Jak ochránit úrodu před suchem a nedostatkem vody na zahradě?

Sucho se rok od roku stává stále větším problémem i v naší oblasti. Letní teploty stoupající až k tropickým hodnotám bývají fatální nejen pro úrodu, ale zejména samotnou půdu. V důsledku vede situace ke stále větší spotřebě vody na zahradě. „Inovace naštěstí přinášejí chytrá a udržitelná řešení, která si poradí jak s půdní suchostí, tak nedostatkem vody. Jedním z takových inovací je i česká novinka, Mr.AQUA, organická a udržitelná látka zadržující vodu v půdě. Zatímco rostlinám pomáhá vytvořit žádoucí prostředí, snižuje množství potřebné vláhy a stará se tak o úsporu vody i financí,“ přibližuje Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.

Mr.AQUA je tzv. hydrosorbent, tedy pomocná půdní látka zadržující vodu tam, kde je nejvíce potřeba – u kořenů. Jejím velkým benefitem je organické složení z biomasy a s nulovým obsahem chemických přísad a hydrogelů, díky čemuž nedochází k zanášení nežádoucích prvků do půdy. Hydrosorbent prodlužuje dobu, po kterou je voda rostlinám k dispozici, a pomáhá jim lépe zvládnout období sucha bez výraznějších škod na úrodě. Využít ji lze u květin, zeleniny a ovoce, ale také rostlin v květináčích a truhlících, ať už doma, na terase nebo na zahradě. Aplikovat ji je možné taktéž u již založeného trávníku aerifikací a u vzrostlých stromů a keřů prostřednictvím injektáže.

Látka se jednoduše v doporučeném poměru smíchá se substrátem a následně se zapraví ke kořenům rostliny nebo kolem kořenového balu, ideálně v době setí, vysazování nebo přesazování rostlin. Aplikace na povrchu nestačí, protože by se nedostala ke kořenům rostliny. „Mr.AQUA se aplikuje jednou za tři roky a pomůže se zachytáváním vody, ať už dešťové nebo ze zalévání. Funguje jako zásobárna vody, která se při teplotě 20 ºC v kořenové hloubce udrží až 9 dnů. Během horkých dní, kdy teplota kolem kořenů může dosahovat až 40 ºC, dokáže udržet vláhu i 48 hodin. Po dobu 3 let od aplikace ke kořenům snižuje spotřebu vody o 30 až 50 % a spotřebu hnojiv až o 20 %,“ doplňuje Petr Novák. Mr.AQUA pomůže ale také s vyšší klíčivostí a stimuluje tvorbu hlubšího a bohatšího kořenového systému.

Poradí si i s kvalitou půdy

Látka bude nápomocná také při postupné rekultivaci půd postižených erozí nebo písčitých půd saharského typu. Jelikož obsahuje až 49 % organického uhlíku, významně zvyšuje podíl organické hmoty v půdě a zlepšuje její strukturu. Právě uhlík je základním stavebním kamenem růstu rostlin a dostatečný poměr uhlíku a dusíku je nezbytný pro žádoucí biochemické procesy v půdě, podmiňující mimo jiné využití živin. Komplex látek zároveň aktivuje růst mikroorganismů. Hydrosorbent současně snižuje vyplavování hnojiv a tím i kontaminaci spodních vod. Díky svému složení přispívá k udržitelnému pěstování a ke snižování CO₂ v ovzduší.

Mr.AQUA je k zakoupení v odborných centrech BAUHAUS ve dvou variantách – 500 ml a 30 l. 30litrové balení stačí až na 1 250 litrů substrátu nebo až 37,5 m² plochy.

Zdroj: BAUHAUS

Hudební divadlo Karlín
Reklama
Deichmann
Reklama
Reklama
Arkham
Reklama