaroslav Šimek, Zoo Praha

Mobi je bezmála čtyřměsíční a chovatelé u ní právě objevili šestý mléčný zub. Cumlá i pevnou stravu, ačkoli ji zatím nepolyká. Dle předpokladu se Mobi už také pokouší postavit na nohy. Zatím ale vydrží jen chvíli, než se opět vrací na všechny čtyři. Zkouší se také batolit, ale ještě s pomocí Duni, která jí rukou podpírá bříško. Rovněž se snaží chytat větví a provazů. Zkrátka projevuje veškeré schopnosti, které takto staré a zdravé gorilí mládě projevovat má.

Mládě samice Kijivu, které se narodilo v Zoo Praha 12. dubna. O měsíc později – 11. května – „pokřtí“ Kijivina pátého potomka světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Mláďata jsou samozřejmě obohacením nejen pro rodinu goril, ale i pro návštěvníky Zoo Praha. Mít ve skupině dvě takto malé gorily je v kontextu světových zoologických zahrad spíš výjimečné. Prostorné hlediště v teple pavilonu Rezervace Dja, kde se mohou lidé nasvačit či dobít mobilní telefon, je tak unikátním prostorem pro sledování růstu obou mláďat, jejich společných kroků a objevování světa.

Malá Mobi se ze hřbetu své matky Duni snaží uchopovat větví či lan v expozici. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Zatímco malé Mobi vybrali jméno kamerunští školáci a ve finálním hlasování poté česká veřejnost, druhé narozené mládě získá jméno od světoznámé primatoložky a ochránkyně přírody Jane Goodall. Ta přicestuje navštívit Zoo Praha příští měsíc, přičemž 11. května v 11 hodin proběhnou slavnostní „křtiny“ mláděte. Zoo Praha organizuje ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou i veřejnou přednášku této legendární anglické vědkyně. Bližší informace o registracích na událost zveřejní zoo už brzy na svém webu a sociálních sítích.

Zdroj: Zoo Praha

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama