GORILÍ SAMIČKA DOSTALA JMÉNO MOBI

Gorilí samička narozená 2. ledna v Rezervaci Dja v Zoo Praha se jmenuje Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Dnes pětitýdenní mládě slavnostně „pokřtili“ primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, jeho náměstkyně pro oblast životního prostředí Jana Komrsková a youtuber Karel „Kovy“ Kovář.

První mládě v Rezervaci Dja dostalo jméno Mobi. Od tohoto týdne se vozí hřbetě své matky. Nejlépe mohou Duni a Mobi návštěvníci pozorovat kolem 10. hodiny dopolední a poté v 15 hodin odpoledne při krmení. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

„Jméno Mobi je pro dceru Duni, vnučku Moji a pravnučku Kijivu a Richarda skvělá volba,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „O jeho výběru rozhodovala česká veřejnost, nicméně autorkou návrhu je žačka střední školy v kamerunském Somalomo Philone Mamkobene. Ve jméně se tak nejen zrcadlí několik generací úspěšného chovu goril v Zoo Praha, ale také nás propojuje se střední Afrikou, kde dlouhodobě usilujeme o ochranu přírody, v první řadě volně žijících goril.“

Jméno Mobi znamená v překladu z dialektu badjoué „dědička“ nebo také „pokračovatelka“. Lidé ho vybrali v internetové anketě z deseti návrhů. Dnes mládě „pokřtil“ (zleva) youtuber Karel „Kovy“ Kovář, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Jana Komrsková a primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Ředitel Zoo Praha se na slavnostní akci dostavil v obleku, který mu věnoval náčelník kamerunské vesnice. To ocenily stovky návštěvníků v hledišti hlasitým potleskem a ve své řeči to kvitoval i primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, podle kterého je to důkazem jeho neutichajícího nadšení. Neopomněl ale i letmý pohled do historie.

„Vzpomínám si naprosto přesně na den, kdy se zde v pražské zoologické zahradě v roce 2005 křtilo tehdy první v Česku narozené mládě gorily, slavná Moja. Dnes zde pojmenujeme její vnučku. Za tu dobu se mnoho změnilo, avšak výkony vedení, chovatelů a vůbec celého týmu Zoo Praha jsou stále na špičkové úrovni a já jsem rád, že díky zoo mohou Pražané i návštěvníci města navazovat vztah s fascinující faunou,“ pronesl Svoboda.

Všichni kmotři i ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek popřáli při slavnostním přípitku malé Mobi především spokojenost a zdraví. Zleva ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek v autentickém obleku kamerunského náčelníka, moderátor Jan Kovařík a kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl. Foto Oliver Le Que, Zoo Praha

Projekty pomáhající zvířatům ve volné přírodě ve své řeči zmínila jeho náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková. Ta navíc na akci dorazila stylově v barvách kamerunské vlajky.

„Osobně si na narození mláděte nejvíc cením toho, že přispívá k ochraně goril ve volné přírodě. Návštěvníci, kteří se na malou Mobi a její rodinu přijdou do pražské zoo podívat, přispívají v rámci vstupného na projekty chránící ohrožené druhy a biodiverzitu vůbec. To je jedno z mnoha důležitých poselství zoologických zahrad 21. století a já jsem ráda, že naše Zoo Praha jej naplňuje,“ uvedla při svém proslovu Komrsková.

Jedním z kmotrů se stal i oblíbený youtuber a moderátor Karel Kovář, známý jako Kovy. Při své řeči popřál mláděti spokojený život. „Je pro mne až neuvěřitelné, že zde v Rezervaci Dja stojíme gorilám prakticky tváří v tvář. Křtít gorilu je pro mne velká čest, obzvlášť když vyhrálo jméno, pro které jsem v internetové anketě také hlasoval,“ uvedl Kovy.

Malá Mobi ale není jediný letošní očekávaný přírůstek v pavilonu Rezervace Dja. Březí je i samice Kijivu. Pokud vše proběhne hladce, její mládě by se mělo narodit zhruba na přelomu dubna a května.

Zdroj: Zoo Praha

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama