Přemýšlíte, jak obohatit vaši zelenou džungli v bytě? Zkuste vsadit na rostliny, které jsou typické pro Středomoří nebo Afriku. Zaujmou atypickým vzhledem a nenáročným pěstováním v místních podmínkách. Palmy vnesou do prostoru celoročně sytou zeleň, ale budou zároveň i elegantním prvkem v prostoru. Jestliže je pro vás podstatná spíše vůně, zvolte citrusy, které byt provoní svěží aromatickou vůní, ať už v době květu nebo následně plody. Olivovníky potěší nevšední korunou, ale taktéž plody s širokým využitím v kuchyni. Jak se o ně starat, abyste se dočkaly kvalitní úrody?
Olivovníky
Olivovníky jsou typickou rostlinou jižní Evropy, uvítají proto slunečné a teplé stanoviště, na kterém se jim každý den dostane několikahodinová dávka slunečních paprsků. V případě venkovního pobytu je ideální zahrada orientovaná na jih, v bytě pak ocení místo poblíž okna. Přestože preferují teplo, poradí si i s chladnějšími podmínkami. Pokud ale začnou teploty klesat k nule, rozhodně je přemístěte dovnitř. Pro zdravý růst je nezbytností zálivka, v teplých měsících dvakrát až třikrát týdně, v zimě pak stačí zalévat jednou týdně. Jelikož je pro ně přirozené suché podnebí, neroste je. „Plodů olivovníku se dočkáte po pěti letech, mezitím vás pravidelně od května do června potěší bílými květy. Pro bohatou a zdravou úrodu je potřeba rostlinu na jaře prostřihávat. Zbavte se především suchých a ve špatném směru rostoucích větví. Nikdy však nezkracujte o více než 20 cm, rostlinu byste mohli poškodit a plodů byste se nedočkali,“ říká Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.
Palmy
Jsou stylovým interiérovým prvkem, který vnese do obývacího pokoje nebo ložnice exotiku a pestrou zeleň. Většinou nejsou na péči nijak náročné, proto jsou vhodné i pro naprosté začátečníky. Vyhovuje jim světlé místo bez přímého slunečního svitu. V létě je pak můžete přemístit na terasu, balkon nebo zahradu, dejte ale pozor, aby nebyly na příliš větrném místě. Pro zdravý růst vyžadují lehký substrát s obsahem rašeliny a písku. „Přestože každá palma vyžaduje mírně odlišnou péči, všechny potřebují bohatší zálivku, nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou o pokojové teplotě. Zatímco na jaře a v létě zalévejte více, v zimě pouze občasně, a to tak, aby měl substrát možnost proschnout a kořeny se dlouhodobě nenacházely v mokru,“ radí Petr Novák ze společnosti BAUHAUS. Palma ocení pravidelné rosení a prostorný květináč, který ji umožní růst delší dobu bez přesazování.
Citrusy
Jakmile začnete s pěstováním citrusů, je těžké přestat. Vlastnoručně vypěstované sladké mandarinky nebo čerstvé limetky budou přinášet spoustu radosti a kvalitní chutě. Ať už zvolíte jakýkoliv druh, vyberte jim teplé a slunečné místo. V létě je pak můžete přenést na zahradu nebo je dokonce dočasně přesadit na nevětrné místo. Dařit se jim bude ale také v zasklené lodžii nebo zimní zahradě. Jakmile se teploty začnou blížit k nule, je potřeba jim najít vnitřní stanoviště, na kterém zimu bezpečně přečkají. Aby se citrusu v květináči dařilo, vyberte mu kvalitní substrát určený přímo pro ně. Se zálivkou buďte opatrní, protože nemají rády přelévání. V zimě pak snižte jeho frekvenci. Celoročně můžete citrusům dopřát rosení. Řez citrusů se provádí na konci zimy, kdy stromy nerostou a nekvetou.
Palma areková Piardino; velikost květináče 21 cm
Palma areková zlatoplodá pochází z Madagaskaru a řadí se mezi palmy s bambusovým kmínkem. Kmeny jsou keřovitě rozvětvené, zelenožluté listy rostou vějířovitě a jemně se sklánějí směrem k zemi do oblouku. Rostlina nejenom přispívá k příjemné atmosféře v interiéru, ale také čistí vzduch. Má ráda hodně světla, avšak ne přímé slunce, které by její listy popálilo. Rostlinu je třeba pravidelně postřikovat vodou a udržovat vlhkou.
Rajská palma; velikost květináče 22 cm
Rajská palma, známá rovněž jako Kentia, je pomalu rostoucí dlouholetá pokojová rostlina a na první pohled zaujme zelenými, vějířovitými listy. Elegantní palma je velmi oblíbená nejenom kvůli vzhledu, ale taktéž díky nenáročnosti. Vystačí si s nedostatkem světla a poměrně suchým vzduchem, který navíc zlepšuje. Nejlépe prospívá na světlém místě, snese však i polostín. Kentia má ráda teplo, během zimního období by teplota v místnosti neměla klesnout pod 15 °C.
Citronovník Piardino; 1,5–2 m
Citrus od značky Piardino udělá radost chutnými sladkokyselými plody, které můžete sklízet počínaje říjnem. Mimo období sklizně (od května do září) stromek okouzlí mnoha nádherně vonícími květy o velikosti cca 1 až 5 cm. Rostlina potřebuje propustnou půdu, která by ideálně neměla být vápenitá. Ocení slunné stanoviště a obvykle dosahuje výšky od 1,5 do 2 m. Citronovník je umístěn v květináči o průměru 20 cm.
Olivovník Piardino; výška 140–160 cm; kontejner o objemu 45 l
Dekorativní středomořský strom vyniká nízkým kmenem s bohatě větvenou korunou s šedozelenými listy, které si uchovává po celý rok. Květy olivovníku jsou drobné, žlutobílé a silně vonné. Na jejich přítomnost se můžete těšit od dubna do května. Olivovník miluje slunná stanoviště a preferuje kamenitou, dobře odvodněnou půdu.
Citrus Piardino; Citrus Kumquat; výška vzrůstu 50–80 cm
Citrus Kumquat potěší od května do listopadu dekorativními květy s příjemnou vůní a následně pak také zlatožlutými oválnými plody s aromatickou chutí. Slupka i dužina jsou jedlé. Pro své sladké aroma se často používá ke grilování či pečení masa, rovněž dobře poslouží k ozdobě koktejlů a výrobě marmelád a sirupů. V našich podmínkách se kumquat pěstuje jako pokojová rostlina.
Limetkovník; průměr květináče 12 cm
Limetkovník provoní domácnost silnou svěží vůní a zároveň poskytne jedlé, hruškovité plody s typickou aromatickou chutí. Silně vonící jsou také květy, kterých se dočkáte v květnu. Tato rostlina by měla být zalévána pouze vodou bez vápna, ideálně dešťovkou. Pokud se venkovní teplota pohybuje nad 5 °C, může být rostlina i venku. Nejlepší stanoviště je polostín bez přímého slunce, aby nedošlo k poškození listů.
Zdroj: BAUHAUS